Žmonės vis dar ieško sekmadienio vakarą dingusios 9-metės Agotos. Tiek naktį, tiek dieną prie paieškos jungėsi gausios gyventojų pajėgos, šukavo apylinkes, nepabūgę šalčio. Kai kurie liudininkai pranešė ją matę su vyru šalia neaiškios markės automobilio, tad neatmetama ir pagrobimo versija.
Lietuvos policijos komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis anksčiau naujienų portalui tv3.lt kalbėjo, kad Lietuvos policija turi paruošusi patarimų kaip išgyventi bei ką daryti pagrobimo atveju.
Primename, kad devynmetė Agota R. sekmadienį apie 16:30 val. išėjusi iš namų turėjo vykti autobusu link „Girstučio“ kultūros ir sporto centro Kaune pirkti baterijų, tačiau parduotuvės nepasiekė. Jos paskutinė garantuota žinoma vieta – autobusų stotelė Chemijos gatvėje.
R. Matonis komentavo, jog Lietuvoje pagrobimo atvejai yra reti, tad sunku išskirti tam tikrą kategoriją asmenų, kuriems grėstų potencialus pavojus.
Policijos komunikacijos skyriaus vedėjo teigimu, tai gali būti turtingi verslininkai, turtingų tėvų vaikai (kai pagrobiama siekiant gauti išpirką), ar koks organizuotos nusikalstamos grupuotės narys (kai pagrobiama siekiant pagąsdinti ar net sužaloti), tačiau tai gali atsitikti ir spontaniškai, bet kur viešoje vietoje.
Patarimai kaip apsisaugoti atsiradus pagrobimo rizikai
„1. Vienintelis tavo tikslas yra išgyventi.
2. Nebūk didvyris, susitaikyk su situacija ir būk pasiruošęs laukti.
3. Pirmos 15-45 minučių yra pačios pavojingiausios, todėl vykdyk visas grobėjo instrukcijas, kuo jūs ilgiau esate kartu, tuo mažesnė tikimybė, kad grobėjas sužalos tave.
4. Baimė yra natūrali reakcija. Pasistenk nusiraminti, padaryk pauzę, giliai įkvėpk ir įvertink padėtį.
5. Nekalbėk be reikalo, tik jei būtina, stenkis būti draugiškas, bet nesukčiauk.
6. Pabandyk pailsėti, atsisėsk jei gali, jei situacija ilgai užsitęstų, pabandyk pamiegoti.
7. Jeigu tau siūlo pavalgyti, neatsisakyk, net jeigu nenori. Tai tau suteiks jėgų, o atsisakymas supriešins.
8. Nedaryk pastabų ir neduok pasiūlymų grobėjui, jei tavo patarimai bus blogi, grobėjas gali pagalvoti, kad tai ir numatei.
9. Nebandyk bėgti, kol nebūsi absoliučiai tikras, kad tau pasiseks ir, netgi jei taip yra, pagalvok dar kartą prieš bandydamas.
10. Jei kam nors iš įkaitų reikalinga medicininė pagalba, pranešk tai grobėjams.
11. Nesiginčyk su grobėjais ir kitais įkaitais, išreikškite bendrą požiūrį.
12. Nemaldauk, nesiteisink ir neverk.
13. Neatsuk į savo grobėjus nugaros, jeigu negausi tokio nurodymo, bet taip pat nespoksok į juos. Akių kontaktas gali būti geras dalykas, žmonės linkę mažiau žudyti, jei į juos žiūrima.
14. Pasistenk palaikyti gerus santykius su grobikais. Pakalbėk su jais apie šeimą ir vaikus.
Policija primena
Atsakomybė už pagrobimą numatyta baudžiamojo kodekso. 252 straipsnyje – Žmogaus pagrobimas įkaitu.
1. Tas, kas teroristiniais tikslais pagrobė ar laikė pagrobtą žmogų, taip pat tas, kas grasino tuoj pat nužudysiąs ar sužalosiąs pagrobtą žmogų reikalaudamas sudaryti sąlygas išvengti sulaikymo, baudžiamas laisvės atėmimu nuo trejų iki dešimties metų.
2. Tas, kas padarė šio straipsnio 1 dalyje numatytą veiką, jeigu pagrobė ar laikė pagrobtus du ar daugiau žmonių, baudžiamas laisvės atėmimu nuo penkerių iki penkiolikos metų“, – pranešė Lietuvos policija.
Kol kas pareigūnai neatmeta jokios versijos ir dar kartą prašo tų, kurie galbūt vakar vakare nepamatė prašymo, visus važiavusius Kaune, Chemijos g., laikotarpiu nuo 16.20 val. iki 17.20 val. peržiūrėti registratorių vaizdo įrašus“, – rašo Kauno policija.
Nepilnametė sekmadienį iš namų esančių Kaune, Trešnių tak., išėjo ir iki šiol negrįžo.
Išeidama vilkėjo juodas kelnes, spalvotą striukę (juoda, melsva, alyvinė).
Asmenis, žinančius nepilnametės buvimo vietą, ją mačiusius ar galinčius suteikti bet kokios reikšmingos informacijos, prašome kreiptis į Kauno apskr. VPK pareigūnus telefonu 8 700 60600 arba skubios pagalbos telefonu 112.