Vilniuje ruošiamas naujas šilumos skaitiklio mokestis: „Kiekvienam gyventojui individualiai bus įskaičiuota“

Atvėsus orams, savivaldybės jau pradeda šildymo sezoną. Vilniaus rajone, Šiauliuose ir Panevėžyje radiatoriai pradeda šilti ugdymo ir gydymo įstaigose, o Tauragėje ir daugiabučiuose. Vilniuje jau šilta savivaldybės pastate, o gyventojams meras ruošia naują šilumos skaitiklio mokestį.

Dėl atpigusio biokuro, šiluma turėtų kainuoti pigiau nei pernai, tačiau šio pigimo daugumai gyventojų neleis pajusti valdžios sugrąžintas PVM. O už šilumą skirtinguose miestuose šalies gyventojai mokės skirtingai – kainos skirsis ir du kartus.

Vieno iš daugiabučių Karmėlavoje gyventojai už šildymą šį mėnesį mokės vieną aukščiausių šalyje kainą. Šį mėnesį šilumos kilovatvalandė be PVM čia kainuoja 11 ct/kWh. Tai beveik dvigubai brangiau nei šalia esančiame Kaune.

„Čia 2 katilines pastatė. Nesumažėjo kaina – padidėjo, turi jiems atsipirkti katilinės“, – situaciją komentavo Karmėlavos gyventojas Ramūnas.

„Kauno rajonas, mes mokam gal daugiau, kad mūsų katilinė – turim išlaikyti. Išlaikymas – brangus, mums dėl to brangiau“, – teigė Karmėlavos gyventoja Nijolė.

Pigiau esą tiekti negali 

Šilumą Kauno rajono miesteliams tiekiančios savivaldybės bendrovės „Komunalinių paslaugų centras“ vadovas teisinosi, esą mažesne kaina šilumos pagaminti tiesiog neįmanoma. Visgi žadėjo gyventojams bent dešimtadalį kainos subsidijuoti.   

„9,81 ct/kWh. Kauno rajono savivaldybė turi programą, pagalba gyventojams teikiama. Kaina didesnė, nes turime skirtingose vietose nutolusias mažas katilines“, – paaiškino Giedrius Šidlauskas.

Energetikos ministras tokias savivaldybes, kurių gyventojams gresia dvigubai didesnės sąskaitos nei didmiesčių gyventojams, ragina modernizuoti šilumos gamybos įmones.

„Efektyvinti ūkį, keisti katilus, žalintis, šilumos siurblius diegti, statytis saulės elektrines ir taip toliau“, – sprendimo būdus siūlė Dainius Kreivys.

Tačiau opozicijos atstovai ministrą kaltina dėmesio regionams ir valstybinio finansavimo stoka.   

„Vasara baigėsi tiems, kas neturi pinigų. Panašu, kad principą šį nuosekliai taiko. Per kadenciją nebuvo investuota į dominuojantį centralizuotą šildymą“, – kalbėjo demokratas Lukas Savickas.

Atvėsus orams, vienas po kito miestai jau pradeda šildymo sezoną. Tauragėje šiluma jau artimiausiomis dienomis pasieks daugiabučius, o štai Šiauliuose ir Panevėžyje, Vilniaus rajone ir mieste savivaldybių administracijos šildymą pradeda tiekti dar tik visuomeniniams pastatams.   

„Pradėjo šilti kai kurios gydymo įstaigos, kurios šilumos punktus prižiūri, savivaldybės pastatas nuo šiandien pradėtas šildyti“, – vardijo Vilniaus meras Valdas Benkunskas.

Beje Vilniuje, kai šiluma bus įjungta daugiabučiams, o tai meras planuoja spalio viduryje, pradės veikti ir termofikacinėje elektrinėje ką tik pastatytas absorbcinis šilumos siurblys. Jis sulaiko į kaminą iš biokuro katilų sklindantį 50 laipsnių orą ir juo dar labiau pašildo į miestiečių radiatorius tekantį termofikacinį vandenį.

„Kiekvieni metai per šilumos sąskaitas neša 1,3 mln. eurų į vilniečių kišenes. Jei paskirstom visiems, tai – labai maža dalis, bet į kišenę, ne iš kišenės“, – pabrėžė „Vilniaus šilumos tinklų“ direktorius Gerimantas Bakanas.

Prakalbo apie naują mokestį

Tiesa, sostinės savivaldybė vilniečiams jau ruošia naujų šilumos skaitiklių aptarnavimo mokestį, kuris mėnesio sąskaitą gali padidinti dar 6 eurais.   

„Kiekvienam gyventojui individualiai bus įskaičiuota, šilumos, vandens apskaitos prietaisai įtraukiami į kainą“, – teigė V. Benkunskas.

Vilniuje šiemet pradėjus visa galia veikti biokurą ir šiukšles deginančiai Kogeneracinei elektrinei, šilumos kaina mažėja ir šį mėnesį yra netgi šiek tiek mažesnė už šalies vidurkį, kuris siekia 7 ct/kWh su PVM. 

Prieš metus Lietuvoje šiluma buvo brangesnė, tačiau gyventojai nemokėjo PVM. Šiemet valdantieji šios lengvatos nebepratęsė, tad gyventojai šilumos pigimo beveik nepajus.   

„Vidutiniškai mokėsime šiek tiek mažiau, bet, jei bus pridėtas PVM, tuomet šiek tiek daugiau“, – kalbėjo Šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius.

„Nekelkime panikos, kai kainos pakyla ar nusileidžia. Mėnesio kaina bus žemesnė, tą galiu garantuoti“, – tikino D. Kreivys.

Ministras prognozuoja, kad tokios aukštos elektros kainos, kokios yra šiuo metu gali išsilaikyti dar bent dešimt dienų, mat tiek gali užtrukti remontai Suomijos ir Latvijos elektrinėse. Brangiau elektra šiemet Lietuvoje kainavo tik itin šaltą sausio 5 dieną, kai paros didmeninė kaina buvo pakilusi iki 67 centų.

www.tv3.lt

Site Footer