Kai vasario mėnesį Vladimiro Putino pajėgos įsiveržė į Ukrainą, Maksimas ir Olga priėmė sunkų sprendimą palikti savo namus Kijeve su penkiais vaikais ir abiem mamomis. Į JK jie atvyko gegužės 11 dieną.
Devynių asmenų šeima, kuri pabėgo nuo karo Ukrainoje ir ieškojo prieglobsčio JK, vos po mėnesio bus išmesta į gatvę, rašo mirror.co.uk.
Maksimo ir Olgos Hyryk šeimai kelionė iš Ukrainos sostinės į pabėgėlių stovyklą Ukrainos ir Lenkijos pasienyje buvo sunki. Galiausiai jie atvyko į JK.
Jie keliavo su septynerių metų dvyniais Maksimu ir Davidu, dvejų metuku dvyniais Amiranu ir Tamerlanu, vienerių metų dukra Nikol ir abiem močiutėmis Anna (70) ir Olena (60).
Reikalinga priežiūra visą parą
Amiranas serga autizmu, o Anna – demencija, ir abiem reikalinga priežiūra visą parą. Šeima rado nakvynę pagal JK namų ukrainiečiams schemą. Pabėgėlius priimančioms šeimoms mokama 350 svarų sterlingų per mėnesį padėkos išmoka.
Tačiau Maksimas papasakojo apie savo neviltį, kai gavo laišką iš juos priglaudusios šeimos, pranešantį, jog būste jie gali gyventi tik iki liepos 15 dienos.
Jie sukūrė puslapį „JustGiving“, kad surinktų lėšų ir nepatektų į gatvę, o kadangi jie neturi jokios kredito istorijos JK, jie turi iš anksto sumokėti šešių mėnesių nuomą ir užstatą.
Maksimas sakė: „Negalime suprasti, kaip žmonės gali būti tokie ir tiesiog mūsų atsisakyti. Esame iš Kijevo, kaip jie gali taip pasielgti su mumis, kai nesame stiprūs.
Buvo sunkus sprendimas persikelti į JK, o ne į Lenkiją. Lenkija yra netoli Kijevo ir jautiesi arčiau namų. JK yra gera šalis, bet ji yra labai toli nuo namų. Man tenka didelė atsakomybė, kad padariau tokį pasirinkimą“.
Kainos kyla
Maksimo šeima devynias dienas keliavo per Ukrainą, kad pasiektų Lenkijos sieną, pakeliui vengdama oro antskrydžių. Tada jie apsigyveno laikinajame būste netoli Baligrodo sienos, o vėliau, gegužės 11 dieną, atvyko į JK.
Šeima atvyko į JK neturėdama pinigų ir yra dėkinga už dosnumą, kurį britai parodė nuo pat pirmų dienų. Maksimas sakė:
„Čia sutikome tiek daug gerų žmonių, kurie bandė mums padėti, bet ne visiems tinkamiausias laikas, nes kainos kyla. Šiuo metu nesame stiprūs, nes kai atvykome čia, neturėjome pinigų“.
Jis sako, kad gavo laišką iš priėmusios šeimos advokato, o šeima, esą, jų vengia. Maksimas sakė:
„Jie nustojo kalbėtis su mumis ir su visais, kurie mums padeda. Kai pamatau juos, jie visada bėga slėptis už gyvatvorės“.
Vyriausybės atstovas sakė, kad santykių nutrūkimo atvejai yra labai reti, ir tokiais atvejais taryba turi padėti sugrąžinti šeimą. Hempšyro grafystės taryba žino apie šeimos padėtį.
Kaimynė, palaikanti Maksimą ir jo šeimą, sakė: „Jie yra miela šeima ir labai nuoširdūs. Labai liūdna juos matyti tokioje situacijoje“.
Šeimininkė nebenori padėti
Paklausta apie Maksimo ir priėmusios šeimos santykių nutrūkimą, ji atsakė: „Šeimininkę pažįstu seniai, manau, kad ji nuoširdžiai norėjo padėti, tačiau jau po dviejų savaičių panoro nutraukti rėmimą“.
Maksimas ir Davidas jau pradėjo lankyti mokyklą, o Amiranas ir Tamerlanas pradės lankyti darželį. Maksimas pridūrė: „Labai blogai, nes esame šeima su penkiais vaikais – jauniausiai metukai, vyriausiems septyneri. Vienas iš mūsų vaikų turi autizmą ir mes turime tiek daug problemų, o turėti problemų svečioje šalyje yra dar blogiau“.
Būsto ir bendruomenių departamento atstovas, kuris pradėjo pabėgėlių apgyvendinimo schemą, sakė: „Mūsų gairėse ir paskelbtuose DUK visada buvo aišku, kad 350 GBP „ačiū“ yra siūloma kiekvienai šeimai.
Dauguma ukrainiečių Jungtinėje Karalystėje įsitvirtina gerai, tačiau visada žinojome, kad bus atvejų, kai santykiai nutrūks. Tarybos yra atsakingos už alternatyvaus būsto suradimą, kai santykiai nutrūksta“.
Hampšyro grafystės tarybos atstovas sakė: „Atrodo, kad dauguma susitarimų veikia gerai, tačiau kartais šeimininkai ar svečiai gali norėti nutraukti susitarimą dėl rėmimo. Tokiais atvejais jų prašoma kuo greičiau susisiekti su vietos valdžia, kad būtų suteikta pagalba. Apygardos taryba ir Faremo rajono taryba, vietinė būsto administracija, žino apie šį atvejį ir dirba kartu, kad užtikrintų paramą“.