Ukrainos vyriausybė oficialiai paskelbė, kad šalies sportininkai nedalyvaus jokiose atrankos varžybose į kitų metų Paryžiaus olimpines žaidynes, kuriose varžysis rusai.
Apie tokį sprendimą pranešė Ukrainos ministrų kabineto sekretorius, Ukrainos nacionalinio olimpinio komiteto (NOCU) narys Olegas Nemčinovas, kuris taip pat perspėjo, kad nacionalinės federacijos, kurios ignoravo nutarimą, bus nubaustos.
„Vyriausybės posėdyje kolegos (Ukrainos sporto ministro ir NOCU prezidento Vadymo) Gutzeito siūlymu buvo priimtas protokolinis sprendimas, kad atrankos varžybose dalyvautume tik ten, kur nėra rusų“, – sakė O. Nemčinovas.
„Atitinkamai, dalyvavimas, neatitinkantis šių kriterijų, gali būti pagrindas atimti iš federacijų nacionalinį statusą“, – pridūrė jis.
Toks sprendimas buvo priimtas po Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) vykdomosios tarybos antradienį paskelbtų rekomendacijų, kad Rusijos ir Baltarusijos individualiems sportininkams turėtų būti leista grįžti į tarptautinį sportą, jei jie nepalaiko invazijos į Ukrainą.
O. Nemčinovas pripažino, kad toks sprendimas gali reikšti, kad kai kurie Ukrainos sportininkai praleis galimybę dalyvauti olimpinėse žaidynėse, tačiau tai yra kaina, kurią jie privalo sumokėti.
TOK antradienį patvirtino rekomendacijas, kuriomis remiantis Rusijos ir Baltarusijos pasą turintys atletai galėtų grįžti varžytis kaip neutralūs sportininkai. Pagal rekomendacijas, sportininkai, kurie aktyviai palaiko karą ir yra susiję su nacionalinio saugumo institucijomis kontraktu, negali varžytis. Lygiai tas pats galioja ir aptarnaujančiam personalui.
Reaguodamas į kai kurių šalių vyriausybių kritiką tokioms rekomendacijoms, TOK prezidentas Thomas Bachas ketvirtadienį pateikė aštrius komentarus, sakydamas, kad toks požiūris yra „apgailėtinas“.
„Apgailėtina, kad kai kurios vyriausybės nenori gerbti nei olimpinio judėjimo daugumos, nei visų suinteresuotųjų šalių, nei sporto autonomijos“, – sakė T. Bachas spaudos konferencijoje pasibaigus vykdomosios valdybos posėdžiui.
„Apgailėtina, kad šios vyriausybės nesprendžia dvigubų standartų klausimo. Mes nematėme nė vieno komentaro apie jų požiūrį į sportininkų iš kitų 70 karų ir ginkluotų konfliktų šalių dalyvavimą visame pasaulyje.“
Lietuvos Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė sakė, kad tokios rekomendacijos yra „dar vienas didžiulis nusivylimas“, o prezidentas Gitanas Nausėda antrino, kad tai – „liūdinanti naujiena“.
Tuo tarpu Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė Daina Gudzinevičiūtė sakė, kad tokias rekomendacijas vertina teigiamai, tačiau dėl olimpinių žaidynių kalbėti dar anksti.
„Žinoma, vertinu pozityviai. Man tikrai nepatinka kai kurių federacijų veiksmai, kad jos, neklausydamos tebegaliojančių pirmųjų rekomendacijų, priėmė sprendimą įsileisti Rusijos ir Baltarusijos sportininkus. (…)
TOK parekomendavo, kad tas leidimas nebūtų šiaip sau, o taikytų griežtus kriterijus sportininkams, kurie galbūt galėtų būti įsileisti į tarptautines varžybas“, – sakė ji.