9-metė gavo dovanų ir laišką iš VMI: štai kada privalėsite susimokėti

Kartais artimieji savo vaikams, anūkams broliams ar seserims nusprendžia padovanoti per gyvenimą sukauptą turtą, pavyzdžiui, dalį buto. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kuriais atvejais būtina už tai susimokėti mokesčius, nepriklausomai nuo to, ar butą gavo nepilnametis vaikas.

Socialiniame tinkle pasidalinta istorija sukėlė diskusiją tarp internautų po to, kai paaiškėjo, kad VMI esą atsiuntė laišką nepilnamečiam asmeniui dėl būtinybės susimokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM).

„2022 m., savo butą [asmuo] padovanojo anūkei ir proanūkei lygiomis dalimis. Notarė patvirtino, kad jokių mokesčių mokėti valstybei nereikės. Penktadienį iš VMI atėjo laiškas 9 [metų] mergaitei, kad ji turi sumokėti 1,4 tūkst. eurų GPM. Jos mama laiško negavo.

Ar gali būti, kad provaikaičiams taikomas GPM mokestis?“ – socialiniame tinkle buvo klausiama internautų.

Kada mokesčių neišvengsite?

VMI Mokestinių prievolių departamento vadovė Inga Gedminienė paaiškino, kad jeigu dovana gaunama iš artimųjų, pavyzdžiui, sutuoktinio, vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių), brolių, seserų, vaikaičių ir ar senelių, nepriklausomai nuo dovanos vertės, jai GPM nėra taikomas ir pajamų mokesčio apskaičiavimo tikslu nedeklaruojama. 

„Anūkei padovanoto buto dalis yra neapmokestinama ir nedeklaruojama, o proanūkės iš prosenelės ar prosenelio gauta dovana, buto dalis pagal įstatymą laikoma ne iš artimųjų gauta dovana.

Tais atvejais, kai dovana gaunama ne iš artimųjų, o iš kitų gyventojų ir dovanų vertė (suma) per metus yra didesnė nei 2,5 tūkst. eurų, tai šią sumą viršijanti dovanų vertė yra apmokestinama taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą, kai dovanų suma, kuri kartu su kitomis metinėmis pajamomis ne iš darbo santykių ar jų esmę atitinkančių santykių neviršija 120 vidutinio darbo užmokesčio (VDU) sumos (2024 m. – 228 324 eurų; 2023 m. – 202 188 eurų; 2022 m. – 180 492 eurų).

Kai dovanų ir kitų su darbo santykiais nesusijusių pajamų suma viršija 120 VDU sumą, tokių pajamų viršijančiai daliai taikomas 20 proc. pajamų mokesčio tarifas“, – apie mokestines prievoles gavus dovanų kalbėjo I. Gedminienė.

Mokestį turi sumokėti vienas iš tėvų

VMI atstovė I. Gedminienė taip pat primena, kad deklaruoti iš kitų gyventojų gautas didesnes kaip 2,5 tūkst. eurų dovanas bei sumokėti pajamų mokesčio deklaracijoje apskaičiuotą pajmų mokestį turi dovaną gavęs asmuo. O tai padaryti, pasak specialistės, būtina iki kitų metų gegužės 1 d.

„Šiuo atveju, jei proanūkės gautos dovanos, t.y. buto dalies, vertė viršija 2,5 eurų, tai šią sumą viršijanti vertė yra apmokestinama, todėl turi būti deklaruojama ir turi būti sumokamas apskaičiuotas gyventojų pajamų mokestis“, – kalbėjo VMI atstovė.

Jeigu mokesčio mokėtojas laiku nepateikia deklaracijos (neatsižvelgiant į jo amžių), pasak I. Gedminienės, tokiu atveju yra siunčiami priminimai apie būtinybę pateikti mokesčio deklaraciją, apskaičiuoti ir susimokėti mokestį.

„Gavus tokį priminimą, jei mokesčio mokėtojas yra nepilnametis, įstatymų nustatyta tvarka pajamų mokesčio deklaraciją vaiko vardu turi pateikti ir mokestį sumokėti vienas iš tėvų“, – paaiškino specialistė.

VMI tėvams, kurie pageidauja gauti nepilnamečiams skirtus pranešimus, rekomenduoja VMI sistemose turėti atstovavimo teises.

Elektroninio deklaravimo sistemoje (EDS) tą galima padaryti pasirinkus Nustatymai > Atstovavimas > Aš atstovauju. Vėliau tereikia suvesti nepilnamečio duomenis ir tuomet paspausti mygtuką „Atstovauti nepilnametį(-čius)“. Suvesti nepilnamečio duomenys atsiranda atstovaujamų asmenų sąraše ir tuomet tėvai gali už jį pateikti deklaraciją.

www.tv3.lt

Site Footer