Vairuotojai jau ne vieną dešimtmetį keliuose įpratę matyti taip pat atrodančius kelio ženklus. Tačiau dalis Seimo narių sugalvojo pakeisti jų dizainą, kad jie esą taptų labiau vakarietiški ir neprimintų sovietinių laikų.
Tiesa, dėl to jau spėjo kilti arši diskusija, kiek tai kainuos visiems mokesčių mokėtojams. Skaičiuojama, kad vieno ženklo pakeitimas gali kainuoti ir 200 eurų.
Tokios idėjos įgyvendinimu abejoja ir pati Susisiekimo ministerija. Anot jos specialistų, politikų pasiūlymas yra netvarus ir trumpalaikis.
Nori matyti kitokius kelio ženklus
Keli Seimo konservatoriai neseniai kreipėsi į minėtą ministeriją siūlydami keisti dabartinius sovietinio dizaino kelių ženklus.
Kaip teigia politikai, Lietuvoje naudojamų kelio ženklų grafinis dizainas ir šriftas yra toks pats ar panašus kaip Rusijoje, Baltarusijoje ir kitose posovietinėse šalyse naudojamus kelio ženklus.
Latvija ir Estija, pasak politikų, jau yra pakeitusios kelio ženklų grafinį dizainą ir naudoja skirtingus šriftus.
„Lietuva jau daugiau kaip 30 m. save ne tik tapatina su Vakarų pasauliu, bet ir yra jo dalsi. Savo tapatybės nesiejame su posovietinėje erdvėje užstrigusiomis valstybėmis, buvusiomis SSRS sudėtyje, tuo labiau su Rusija ar Baltarusija“, – tąkart komentavo vienas iš idėjos iniciatorių A. Vyšniauskas.
Anot jo, vykstant Rusijos karui prieš Ukrainą ir prieš visą demokratinį Vakarų pasaulį, reikėtų nutraukti visas sąsajas su nusikaltėliškais autoritariniais Rusijos ir Baltarusijos režimais.
„Tačiau kirtus Lietuvos–Rusijos ar Lietuvos–Baltarusijos sienas, mus pasitinka tie patys ar labai panašaus sovietinio standarto kelio ženklai, su tuo pačiu sovietiniu šriftu.
Sugebamame iš miestų aikščių pašalinti sovietinius balvonus, perkelti karių kapines, atėjo laikas atsisakyti ir šių sovietinių reliktų“, – tąkart komentavo vienas iš idėjos iniciatorių A. Vyšniauskas.
Ministerija: tokia idėja trumpalaikė ir netvari
Tačiau Susisiekimo ministerijos atstovai naujienų portalui tv3.lt atsiųstame komentare teigė, kad Lietuva dar 1991 m. lapkričio 20 d. prisijungė prie Kelių eismo konvencijos ir prie Kelio ženklų ir signalų konvencijos.
Taip mūsų valstybė esą įsipareigojo užtikrinti, kad jas abi turi atitikti mūsų įstatymų, Kelių eismo taisyklių (KET) nuostatos.
„Šiuo metu KET įtvirtinti kelio ženklai ir jų atvaizdai atitinka konvencijoje numatytus kelio ženklus ir jų atvaizdus (formą, spalvą, reikšmę, paskirtį ir pan.)“ – pažymėjo ministerijos atstovai.
Jie primenama, kad 2024 m. Jungtinių Tautų Europos ekonominės komisijos (JT EEK) atstovai užbaigė rengti Kelio ženklų ir signalų konvencijoje naudojamų kelio ženklų atvaizdų (ženklų dizaino, spalvų, naudojamo teksto, skaičių, simbolių, jų išsidėstymo ir t.t.) atnaujinimus.
„Galutinis dokumentas bus pateiktas valstybių svarstymui 2024 m. rugsėjį. Atsižvelgiant į tai, Susisiekimo ministerija mano, kad kelio ženklų dizaino keitimas ne pagal Konvencijos pakeitimus, o pagal kitų valstybių pavyzdžius stokotų teisinio pagrindo, būtų netvarus ir trumpalaikis.
<…> Po to, kai JT EEK Vidaus transporto komiteto Saugaus eismo darbo grupė WP.1 pritars siūlomiems Konvencijos pakeitimams, Susisiekimo ministerija pradės rengti atitinkamus KET bei Kelio ženklų įrengimo ir vertikaliojo ženklinimo taisyklių pakeitimus, o kelio ženklų dizaino pakeitimas turės teisinį pagrindimą ir atitiks naujausius Konvencijos pakeitimus“, – sakoma naujienų portalui tv3.lt atsiųstame ministerijos komentare.
Vieno kelio ženklo pakeitimas – apie 200 eurų
Pats A. Vyšniauskas, sugalvojęs keisti kelio ženklus, teigė negalintis pasakyti, kiek tiksliai jų per artimiausius 10 metų reikėtų pakeisti.
„Kelio ženklų yra gana daug, įvairių, specifinių, tačiau ministerijos specialistai ir šiaip ekspertai, kurie tuo užsiima, turėtų tiksliai susižiūrėti ir pasakyti.
Mes su komanda esame susižiūrėję kai kuriuos dažniausiai naudojamus [kelio ženklus – aut. past.). Manau, kad didžiausias skirtumas yra pastebimas tuose kelio ženkluose, kurie turi šiaip daug visokių dizaino elementų, kur yra daugiau detalių – ar [atvaizduojamas – aut. past.] gyvūnas, ar žmogus – tai ten tie skirtumai išryškėja“, – komentavo politikas.
Taigi, jei jo idėja būtų įgyvendinta, keliuose atsirastų naujo dizaino kelio ženklai, kurie įspėja apie pėsčiuosius, laukinius gyvūnus ar praneša apie įrengtą pėsčiųjų perėją. Tiesa tokių kelio ženklų sąrašas po ekspertų išvadų esą galėtų padidėti.
A. Vyšniauskas stebėjosi, kodėl ministerija tikina, kad toks siūlymas yra trumpalaikis.
„Konvencija apibrėžia iš esmės tai, kad kelio ženklai turi būti panašūs visame pasaulyje. Jeigu yra rodyklė, tai visur ta rodyklė turi rodyti į tą pačią pusę, turi būti tos pačios ženklų kategorijos ir panašiai.
Bet, kaip matome iš kitų šalių pavyzdžių, tai kelio ženklų apsibrėžimas ganėtinai skiriasi, t.y. skiriasi dizainas. Taigi konvencija sako, kad ženklai turi būti panašūs, bet kiekviena šalis gali nusistatyti tą savo dizaino standartą. Ir matome, kad Vakaruose yra naudojami kitokie šriftai, kitokie dizainai, o mes vadovaujamės sovietinio dizaino modeliu. Tiesą pasakius, nelabai suprantu ministerijos pozicijos“, – stebėjosi politikas.
Tuo metu Susisiekimo ministerija skaičiuoja, kad vieno standartinio kelio ženklo įrengimas valstybei vidutiniškai gali kainuoti 200 eurų ar net daugiau.
„Vieno standartinio kelio ženklo įrengimas vidutiniškai kainuoja 200 eurų. Į šią kainą įeina kelio ženklo skydas, laikančioji konstrukcija, kelio ženklo įrengimas.
Savaime aišku, priklausomai nuo kelio ženklo matmenų, laikančiosios konstrukcijos sudėtingumo, įrengimo kaštų, kaina gali būti didesnė“, – naujienų portalui tv3.lt sakė ministerijos atstovai.
Štai vien prie Seimo (Gedimino prospekte) galima suskaičiuoti apie 12 kelio ženklų, nurodančių apie įrengtą pėsčiųjų perėją. Tuo metu A. Tumėno gatvės pusėje, kuri taip pat yra netoli Seimo rūmų, tokių ženklų yra apie 20.
Taigi tokių kelio ženklų pakeitimas į naujo dizaino valstybei, t.y. gyventojams, galėtų kainuoti tūkstančius, o jeigu skaičiuotumėme visos Lietuvos mastu – milijonus eurų.
Šiuo metu Seimo narių inicijuotame rašte Susisiekimo ministerijai nurodoma, kad, siekiant pakeisti iš Sovietų Sąjungos laikų atkeliavusį kelio ženklų dizainą, reikalinga sukurti savo grafinio dizaino kelio ženklus, artimus ar panašius į ES valstybėse naudojamus kelio ženklus.
Pasak Seimo narių, šiuos pokyčius būtų galima įgyvendinti per ateinančius 10 metų, nes per tiek laiko iš esmės yra atnaujinama didžioji dalis šalyje esančių kelio ženklų.
Seimo nariai pastebi, kad ši iniciatyva nėra nauja ir ji nuolat iškyla, tačiau iki šiol Susisiekimo ministerija nesiėmė iniciatyvos.