Buvęs sutuoktinis privalo išlaikyti ne tik vaikus, bet ir jų mamą: kur kreiptis dėl pinigų?

Išsiskyrę sutuoktiniai paprastai prisiteisia išlaikymą vaikams. Pinigus gauna tas, su kuriuo gyventi lieka vaikai. Tačiau, jeigu vaikus auginantis išsiskyręs sutuoktinis negali dirbti, jį išlaikyti privalo kitas sutuoktinis, net, jeigu jie ir nebegyvena kartu.

Teisininkai komentavo, kokiais atvejais dažniausiai vienos likusios mamos, išlaikymą prisiteisia ne tik vaikams, bet ir sau.

Po skyrybų sumažėjo pajamos

Į portalą tv3.lt kreipėsi vilnietė Augustė. Ji pasakojo, kad skiriasi su vyru.

„Nesutariame jau ilgą laiką, turime 1 metų sūnų, tačiau vyras juo nesirūpina. Noriu išsiskirti ir prisiteisti išlaikymą vaikui. Šiuo metu sūnus dar mažas, pati dirbti dar negaliu, taigi, ar tai gali tapti priežastimi gauti išlaikymą ir man“, – teiravosi moteris.

Ji tikino, kad turi šiek tiek santaupų, gauna ir vaiko priežiūros išmoką.

„Tačiau šių pinigų pragyvenimui gali ir neužtekti, o santaupų nenoriu liesti, jos skirtos juodai dienai. Nors panašu, kad skyrybos ir atneš tą juodą laikotarpį gyvenime.

Juk vaiko tėvas privalo rūpintis ne tik vaikais, bet ir jų motina, ar ne? Dabar negaliu pati užsidirbti, todėl pragyventi turėtų padėti ir buvęs vyras“ – vylėsi Augustė.

Kada privaloma išlaikyti ir buvusį sutuoktinį?

Šeimos teisės specialistė Rita Vestertė patvirtino, kad išlaikymą buvusiam sutuoktiniui reglamentuoja įstatymai.

„Pavyzdžiui, jeigu kalbame apie mamą, liekančią su vaiku, jai išlaikymas gali būti priteisiamas remiantis įstatymai punktais. Išlaikymas ne tik vaikui, bet ir jai priklauso, jeigu ji yra nedarbinga dėl savo amžiaus ar sveikatos būklės. Taip pat išlaikymas priklauso, jeigu moteris dėl santuokos sudarymo ir bendrų šeimos interesų ar vaikų priežiūros negalėjo įgyti kvalifikacijos (baigti studijų).

Tačiau, jei nustatoma, kad mama turi pajamų save išlaikyti, tuomet išlaikymas gali būti ir nepriteisiamas“, – komentavo šeimos teisės specialistė.

Įstatymai numato, kad sutuoktinis, dėl kurio kaltės nutraukta santuoka, neturi teisės į išlaikymą.

Teismas, spręsdamas išlaikymo priteisimo ir jo dydžio klausimus, privalo atsižvelgti į santuokos trukmę, išlaikymo reikalingumą, abiejų buvusių sutuoktinių turtinę padėtį, jų sveikatos būklę, amžių, taip pat į jų darbingumą, nedirbančio sutuoktinio įsidarbinimo galimybes bei kitas svarbias aplinkybes.

Anot R. Vestertės, išlaikymas buvusiam sutuoktiniui gali būti nepriteisiamas visai, šiais įstatyme numatytais atvejais:

  • santuokos trukmė buvo ne ilgesnė kaip vieneri metai;
  • sutuoktinis, turintis teisę gauti išlaikymą, yra padaręs nusikaltimą kitam sutuoktiniui ar jo artimiesiems giminaičiams;
  • sutuoktinis, turintis teisę gauti išlaikymą, savo sunkią materialinę padėtį sukūrė pats savo kaltais veiksmais;
  • išlaikymo reikalaujantis sutuoktinis santuokos metu neprisidėjo prie bendro turto gausinimo ar tyčia kenkė kito sutuoktinio ar šeimos interesams.

 

Alimentų dydis ir apskaičiavimas

Advokatų profesinės bendrijos „Avocad“ vyresnysis teisininkas, advokatas Egidijaus Kieras komentavo, kad tėvas su kuriuo gyvena vaikas gali kreiptis dėl išlaikymo priteisimo tuomet, kai kitas iš tėvų vaikui išlaikymo neteikia.

„Išlaikymą galima prisiteisti nepriklausomai nuo to, ar tėvai yra santuokoje ar ją nutraukę. Išlaikymo santykiai susiklosto tarp vaikų ir tėvų, nepriklausomai ar tėvai yra susituokę, nesusituokę ar išsiskyrę.

Praktikoje gana dažnai pasitaiko atvejų, kuomet sutuoktiniai neinicijuoja santuokos nutraukimo, tačiau išsisprendžia vaikų išlaikymo klausimus“, – pastebėjo advokatas.

Anot jo, alimentų dydis gali priklausyti ir nuo tėvų gaunamo atlyginimo, bendros turtinės padėties.

„Teismai yra išaiškinęs, kad negalima priteisti vaiko išlaikymui daugiau, negu tai objektyviai leidžia jo tėvų turtinė padėtis, pavyzdžiui, iš tėvo ar mamos kurie gauna 1,5 tūkst. eurų pajamas, teismas negali priteisti mokėti 1,5 tūkst. eurų išlaikymą vaikui.

Taip pat nereikia nepamiršti ir kitos svarbios nuostatos, kad tėvai vaikus išlaikymo lygiomis dalimis, nebent jų pajamos skirtingos, pavyzdžiui, tėvas, kurio darbo užmokestis 4 tūkst. eurų per mėnesį, privalo prisidėti didesne dalimi prie vaikų išlaikymo nei mama, kurios pajamos 2 tūkst. eurų per mėnesį“, – skaičiavo advokatas.

Anot E. Kiero, kai tėvai susitaria, jie gali nusistatyti kokį nori išlaikymo dydį, tačiau jei kyla ginčas, tėvas kuris reikalauja išlaikymo priteisimo privalo įrodyti vaikų poreikių dydį, kuriuo remiantis paskaičiuojama ir išlaikymo proporcija.

Alimentų indeksavimas

Advokatų kontoros „Marger“ advokatė Eleonora komentavo, kad išlaikymo dydis turi būti proporcingas vaiko poreikiams ir tėvų turtinei padėčiai bei užtikrinti būtinas vaikui vystytis sąlygas.

„Teismų praktikoje orientaciniu kriterijumi, priteisiant vaikui išlaikymą būtiniesiems poreikiams patenkinti, pripažintas minimalios mėnesio algos dydis vienam vaikui (šiuo metu tai 709 eurai į rankas, t. y. kiekvienam iš tėvų tenka po 354,50 euro vaiko išlaikymui), jeigu tėvų turtinė padėtis yra apylygė.

Visapusiškam vaiko vystymuisi turi būti tenkinami ne tik jo būtinieji poreikiai (maistas, apranga, higiena ir panašiai), bet skiriamas dėmesys vaiko laisvalaikio, bendravimo, saviraiškos pomėgiams, lavinami gabumai, todėl minimaliosios mėnesinės algos kriterijus išlaikymui yra tik orientacinis ir teismas gali priteisti ir didesnę sumą“, – komentavo advokatė.

Anot jos, pakilus minimaliai mėnesiniai algai, priteistas išlaikymo dydis automatiškai nepasikeičia, tačiau teisės aktai nustato pareigą tėvui (motinai), iš kurio yra priteistas vaiko išlaikymas, indeksuoti išlaikymo dydį, t. y. perskaičiuoti išlaikymo išmoką.

„Periodinės išmokos indeksuojamos kartą per metus einamųjų metų vasario mėnesį. Jeigu priteistą išlaikymą mokantis tėvas (motina) nevykdo pareigos indeksuoti priteisto išlaikymo dydžio, teismo sprendimas, kuriuo priteistas išlaikymas periodinėmis išmokomis, gali būti pateikiamas vykdyti antstoliui.

Taigi netgi tais atvejais, kai teismo sprendime nėra nurodyta, kad išlaikymo dydis turi būti indeksuojamas Vyriausybės nustatyta tvarka, indeksavimas privalo būti taikomas, kadangi tokią pareigą nustato teisės aktai“, – atkreipė dėmesį E. Maciejevska.

www.tv3.lt

Site Footer