Pjaunate žolę? Už sudrumstą kaimynų ramybę – bauda iki 400 eurų

Seimas po svarstymo pritarė Administracinių nusižengimų kodekso pataisoms, kuriomis siūloma griežčiau bausti už viešosios rimties trikdymą ir triukšmavimą neleistinu paros metu.

Pataisose numatoma, kad už šauksmus, švilpimą, garsų dainavimą arba grojimą muzikos instrumentais, kitokiais garsiniais aparatais, ar kitus triukšmą keliančius veiksmus gatvėse aikštėse, parkuose, paplūdimiuose, viešajame transporte ir kitose viešosiose vietose, o vakaro (nuo 19 val. iki 22 val.) ir nakties (nuo 22 val. iki 7 val.) metu – ir gyvenamosiose patalpose, įmonėse, įstaigose ar organizacijose, kai tai trikdo asmenų ramybę, poilsį ar darbą, asmenys būtų baudžiami nebe nuo 20 iki 80, bet nuo 80 iki 200 eurų bauda.

Juridinių asmenų vadovai arba kiti atsakingi asmenys būtų baudžiami nuo 200 iki 300 eurų dydžio bauda.

Jeigu gyventojams bus trikdoma ramybė, pavyzdžiui, anksti ryte ar vėlai vakare pjausite žolę, už pakartotinį pažeidimą gali grėsti ir dar didesnės baudos. Tokiu atveju gyventojai būtų baudžiami nuo 200 (buvo 80) iki 300 eurų bauda, juridinių asmenų vadovai ar kiti atsakingi asmenys – nuo 300 iki 400 eurų bauda.

Administracinių nusižengimų kodekso 488 straipsnio pataisų projektui po svarstymo pritarė 81, prieš balsavo 16, susilaikė 33 Seimo nariai. Viename iš artimiausių Seimo posėdžių pataisos turėtų būti priimtos galutinai.

Neiškentė triukšmo Palangoje

Registruodami tokią kodekso pataisą, jos iniciatoriai aiškino, kad didžiųjų miestų senamiesčių, taip pat Palangos J. Basanavičiaus gatvės gyventojai susiduria su ramybės valandomis (po 22 val.) keliamu triukšmu, sklindančiu iš artimoje aplinkoje esančių barų ir kavinių. 

Pernai per 9 mėnesius dėl triukšmo J. Basanavičiaus g. užregistruotas 401 pranešimas, nurodytu laikotarpiu policijos pareigūnai asmenims surašė 131 administracinių nusižengimų protokolus dėl viešosios rimties trikdymo už skleidžiamą triukšmą Palangoje, J. Basanavičiaus g. 

„Tačiau pačių policijos pareigūnų teigimu, iš jų tiesiog yra tyčiojamasi, kadangi skiriamos baudos dėl jų mažo dydžio neveikia atgrasančiai, o tuo pačiu ir prevenciškai“, – rašoma projekto aiškinamajame rašte.

Jame atkreipiamas dėmesys, kad pagal dabar galiojančią tvarką pirmą kartą nusižengusiam skiriama pusė minimalios baudos dydžio bauda, t.y. tik 10 eurų, o barų savininkai neretai piktnaudžiauja, kai ANK protokolui surašyti „deleguojami“ vis kiti klubo darbuotojai, kad tai būtų traktuojama kaip pirmasis nusižengimas ir taikoma pusės minimalaus dydžio bauda.

Parlamentarai atkreipia dėmesį, kad kitose ES šalyse baudos už triukšmavimą yra gerokai didesnės.

Pvz., Estijoje už bendrųjų elgesio viešose vietose reikalavimų pažeidimą baudžiama bauda iki 400 eurų arba areštu. Juridiniai asmenys už tokį nusižengimą baudžiami bauda iki 2 tūkst. eurų.

Lenkijoje už rimties, viešosios tvarkos, nakties poilsio trikdymą šūksmais, triukšmu, signalizavimu ir kitais būdais ar skandalo sukėlimą viešoje vietoje baudžiama areštu (nuo 5 iki 30 dienų), laisvės apribojimu 1 mėnesiui (asmuo, kurio laisvė apribota, negali be teismo sutikimo keisti gyvenamosios vietos, turi nemokamai atlikti kontroliuojamus darbus visuomenės labui ir kt.) arba bauda (nuo 20 iki 5 tūkst. zlotų (apie 1020 eurų).

Latvijoje už smulkų chuliganizmą, tai yra, viešosios tvarkos suardymą, pažeidžiant įprastas elgesio normas ir sutrikdant asmenų ramybę, institucijų, verslo ar kitų subjektų darbą arba keliant grėsmę savo ar kitų asmenų saugumui, skiriama bauda nuo 70 iki 500 eurų.

Vokietijoje administracine bauda iki 5 tūkst.  eurų baudžiama už triukšmavimą, kuris kelia reikšmingų nepatogumų visuomenei ar kaimynystei ar gali būti žalingas kitų asmenų sveikatai, jeigu triukšmaujama be pagrįstos priežasties, neleistinai smarkiai ar nereikalingai smarkiai pagal esamas aplinkybes.

Taip pat pažymėtina, kad Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu, triukšmas yra viena didžiausių iš aplinkos kylančių grėsmių žmonių sveikatai.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer