Stano – apie mokesčių reformą: Vyriausybė nusprendė visus velniop nugalabyti

Muzikos autorius, atlikėjas, LATGA tarybos narys Stanislavas Stavickis-Stano antradienio vakarą socialiniuose tinkluose vėl pažėrė pasvarstymus apie Finansų ministerijos planu, kuris keičia individualiai dirbančių žmonių mokesčius.

Kovo 22-ąją Finansų ministerija paskelbė planą, kuris individualiai dirbančius žmones įpareigos mokėti progresyvumo mokestį, daugiau tektų mokėti aukštas pajamas uždirbančių profesijų atstovams.

Tuo metu kreipimąsi į Finansų ministrę Gintarę Skaistę parašė Stanislavas Stavickis-Stano.

„Kad gyvuliai būtų savo vietoje ir nesipainiotų po kojomis štai dar toks pakeitimas ne gyvuliams – mažesni mokesčiai labai daug uždirbantiems. Būtent! Net nepatikėjau perskaitęs Uždirbantiems nuo 100.000 iki 190.000 eurų mokesčiai mažėja GPM nuo 32 iki 25 proc. Jei į mėnesį uždirbi 16.000 eurų, tai privalai mokėti mažiau mokesčių. Vardan socialinio teisingumo.

Nors skelbiama, kad yra siekiama išnaikinti lengvatas, bet kinui paliekamas lengvatinis GPM. Kodėl kinui?

Yra ir gerų dalykų. Specialios sąskaitos, palengvinančios administravimą. Mažiau uždirbantiems (iki 10.000) mažesni mokesčiai. Ilgas pereinamas laikotarpis.

Žodžiu, vėl tas pats. Visiška tyla, rinkimai, paslaptys ir… Pist iššoka su didžiule mokesčių reforma. Niekas nekalbėjo, niekas nederino, niekas neklausė kaip geriau. Perskaitė Orvelo knygą ir nusprendė imtis reformos.

Aš tikiu, kad lygindama mus su gyvulių ūkiu ministrė nesiekė tiesiogiai įžeisti. Taip jau gavosi.

Dažnai tik taip gaunasi…“ – rašė Stano.

Praėjus keletui dienų vyras pasidalijo dar vienu įrašu apie mokesčių reformą.

„Savaitei einant į pabaigą ir celofanui išsiviniojus iš kaliuzės, dauguma jau suprato, kad mokesčių reforma kakutis, švelniai tariant. O aš prisiminiau Orvelo „Gyvulių ūkio” pabaigą – gyvuliai užėmė šeimininko trobą

Ramiai stebėdamas visų pusių reakcijas pagaliau supratau kokia mokesčių reformos esmė. Kaip visada – tiesa per daug akivaizdi, kad galėtum ja patikėti.

Reformos esmė – išnaikinti individualią veiklą.

Kam? Nejaugi mes, gyvuliai, tokie reikšmingi biudžetui? Visas mūsų kultūros sektorius net šalia nestovi kokių pvz. statybų, teisininkų, notarų…

„Žinai kas stato tą dangoraižį?” – paklausė manęs pažįstamas architektas mostelėdamas ranka į pakrantę. O pasirodo net ir dangoraižius miesto centre stato individualios veiklos ir patentų savininkai. Taip pat ir prekyboje vyksta. Arba teisėje. Arba notariate.

Vyriausybė mato tai ir nusprendžia visus velniop nugalabyti.

Lygiai tas pats buvo 2008 metais, kai „panaikino” autorines sutartis (dabar autorinė sutartis apmokestinama virš 55 proc.). Tada mokesčius iki dangaus pakėlė, nes pagal autorines sutartis dirbo mūrininkai, turgaus prekeiviai ir net furų vairuotojai sudarinėdami maršrutą naudojosi autorine sutartimi. Vat tokie autoriai

Bet negalima naikinti individualios veiklos! Tai vienintelė likusi forma, pagal kurią legaliai gali dirbti menininkas (kalbu apie menininkus, nes pažįstu vieną netalentingą menininką Deivydą Zvonų).

Juk menininkas negali atidaryti UAB, nes jam atėjo įkvėpimas ir nutapė genialų paveikslą.

Kompozitorius negali uždaryti UAB, nes po trijų metų simfonijos rašymo reikia atokvėpio.

Tautodailininkas negali išskaptavęs rūpintojėlį atsidaryti UAB norėdamas savo kūrinį parduoti savivaldybei.

Tam ir reikalinga individuali veikla!

Baisiausia šitoje reformoje nesupratimas. Sakoma, kad individualios veiklos mokesčius reikia prilyginti darbo santykiams. Mat čia tas pats velnias. Nesąmonė! Patys pažiūrėkite:

1. Individualioje veikloje (toliau IV) tu pats turi pasirūpini savo darbo vieta, priemonėmis, medžiagomis, kabinetu, šildymu, telefonais, mašinom ir t.t. Darbo santykiuose (toliau DS) visą tai gauni.

2. IV tu prisiimi visas rizikas. Teismai, skundai, rizikos, fondų kritimai, krizės, pandemijos, karai – visa tai gula tik ant tavo pečiu. DS tai tavo vadovo rūpestis ir galvos neskauda.

3. IV privalai susirasti sau darbo pats. Tik tu atsakingas ar bus klientų, ar bus darbo, ar bus naujų užsakovų, ar bus pajamų, ar jų užteks ir t.t. DS tau dažniausiai reikia tiesiog dirbti tai, ką pasako.

4. IV tu neturi jokių garantijų dėl savo ateities. Nėra darbo sutarties, tu pats esi sau vadovas. Nėra jokių atostoginių ar atostogų. Nėra tėvo ar motinos dienos. Nėra NIEKO, ką garantuoja DS ir darbo kodeksas.

5. IV dirbantys nesukurs profsąjungų, nes nėra menamo darbdavio (patys sau vadovai) todėl ir profsąjungos jų neapsaugos kaip DS.

6. Dirbadamas pagal IV, viršijęs PVM ribą, automatiškai tampi PVM mokėtoju. DS nors milijoną užsidirbk PVM mokėtoju netapsi.

Tai gal kalbam?

Pataginkit kas nors ką nors iš TEN“, – socialiniuose tinkluose skelbė Stano.

Turintys verslo liudijimus ir vykdantys individualią veiklą turėtų suklusti. Jau netrukus jie turės mokėti gerokai daugiau mokesčių, nei moka dabar. Tuo metu pagal darbo sutartis dirbantys ir didžiules algas gaunantys gyventojai turėtų sutaupyti.

Tokius planuojamus mokesčių pakeitimus antradienį pristatė finansų ministrė Gintarė Skaistė.

Pasak jos, naujais pakeitimais siekiama sukurti paskatas patogesniam mokesčių mokėjimui, verslų augimui, sąžiningesnės ir labiau subalansuotos mokesčių sistemos.

Didesni mokesčiai individualiai veiklai

Bene labiausiai pokyčiai palies gyventojus, kurie turi individualios veiklos pajamų.

Jau nuo kitų metų jiems mokesčiai didėtų, nes nebūtų leidžiama iš apmokestinamųjų pajamų atimti valstybinio socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokų, be to nuo dabartinių 30 proc. iki 20 proc. būtų sumažintas leidžiamų sąnaudų dydis. Taip pat šiems gyventojams tektų mokėti socialinio draudimo įmokas.

Tai reiškia, kad praktiškai visiems daugiau kaip 200 tūkst. gyventojų, kurie vykdo individualią veiklą (taip pat kitiems savarankiškai dirbantiems), teks mokėti daugiau mokesčių.

Jeigu šiuo metu individualios veiklos pajamoms taikomas nuo 5 proc. iki 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifas, tai siūloma, kad jis būtų nuosekliai didinamas, kol 2026 m. pasiektų 20 proc.

Kaip tik toks yra ir bazinis mokesčio tarifas gaunantiems pajamų pagal darbo sutartis.

Ir dirbantiems pagal sutartį, ir vykdantiems individualią veiklą papildomai prie 20 proc. būtų taikomas 5 proc. progresinis tarifas pajamoms, kurių dydis svyruoja nuo 60 iki 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) per metus. Bendras GPM tarifas tokioms pajamoms būtų 25 proc.

Tačiau kai žmogaus pajamos viršytų 120 VDU, joms papildomai būtų taikomas 7 proc. mokesčio tarifas. Taigi ir dirbantiems individualiai, ir pagal darbo sutartį, ši pajamų dalis būtų apmokestinama bendru 32 proc. GPM tarifu.

 

Finansų ministerijos siūlomi pakeitimai

Uždirbantiems daugiausia, mokesčiai mažės

Beje, šiuo metu dirbantiems pagal darbo sutartį ir uždirbantiems per 60 VDU, taikomas 32 proc. GPM.

Vadinasi, įgyvendinus Vyriausybės siūlomus pakeitimus, jiems mokestis sumažės iki 25 proc. (pajamoms nuo 60 iki 120 VDU).

Finansų ministerija skaičiuoja, kad šiemet, šiuo metu vidutinis darbo užmokestis neatskaičius mokesčių bus beveik 1685 eurai. Taigi, mažiau mokėtų mokesčių tie, kurie metinės pajamos svyruoja nuo 101 tūkst. eurų iki 202 tūkst. eurų.

Finansų ministerijos siūlomi mokesčių pakeitimai

 

Numatomi įstatymų pakeitimai, paveiks ir tuos gyventojus, kurie verčiasi įsigydami verslo liudijimus.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer