Atsigulus į Elektrėnų ligoninę mamą ištiko šokas: tokio elgesio nepamirš ilgai

Į naujienų portalo tv3.lt redakciją kreipėsi Vievyje gyvenanti Ana. Užklupus ligai, kovo pradžioje moteris kartu su savo 3 metų sūneliu papuolė į Elektrėnų ligoninę, kurioje teko praleisti savaitę. Mama pasakoja, kad vizito metu teko susidurti su keista maisto gavimo tvarka. Galiausiai, po savaitės laiko, ištraukus iš sūnelio rankos kateterį, teko susidurti ir su dar viena bėda – dūrio vietoje atsivėrė žaizda.

Ana Malichovska pasakoja, kad vasario pabaigoje apsirgo jos trijų metukų sūnelis. Vaikui buvo pakilusi itin aukšta temperatūra, kuri siekė 39-40,5 laipsnių.

Iš pradžių mama kreipėsi į šeimos gydytoja, kuris paskyrė gerti vaistus, tačiau, kadangi situacija tik dar labiau prastėjo, moteris su vaiku ant rankų išvyko į Elektrėnuose esančią ligoninę.

„Atvykus į priimamąjį daktaras nusprendė paguldyti, sulašinti lašelinių, kadangi vaikas silpnai valgė, daug vėmė ir stipriai karščiavo. Paskyrė lašelines, antibiotikus. Į ligoninę atsigulėme kovo pirmą dieną“, – teigia mama.Ligoninėje mažyliui buvo įvestas kateteris, kuris buvo ištrauktas kovo 6 dieną, prieš šeimą išrašant į namus. Ištraukus kateterį, Ana sako nesitikėjusi pamatyti tokio vaizdo – jos sūneliui atsivėrė žaizda:

„Žaizda yra iki šiol. Tepame tepaliuką, kurį patys įsigijome. Kai skyriuje nuėmė kateterį, buvau paprašiusi, gal duotų kokį tepalą, apžiūrėtų žaizdą, bet sesutė tik pasakė, kad nieko neturi. Kaip nuėmė kateterį per pietus, taip likusį vakarą nieko ir nepasiteiravo, kaip ta ranka. O jeigu tai būtų alergija, gal žaizda plėtėsi?“

 

Anai teko pačiai imtis iniciatyvos, kad kažkas apžiūrėtų jos sūnaus rankytę. Kuomet į palatą buvo atvykęs gydytojas, jis pasakė, kad pirmiausiai Anai ir jos sūnui teks pasirodyti pas LOR gydytoją, apžiūrėti nosį, gerklę ir ausis, o tuomet bus galima pasižiūrėti ir ranką.

„Kadangi gydytojas buvo skyriuje, nuvykome pas jį. Paskyrė vizitą kitai dienai. Pasirodžius išrašė tepaliuką su antibiotikais. Pasakė, kad jei būtume delsę dar vieną dieną, ta rankytė būtų jau smirdėjusi. Dabar ji dar raudona, odelė padžiūvusi. Atrodo taip, lyg būtų nudeginta“, – pasakoja mama.

Pasiteiravus, ar pavyko išsiaiškinti, kodėl išėmus kateterį atsivėrė žaizda, moteris teigia, kad atsakymo iki šiol nežino:

„Užsiminė, kad nuo pleistrų. Ant vaiko rankos buvo klijuoti ne tie įprasti pleistrai, kuriuos klijuoja ant žaizdos, o tokie, kurie panašūs į izoliaciją. Jais rankytė buvo apvyniota visa, kad kateteris tvirtai laikytųsi. Mano nuomone, taip būti neturėtų… Galbūt buvo galima kitaip aprišti rankytę.“

Maistą gavo tik retkarčiais

Atsivėrusi žaizdelė – ne vienintelė bėda, su kuria teko susidurti vieviškei. Moteris pasakoja suprantanti, kad kiekvienoje įstaigoje galioja skirtingos taisyklės. Vis dėlto, šįkart ji liko nemaloniai nustebusi maisto gavimo tvarka ligoninėje vaiką slaugančiai mamai.

Anot Anos, per visą savaitę, kuomet ji kartu su sūnumi gulėjo Elektrėnų ligoninėje, ji maistą gavo tik kelis kartus.

„Vieną dieną vaikui atnešė burokėlių salotas su silke. Nustebau, kad vaikui duoda valgyti silkę. Kadangi vaikas karščiavo, daug vėmė, pagalvojau, kad pradžiai geriau duosiu banano, kurį atsivežiau su savimi. Tuomet į palatą ir vėl užsuko slaugytoja, paklausė, gal norėčiau košės, kadangi liko. Aš, aišku, neatsisakiau.

Vėliau, per pietus, maistą gavo tik sūnus. Įdomiausia tai, kad keičiantis pamainoms, keisdavosi ir taisyklės. Dirbant vienai pamainai negaudavau nieko, o atėjus kitai, kuomet pasikeičia jos, gavau ir pusryčius, ir pietus, ir vakarienę.

Iš pradžių galvojau, kad dirbančios moterys pagaili, yra geros ir kartu įdeda, tačiau vėliau pastebėjau, kad ir vėl pasikeitus pamainai situacija kartojasi. Tuomet ir kilo įtarimas, kaip taip gali būti, kad vieną dieną valgome, o kitą – ne?“ – svarstė mama.

Kilus galybei klausimų, A. Malichovska nusprendė paieškoti informacijos internete. Nieko neradusi ji nusprendė kreiptis į ligoninės direktorių, galbūt šis galės atsakyti į klausimą, ar priklauso vaiką slaugančiai mamai gauti maistą:

„Pagalvojau, kad nieko baisaus nenutiks, jeigu ir neatsakys. Paskambinau direktoriui, jis numetė skambutį ir parašė žinutę, kad perskambins vėliau. Atrašiau jam, kad norėjau tik pasiteirauti dėl maitinimo, ar jis priklauso vaiką slaugančiai mamai.

Tuomet sulaukiau atsako, kad taip, priklauso, jei slaugomas vaikas yra iki trijų metų amžiaus. O jei vaikas turi neįgalumą – tuomet amžius nesvarbus.“

Kitą dieną Ana ir vėl susidūrė su situacija, kai negavusi pusryčių ir pietų, ji gavo tik vakarienę. Tuomet pasiteirauti, kaip čia yra iš tiesų, ji nusprendė ir slaugytojų.

„Paklausiau, kaip taip gali būti, kad vakarienė mamai priklauso, o pusryčiai ir pietūs – ne. Man atsakė: „O, ką? Jums nedavėm? Pasakiau, kad ne ir tuomet seselė nuėjo aiškintis su kita, žiūrėti, priklauso maistas mamai ar ne. Galiausiai paaiškėjo, kad taip, todėl aiškinosi toliau.

Be to, keistas ir toks savivaliavimas. Pavyzdžiui, atnešus bulvių košę, kotletuką su padažu, stovi už durų ir sako: „Aš jam padažo nedėsiu.“ Žodžiu, suprask, sprendžia pačios. Tačiau, jeigu padažas priklauso, jį juk reikia ir dėti.

Arba klausia, ar norėčiau vaikui trintos mėsos. Paklausiau, o kas dar yra, atsakė, kad kugelis. Tai tokiu atveju, sakau, dėkit kugelį“, – stebisi mama.

Labiausiai Anai pikta dėl to, kad tokių mamų kaip ji – daug. Dauguma jų su vaikais į ligoninę atvyko iš aplinkinių regionų, todėl neturi galimybės pačios pasirūpinti savo maitinimu:

„Mano vyras dirba visą savaitę, važinėja į reisus, todėl prašyti, kad kažką atvežtų pavalgyti, nesinori. Nueiti taip pat niekur negali, o, kai vaikas serga, būdamas namuose apie maistą negalvoji, susidedi daiktus ir greičiau važiuoji.

Tikriausiai yra ne viena mama, kuri taip pat visą savaitę guli ir negauna valgyti arba gauna tik vieną kartą per dieną. Kažkoks pasityčiojimas… Jeigu priklauso, tai priklauso.“

Atsakymą pateikė ir ligoninė

Dėl moters pateikto skundo naujienų portalas tv3.lt kreipėsi į Elektrėnų ligoninę. Gydymo įstaigos atstovų pirmiausiai buvo paminėta: 

„Vadovaudamiesi ligoninės vidaus tvarkos taisyklėmis, pacientai ar jų atstovai, turintys pretenzijų dėl galimo jų teisių pažeidimo, pirmiausia apie tai privalo informuoti ligoninės administraciją.“

Pasiteiravus, kodėl trijų metų berniukui atsivėrė žaizda dėl kateterio, paaiškėjo, kad vaikui išsivystė kontaktinis alerginis dermatitas. 

„Tai paaiškėjo, kai buvo nuimtas prie rankos fiksuotas įtvaras. Dažniausiai tokiu atveju pakanka nutraukti kontaktą su alergenu ir nereikia skirti papildomo gydymo. Paciento mamai nerimaujant dėl atsiradusių pūslelių, vaiką apžiūrėjo dermatologas ir paskyrė gydymą tepalu“, – teigia ligoninės atstovai.

Pasiteirauta ir dėl vaiką slaugančios mamos maitinimo. Anot Elektrėnų ligoninės, vertinant šį konkretų atvejį, maitinimas mamai nepriklausė, kadangi jos vaikeliui jau buvo suėję trys metai. Kartas nuo karto mamai pasiūlytas maistas buvo pasitelkiant žmogiškąjį faktorių. 

„Visi PSDF biudžeto lėšomis drausti asmenys, slaugantys vaikus iki trejų metų, už nakvynę ir maitinimą ligoninėje nemoka. PSDF biudžeto lėšomis nedrausti, vaiką slaugantys asmenys gali gauti išlaikymo ir maitinimo paslaugas, jeigu sutinka už jas susimokėti. 

Vyresnius vaikus slaugantys tėvai ar globėjai nemokamas paslaugas gauna tik esant tam tikroms indikacijoms, kurių šiuo atveju nebuvo. Situaciją ir aplinkybes vertina ir sprendžia gydantis gydytojas.

Pacientų maitinimo organizavimo tvarkos reikalavimai nustatyti sveikatos apsaugos ministro įsakymu, kurio nuostatos perkeltos į ligoninės vidaus dokumentus ir jų laikomasi praktinėje veikloje.

Pacientė ligoninėje gavo dalinį maitinimą vadovaujantis protingumo kriterijais: maisto nemokamai buvo skiriama tada, kai jo likdavo atsisakius kitiems pacientams, kuriems maitinimas priklauso“, – situaciją aiškina ligoninės atstovai.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer