Aplinkos ministerija tebenarplioja skandalą, kuomet saugomoje Šimonių girioje neteisėtus kirtimus stabdė ne aplinkosaugos pareigūnai, o visuomenininkai. Aiškėja, jog institucijos neteikia informacijos miško savininkams, kad jų valdose prikūrė saugomų plotų.
Valdininkai nori, kad visą naujausią informaciją susirankiotų patys savininkai. Beje, aplinkos ministro nurodymu teisėsaugininkai aiškinsis, kodėl vienas miškų tarnybos darbuotojas išdavė leidimą kirsti saugomą Šimonių mišką.
Tuo metu, kai visuomenininkai Šimonių girioje budi ir sergsti saugomus plotus nuo medkirčių, aplinkos ministras Simonas Gentvilas toliau aiškinasi, kodėl visuomenininkams teko lipti net ant medžių kritimo mašinų, kad užkirstų kelią neteisėtiems kirtimams. Saugomą Vakarų taigos buveinę leidęs kirsti Valstybinės miškų tarnybos darbuotojas, anot ministro, sulauks teisėsaugininkų nemalonės.
„Tai buvo žmogaus klaida, valstybės tarnautojo, dėl jo veiksmų kreiptasi į prokuratūrą, pradėtas vidinis tyrimas, man atrodo, kad tai rimtas sunkus pažeidimas, kad buvo išduotas leidimas ten, kur negalima kirsti miško“, – apgailestauja aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
„Leidimas išduotas sausio mėnesį, mėnuo po to, kai teritorija paskelbta saugoma. Buvo aiškiai pasakyta iš Aukštaitijos nacionalinio parko, kad ten kirsti negalima, bet konkretus asmuo Utenos regione Valstybinėje miškų tarnyboje leidimą išdavė“, – tvirtina aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
„Su apgailestavimu turiu pareikšti, kad padaryta akivaizdi klaida. Mūsų bendruomenės atstovas, specialistas priėmė sprendimą neatitinkantį įstatymo, išduoti leidimą kirsti saugomoje teritorijoje mišką. Pagal teisės aktų reikalavimus toks sprendimas negalėjo būti priimtas“, – teigia valstybinės miškų tarnybos direktorius Saulius Vasiliauskas.
Pernai gruodį Šimonių girioje paskelbęs naujas saugomas buveines, aplinkos ministras stebisi, kodėl apie tai nebuvo informuota ne tik miško savininkė bendrovė „Silvestika Green Forest“, bet ir jokiame viešame registre beveik per metus taip ir neatsirado informacija apie naują saugomą buveinę Šimonių girioje.
Ministras pripažįsta, kad dėl to miško savininkai net negalėjo žinoti, kad planuojamame kirsti sklype atsirado vertinga ir įstatymais apsaugota gamtinė teritorija Vakarų taiga.
Žmonės pasitikrinti turi patys
Šimonių girios vietoje saugoma teritorija paskelbta pernai gruodį, o leidimas kirsti išduotas po mėnesio, sausį. Anksčiau teritorija nebuvo saugomo statuso. aplinkos ministras Simonas Gentvilas
Valstybės saugomų teritorijų tarnybos vadovė teisinasi, esą nėra pajėgi apie visus naujus saugomų teritorijų pakeitimus pranešti visiems savininkams ir ragina juos pačius, prieš imantis darbų savo sklypuose, būti aktyvius – vartyti kad ir štai tokius painius internetinius žemėlapius, ieškoti savo sklypo ir suprasti, kokie jam galioja ribojimai.
„Išduodant leidimą kirsti mišką buvo jau patvirtinta tokie teritorijoje Vakarų taigos buveinė. Prasilenkė informacija šitoje vietoje. Mes visuomet sakome, kad yra mūsų informacija Lietuvoje pakankamai atvira apie saugomas teritorijas, buveines, suprantam, kad informacijos yra daug, bet visuomet sakome žmonėms, kad jie pasitikrintų prieš darydami bet kokią veiklą visą informaciją, kuri pasiekiama viešai“, – sako valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė Agnė Jasinavičiūtė.
Tokia valdininkų pozicija piktina miško savininkų atstovą.
„Nuostatą bando įtvirtinti, kad mes pirma ką nors įsteigsim, nustatysim, o paskui pranešim savininkui post factum. Jei norės, administracine tvarka galės ginčyti, kažką daryti. Kuriamas nepasitikėjimas valstybinėmis institucijomis“, – teigia miško ir žemės savininkų asociacijos pirmininkas Algis Gaižutis.
Kad panašūs incidentai kaip Šimonių girioje nebepasikartotų, Simonas Gentvilas liepia Valstybės saugomų teritorijų tarnybai sugalvoti būdus ir priemones, kad nuo šiol savininkai būtų nedelsiant informuoti apie naujas saugomas teritorijas. Ministerija taip pat žada pavasarį paleisti automatinę leidimų kirsti mišką išdavimo sistemą.