Vilnietė Julija (tikrasis vardas redakcijai žinomas) pasakojo buvusi gerokai nustebinta, kai už tą patį šlapimo pasėlio tyrimą vos po kelių savaičių turėjo sumokėti gerokai daugiau. Pati klinika teigia negalinti atskleisti daugiau duomenų apie šį atvejį, bet aiškina, kad kainai įtakos turėjo išaugę tyrimo atlikimo savikainos kaštai.
Į naujienų portalą tv3.lt kreipusis moteris skundėsi, kad už tą patį šlapimo pasėlio tyrimą, kuris gruodžio pradžioje kainavo tik 7 eurus, jį atliekant mėnesio pabaigoje už tai paprašyta jau 27 eurų.
„Kreipiausi į šeimos gydytoją dėl galimo šlapimo pūslės uždegimo, man atliko bendrą šlapimo tyrimą, kuris nemokamas, ir pasėlio. Tyrimas nieko blogo nerodė. Viskas buvo gerai, bet praėjus trims savaitėms gydytoja paskambino ir liepė pasidaryti tyrimą pakartotinai, nes gydymosi laikotarpis buvo jau praėjęs, nors man nereikėjo nei jokių vaistų vartoti, nei ką. Tai antrą kartą už tyrimą sumokėjau 27 eurus, kai pirmas kainavo tik 7 eurus. Buvau dėl to šokiruota, to visai nesitikėjau“, – pasakojo ji.
Mergina svarstė, kaip taip nutiko, kad tyrimas galėjo taip greitai išbrangti ir kodėl jį būtinai dar kartą reikėjo atlikti.
Skirtumą galėjo lemti pasikeitusios kainos
Paprašyta pakomentuoti šį atvejį „MedicCA klinika“ apgailestavo, kad dėl duomenų apsaugos įstatymo daugiau informacijos apie šią situaciją suteikti negali.
Komentarą pateikusi klinikos Medicininių procesų Kokybės skyriaus vadovė Renata Kudukytė-Gasperė nurodė, kad klinikos padaliniuose teikiamų paslaugų kainos yra nustatomos remiantis jų suteikimo ir laboratorijos paslaugų atlikimo savikaina bei rinkos analize.
„Kainos skirtumą galėjo lemti pasikeitusios tyrimų kainos bei tai, ar pacientas pasirinko ir atliko tyrimą savo nuožiūra. Remiantis Bendrojo duomenų apsaugos reglamento nuostatomis, pacientas gali kreiptis į kliniką ir pateikti pretenziją, kuri bus išnagrinėta klinikos nustatyta tvarka.
Konkrečios paslaugos kainą, iki ją suteikiant, pacientas gali pasitikrinti klinikos internetiniame puslapyje, kuriame ši informacija nuolat atnaujinama, taip pat sužinoti klinikos telefonu ar registratūroje“, – komentavo ji.
Paprašyta patikslinti, kokios gruodžio mėnesį buvo objektyvios priežastys taip pabrangti paslaugai, klinikos atstovė teigė, kad nurodyto tyrimo kainos pokytį nulėmė žymiai išaugę tyrimo atlikimo savikainos kaštai bei panaikinta nuolaida prie klinikos prisirašiusiems pacientams. „Sprendimas naikinti nuolaidą buvo priimtas atsižvelgiant į rinkos aplinką. Šiuo metu tyrimo kaina atitinka realią rinkos situaciją“, – pridūrė ji.
Tyrimus skiria pagal kompetenciją
Gydymo įstaigos atstovė pridūrė, kad kiekvienas klinikos šeimos gydytojas savo darbe vadovaujasi Šeimos gydytojo medicinos norma. Tai reiškia, jog jis turi paskirti pacientui nemokamus tyrimus, kai prireikia patvirtinti arba paneigti tam tikrą diagnozę, taip pat paskirti, pakoreguoti arba nutraukti gydymą.
„Taigi apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu pacientams, kurie kreipiasi į gydymo įstaigą, prie kurios yra prisirašę, gydytojui paskyrus, Šeimos gydytojo medicinos normoje nurodyti tyrimai yra atliekami nemokamai, nes už šiuos tyrimus sveikatos priežiūros įstaigoms PSDF biudžeto lėšomis sumoka ligonių kasos. Už tyrimus, kurie reikalingi diagnozei patvirtinti, bet už kuriuos neapmokama iš PSDF, pacientas turi susimokėti savo lėšomis, jei toks noras tyrimui yra išreiškiamas.
Atkreipiame dėmesį, kad šeimos gydytojas paskiria tyrimus, kai reikia diagnozuoti šeimos gydytojo kompetencijai priskiriamas ligas, būkles ir sveikatos sutrikimus, bei vertina tyrimų rezultatus. Jeigu gydytojas kompetentingai gali įvertinti paciento būklę ir nustatyti susirgimų priežastį be tyrimų, jų paskirti nėra būtina“, – dėstė R. Kudukytė-Gasperė.
Kokius tyrimus šeimos gydytojas paskiria nemokamai?
Valstybinė ligonių kasa (VLK) taip pat teigė negalinti plačiau komentuoti situacijos, tačiau priminė, kokius tyrimus šeimos gydytojas gali atlikti nemokamai.
„Kiekvienu atveju šeimos gydytojas įvertina paciento sveikatos būklę ir pagal savo kompetenciją priima sprendimą dėl tyrimų atlikimo. Jeigu žmogus yra draustas privalomuoju sveikatos draudimu (PSD), tuomet jis turi teisę į visas reikiamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, apmokamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, jei šios paslaugos atitinka sveikatos apsaugos ministro patvirtintus paslaugų teikimo reikalavimus ir dėl šių paslaugų teikimo gydymo įstaiga yra sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK). Tokiu atveju už visas suteiktas paslaugas bus apmokėta PSDF lėšomis“, – nurodė VLK specialistai.
Primenama, kad šeimos gydytojo kompetencijai priskiriami šie tyrimai: bendras kraujo, šlapimo, C reaktyvaus baltimo koncentracijos arba eritrocitų nusėdimo greičio, glikemijos, lipidų apykaitos tyrimas (lipidograma), kalio, natrio, kreatinino kiekio kraujyje nustatymo tyrimai, taip pat, gliukozės toleravimo mėginio atlikimas, kepenų fermentų (alanininės transaminazės (ALAT), asparagininės transaminazės (ASAT), šarminės fosfatazės (ŠF), skydliaukės funkcijos tyrimas (tirotropinis hormonas (TTH), prostatos specifinio antigeno nustatymo (pacientams po radikalaus priešinės liaukos gydymo), tyrimai ir kt.
„Taigi, jei šeimos gydytojas pacientui paskirs minėtus tyrimus, tuomet už juos mokėti nereikės. Tuo atveju, kai diagnozei nustatyti arba gydymui paskirti, reikia atlikti tyrimus, kurie nepriskirti šeimos gydytojo kompetencijai, jis, vadovaudamasis šeimos gydytojo normos nuostatomis, pacientui gali išduoti siuntimą gydytojo specialisto konsultacijai.
Atkreipiame dėmesį, kad pagal gydytojo specialisto kompetenciją atliekami visi būtini tiriamieji ir gydomieji veiksmai, raštu teikiami patarimai siuntusiajam gydytojui. Gydytojo specialisto konsultacijos metu paskirti tyrimai yra sudedamoji gydytojo specialisto konsultacijos dalis. Šių tyrimų išlaidos yra įskaičiuotos į gydytojo specialisto konsultacijos kainą ir apmokamos iš PSDF biudžeto lėšų. Todėl, jeigu gydytojas specialistas konsultacijos metu pagal savo kompetenciją paskirs atlikti tyrimą, už tyrimo atlikimą taip pat mokėti nereikės“, – pažymima komentare.
Kartojama tiek kartų, kiek reikia
VLK specialistų aiškinimu, šeimos gydytojo kompetencijai priskirti tyrimai, gydytojo paskyrimu atliekami tuomet, kai jų reikia ir tiek kartų, kiek reikia, neribojant jų atlikimo skaičiaus:
„Taigi, jeigu žmogus jaučiasi blogai, o šeimos gydytojas po apžiūros įvertinęs būklę nustato, kad konkretaus tyrimo tikrai reikia, jis turi būti atliktas, prireikus, ir pakartotinai.
Gydymo įstaigos, teikiančios sveikatos priežiūros paslaugas ir turinčios sutartį su TLK (tiek viešosios, tiek privačios), privalo užtikrinti, kad jų aptarnaujamiems apdraustiems gyventojams būtų suteiktos visos atitinkamose normose ir specialistų pareiginėse instrukcijose numatytos paslaugos. Privaloma pacientą informuoti, kurių paslaugų išlaidos PSD apdraustiems žmonėms yra apmokamos PSDF lėšomis ir teikiamos be jokio papildomo mokesčio.“
Primenama, kad pacientui kilus neaiškumų vienu ar kitu klausimu, pirmiausia patariama bandyti tai išsiaiškinti gydymo įstaigoje.
Be to, rūpimus klausimus gyventojai gali pateikti bendruoju ligonių kasų el. paštu info@vlk.lt arba telefonu (8 5) 232 2222.