Rusijos žiniasklaida šeštadienį skelbia, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įstatymą, kuriame nurodo, kad kariams, kurie atsisako kariauti, grės iki 10 metų kalėjimo.
Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:
17:46 | Rusijoje suiminėjami protestuotojai
„Skynews“ praneša, kad Rusijoje mitinguose suiminėjami protestuotojai.
Rusijos policija buvo nufotografuota šeštadienį sulaikanti asmenis, dalyvavusius mitinguose Maskvoje, kurie protestuoja reaguodami į dalinę mobilizaciją.
Šeštadienį Sankt Peterburge, Novosibirske ir Tomske kilo protestai – manoma, kad buvo suimta daugiau nei 100 žmonių.
17:27 | Kariauti atsisakiusiems rusams gresia iki 10 metų kalėjimo
Vos prieš kelias dienas dalinę mobilizaciją paskelbęs Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį pasirašė pataisas, kuriomis sugriežtinamos bausmės už savanorišką pasidavimą į nelaisvę ir atsisakymą kovoti – už tai nuo šiol gali būti baudžiama iki 10 metų laisvės atėmimo bausme.
Remiantis šiomis Rusijos baudžiamojo kodekso pataisomis, už dezertyravimą iš karinio dalinio mobilizacijos ar karo padėties metu bus baudžiama iki 10 metų laisvės atėmimo bausme. Pagal iki šiol galiojusį įstatymą maksimali kalėjimo bausmė siekė 5 metus.
Savanoriškai pasidavusiems priešui kariams taip pat gresia iki 10 metų laisvės atėmimo bausmė, o už plėšikavimą nuteistiems asmenims gali būti skirta 15 metų laisvės atėmimo bausmė.
Kita pataisa numato laisvės atėmimo bausmę iki 10 metų tiems, kurie atsisako eiti į kovą arba vykdyti karininko įsakymą.
Naujasis teisės aktas buvo skubiai priimtas po žiniasklaidoje pasirodžiusių pranešimų, kad kai kurie Rusijos kariai Ukrainoje atsisakė kovoti ir bandė pasitraukti iš tarnybos.
Kai pataisas patvirtino Valstybės Dūma – Rusijos parlamento žemieji rūmai, – V. Putinas dar nebuvo paskelbęs vadinamosios dalinės mobilizacijos.
Rusijos prezidentas šeštadienį pasirašė ir atskirą įstatymą, kuriuo užsieniečiams, stojantiems į Rusijos kariuomenę, sudaromos palankesnės sąlygos gauti Rusijos pilietybę.
16:47 | Rusijos miestuose – nauji protestai
Šeštadienį Rusijoje dėl mobilizacijos prasidėjo nauji protestai. Kaip praneša žmogaus teisių gynėjų portalas „OVD-info“, mitingų dalyviai sulaikomi.
„Kai kurie sulaikytieji Irkutske su įspėjimais paleidžiami iš policijos skyrių, vyrams įteikiami šaukimai“, – rašoma portale.
Skelbiama, kad protestuotojai sulaikomi per jėgą, jie patiria sužalojimų. Pranešama apie sulaikymus Maskvoje, Novosibirske, Permėje ir kituose Rusijos miestuose, Sibiro regione. Tarp sulaikytųjų – ne tik civiliai, bet ir žurnalistai.
Skelbiama, kad iki šiol per protestus buvo sulaikyta beveik 100 žmonių, iš jų 59 Novosibirske ir 10 Tomske, rašo „Sky News“.
16:17 | Du Rusijos piliečiai dėl mobilizacijos paprašė prieglobsčio Latvijoje
Prieglobsčio Latvijoje dėl Rusijoje paskelbtos mobilizacijos iki šiol paprašė du Rusijos piliečiai, pranešė Latvijos užsienio reikalų ministras Kristapas Eklonas, pabrėžęs, kad mobilizacija Rusijoje savaime nėra pagrindas suteikti prieglobstį Latvijoje.
Anot jo, padėtis Latvijos-Rusijos pasienyje tebėra rami, Valstybės sienos apsaugos tarnyba yra sugriežtinusi kontrolę ir kruopščiai tikrina visus atvykstančiuosius.
Ministras pažymėjo, kad sieną kertančių žmonių toliau mažėja, o nuo rugsėjo 19 dienos, kai įsigaliojo apribojimai Rusijos piliečių atvykimui į Latviją, į šalį buvo neįleisti 23 Rusijos piliečiai.
„Mobilizacija Rusijoje savaime nėra pagrindas suteikti prieglobstį Latvijoje. Iki šiol prašymus suteikti prieglobstį dėl mobilizacijos pateikė du asmenys. Kiekvienas atvejis vertinamas atskirai, atsižvelgiant į, be kita ko, grėsmes nacionaliniam saugumui. Prieglobstis Latvijoje niekada nebuvo suteikiamas masiškai ir to niekada nebus“, – pabrėžė ministras.
Jo pranešime taip pat nurodoma, kad nė vienas Rusijos pilietis nekerta Latvijos sienos kaip turistas.
16:08 | Rusų nelaisvėje „Azovstal“ gynėjai nė karto nesutiko Raudonojo Kryžiaus atstovų
Ukrainos Aukščiausiosios Rados deputatas Dmytro Lubinecas pareiškė, kad būdami rusų nelaisvėje „Azovstal“ gynėjai nė karto nematė Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus Komiteto (TRKK) atstovų.
„Susitikimo su Tarptautiniu Raudonojo Kryžiaus Komitetu Ženevoje išvakarėse aš asmeniškai klausiu kiekvieno paleisto kario, ar jis turėjo galimybę bendrauti su TRKK atstovu ir kokios buvo sulaikymo sąlygos. Atsakymas neigiamas, o sulaikymo sąlygos siaubingos. Rusija pažeidžia kiekvieną Ženevos konvencijų straipsnį: kankina, daro psichologinį spaudimą, baudžia badu ir medicininės priežiūros nebuvimu“, – „Telegram“ paskyroje rašė D. Lubinecas.
Trečiadienį vykstant mainams su Rusijos įsibrovėliais, buvo paleisti 215 Ukrainos gynėjų, tarp jų 10 užsieniečių. Rusijai buvo grąžintas prokremliškas oligarchas Viktoras Medvedčukas, apsiskelbęs, kad Vladimiras Putinas yra jo dukros krikštatėvis, bei dar 55 rusų okupantai.