2009 metais vyras tyrinėdamas nepažymėtą urvą, įstrigo žemyn galva ir galiausiai žuvo po nesėkmingo bandymo jį išgelbėti. Dabar jo šeima įkūrė labdaros fondą ir stengiasi visais būdais įprasminti vyro atminimą.
26 metų Džonas Edvardas Jonesas tragiškai žuvo 2009 m. lapkričio 24 d. per sukrečiantį incidentą Jutoje esančiame hidroterminiame urve „Nutty Putty Cave“.
Džonas buvo aistringas nuotykių mėgėjas ir jį ypatingai traukė urvų tyrinėjimas. Tą lemtingą lapkričio dieną jis kartu su broliu Džošu leidosi į ekspediciją po urvus, tačiau jie nežinojo, kad tai baigsis siaubingais išbandymais, rašo mirror.co.uk.
Urvas, į kurį jie pateko, nebuvo gerai žinomas, o tiksli jo vieta niekada nebuvo pažymėta žemėlapyje. Kai jie leidosi gilyn į tamsius labirintinius tunelius, Džonas per klaidą pasuko į neištyrinėtą urvo atkarpą, manydamas, jog tai „Gimimo kanalo“ praėjimas – siaura ir sudėtinga trasa. Dėl šios klaidos jis įstrigo žemyn galva siaurame, vos 25,4 x 46 centimetrų dydžio praėjime, esančiame maždaug už 130 metrų nuo įėjimo į urvą.
Džono padėtis buvo baisi. Jis įstrigo ir negalėjo pajudėti sau rimtai nepakenkdamas. Dėl jo kūno padėties bet koks bandymas gelbėtis buvo nepaprastai sunkus ir pavojingas.
Į urvą nusileido didžiulė gelbėtojų komanda. Jie naudojo sudėtingą virvių ir skriemulių sistemą, tačiau tragedija įvyko, kai ištraukimo metu sugedo skriemulys. Nepaisant ryžtingų pastangų, jiems nepavyko išlaisvinti Džono iš pavojingos padėties.
Įkalintas urve žemyn galva ir suspaustas
Ilgas kankinančias valandas Džonas buvo įkalintas urve žemyn galva ir suspaustas. Įtampa jo kūnui tapo nepakeliama ir galiausiai sustojo jo širdis. Tai buvo labai skausminga akimirka visiems, dalyvavusiems gelbėjimo misijoje.
Gelbėtojai buvo priversti priimti itin sunkų sprendimą. Kadangi bandyti ištraukti negyvą Džono kūną buvo per daug pavojinga, pasitarus su žemės savininku ir gedinčia Džono šeima, buvo nuspręsta urvą visam laikui užsandarinti, o Džono kūną palikti viduje kaip paminklą jo tragiškai ir nesavalaikei mirčiai.
Urvo sienos netoli Džono kūno buvo sugriautos naudojant sprogmenis, o įėjimo anga buvo užpildyta betonu, kad į ją nebūtų galima patekti ateityje. Dabar urvas, tapęs Džono amžino poilsio vieta, buvo uždarytas visiems laikams.
Tačiau ne visi pritarė šiam sprendimui. Kai kurie speleologų bendruomenės nariai priešinosi urvo uždarymui ir stengėsi pateikti peticiją dėl jo išsaugojimo, tačiau jų pastangos buvo bergždžios. Nepaisant visų bandymų urvą uždaryti visiems laikams, ryžtingi speleologai sugebėjo prasiskinti kelią pro užbetonuotą įėjimą, todėl Džono Edvardo Joneso ir „Nutty Putty“ urvo istorija išliko gyva.
2016 metais įvyko filmo „Paskutinis nusileidimas“ premjera. Filmą apie Džono tragediją ir jos poveikį Jutos gyventojams sukūrė Džeimsas Halasima, o finansiškai parėmė Džošas Džeimsas, bendrovės „Domo“ generalinis direktorius. Juo siekta pasidalinti istorija su platesne auditorija ir įamžinti Džono atminimą.
Džono svainis Danas Petersenas taip pat organizavo „Nutty Putty Cycle Team“ ir „Nutty Putty“ dviračių žygį. Komanda leidosi į kelionę, kurios metu per dieną įveikdavo 120-160 kilometrų, naktimis apsistodami Latter Day Saint bažnyčiose. Misijos metu jie jaunimui pasakojo apie tragišką atsitikimą „Nutty Putty“ urve, siekdami, kad Džono istorija ir išmoktos pamokos niekada nebūtų užmirštos.