Rytoj Lietuvoje bus minima ypatinga diena – antrasis Advento penktadienis. Visi Advento penktadieniai yra atgailos dienos, kurių metu reikia laikytis abstinencijos, tai reiškia, nevalgyti mėsos.
Nuo mėsiškų valgių turi būti susilaikoma visais metų penktadieniais (išskyrus tuos atvejus, kai jie sutampa su iškilmės diena), Pelenų trečiadienį ir, pagal seną Lietuvos tradiciją, – Kūčių dieną.
Šis abstinencijos įstatymas saisto visus nuo 14 metų amžiaus.
Advento penktadieniais laikomasi abstinencijos
Susilaikymo nuo mėsiškų valgių (abstinencijos) įstatymas draudžia valgyti žinduolių ir paukščių mėsą ir tai, kas turi tiesioginį ryšį su mėsa. Leidžiama valgyti žuvį, kiaušinius, pieno produktus, jūros gėrybes.
Nuo susilaikymo nuo mėsiškų valgių (abstinencijos) ir pasninko įstatymų atleidžia tik pakankamai svarbi priežastis: negalimumas laikytis, didelis nepatogumas, liga, sunkūs darbai ar kitos teisėtos priežastys.
Nuo šių įstatymų laikymosi yra atleidžiami ligoniai ir kūdikių laukiančios bei juos maitinančios motinos, visi, negalintys pasirinkti sau maisto, o turintys valgyti tai, kas jiems duodama, krikštynų, jungtuvių, laidotuvių, mirusiųjų minėjimų dalyviai bei dirbantys sunkų fizinį ar protinį darbą.
Abstinencijos dienų svarba
Kaip anksčiau naujienų portalui tv3.lt pasakojo kunigas Ričardas Doveika, abstinencijos dienos – tai labai šviesus, nuoširdus darbas su savimi, paženklinantis mūsų kūną, nes Adventas yra besilaukiančios moters laikas, o begerbdami besilaukiančiąją moterį, būsimą motiną, mes įeiname į jos gyvenimo ritmą.
„Besilaukianti moteris yra labai dėmesinga, nemėgsta triukšmo, nėra didelių pokylių ir šokių ponia, ji bręsta motinystei. Katalikai Advento laikotarpiu deda pastangas susilaikyti nuo triukšmingų pasilinksminimų, nereikalingo išlaidavimo, chaoso“, – kalbėjo kunigas.
Kunigas pabrėžia, kad dažnai žmonėms reikia paaiškinti, jog pasninkas Katalikų bažnyčioje vyksta tik dvi dienas per metus ir nėra susijęs su Kalėdomis.
„Advento, Gavėnios penktadieniai yra vadinami abstinencijos penktadieniais, kurių metu mes iš savo raciono, kas galime, pašaliname simbolizuojamą sotumo simbolį – mėsiškus produktus“, – paaiškino pašnekovas.
Vis tik, kunigas pažymi, kad dažnai abstinencijos dienas suprantame pakankamai siaurai, nors tai yra didžiulė dovana, leidžianti mums nenužmogėti ir išlaikyti viltį:
„Abstinencijos dienos yra ženklas sau su ištiesta ranka, kurioje sutaupytas pinigas atiduodamas kitam vienokia ar kitokia forma.“