Ketvirtadienį Valdovų rūmuose pristatyta knyga apie Sviatlaną Cichanouskają. Knygos autorius teigė norėjęs pristatyti 2020 m. Baltarusijoje vykusius protestus plačiau ir giliau, nei tai padarė žiniasklaida ar socialinės medijos. Pati S. Cichanouskaja pasakojo, kad jei prieš dvejus metus viskas buvo organizuota spontaniškai, tai dabar kova už Baltarusijos laisvę yra aiškiau struktūruota. Visgi S. Cichanouskajos veikla patinka toli gražu nevisiems baltarusiams – knygos pristatymas neapsiėjo be akibrokštų.
Ketvirtadienį Valdovų rūmuose pristatyta ilgamečio Lenkijos dienraščio „Rzeczpospolita“ žurnalisto Ruslano Szoszyno knyga „Ledlaužė“. Knygos pristatyme rašoma, kad autorius norėjo nupešti S. Cichanouskajos – eilinės merginos iš Mikaševičių Pietų Baltarusijoje – portretą ir atsakyti į klausimą, kaip jai pavyko gauti milijonų baltarusių pasitikėjimą.
Matė Cichanouskajos darbą iš arti
Pats R. Szozynas savo knygą apibūdino kaip polifoninį reportažą ir teigė, kad knygos autoriai yra 2020 metais Baltarusijoje vykusių protestų dalyviai ir organizatoriai.
„Aš išverčiau jų istoriją į knygos puslapius“, – teigė jis.
Visgi knygos autorius pripažino, kad ne visi kalbinti 2020 m. protestų dalyviai norėjo mintimis grįžti į įvykius, kurie neretai pasibaigė jėgos struktūrų smurtu prieš taikius protestuotojus.
„Tačiau tai buvo svarbu padaryti“, – tvirtino R. Szoszynas.
Knygos autorius pasakojo, kad jam įdomu buvo iš arti pamatyti, kaip dirba S. Cichanouskaja ir jos komanda. Jo teigimu, nors daugelis galvoja, kad S. Cichanouskaja daugiausiai keliauja ir užsiima „politiniu turizmu“, iš tikrųjų baltarusių opozicijos lyderė dėl darbo į šoną nustūmė savo asmeninį gyvenimą,
„Tai itin sunkus darbas, kiekviena jos darbotvarkės minutė yra suplanuota“, – aiškino jis.
R. Szoszynas teigė, kad norėjo parodyti S. Cichanouskajos transformaciją nuo paprasto, privataus žmogaus iki politinės lyderės, kuri interviu metu kalba apie savo šalies politiką, geopolitinius procesus.
Knyga kol kas yra tik lenkų kalba, bet tikimasi netrukus ją išversti į lietuvių ir anglų kalbas.
„Daugiau žmonių supras, ką mes patyrėme“
Pati S. Cichanouskaja teigė, kad pagrindinė idėja yra, kad knyga yra ne tiek apie ją, kiek apie skirtingus žmonių, dalyvavusių 2020-ųjų protestuose, likimus. Jos teigimu, „Ledlaužė“ daugeliui padės geriau suprasti, kas iš tikrųjų vyko didžiuliuose maršuose Baltarusijos miestų gatvėse.
„Daugiau žmonių supras, ką mes patyrėme, nors nepatirs to pačio, ką mes patyrėme“, – sakė S. Cichanouskaja.
Pasak jos, prasidėjus karui Ukrainoje, pasaulio akys nukrypo nuo baltarusių kovos dėl laisvės, baltarusiai pradėti matyti kaip agresoriai, nes nelegitimus šalies prezidentas Aliaksandras Lukašenka yra artimiausias agresiją Ukrainoje pradėjusio Vladimiro Putino sąjungininkas.
„Knyga padės suprasti, kad baltarusiai nėra agresoriai, o Aliaksandras Lukašenka ir baltarusiai yra du skirtingi dalykai“, – įsitikinusi S. Cichanouskaja.
Baltarusijos opozicijos lyderės teigimu, didžioji dalis jos tautiečių visada buvo proeuropietiški ir nusiteikę prieš Lukašenkos režimą, tačiau tai aptarinėdavo tyliai, tarpusavyje, savo namų virtuvėse su šeima.
„2020 m. atsirado žmonių, kurie kalbėjo laisvai, pasakė „ne“ režimui. Žmonės atvėrė širdis ir Baltarusija prabudo. Jie labiau savimi pasitikėjo ir suprato, kad reikia taikios revoliucijos“, – teigė ji.
S. Cichanouskajos teigimu, nuo 2020 m. itin sustiprėjo baltarusiška tapatybė, žmonės ėmė domėtis baltarusių kalba ir kultūra.
Pasak jos, po 2020 m. protestų Baltarusijos laisvės siekis tapo girdimas ir matomas pasaulyje.
„Tai ne Cichanouskajos, o Baltarusijos pripažinimas. Kad žmonės turi teisę nuspręsti. Pirmą kartą pasaulis atkreipė dėmesį, pirmą kartą daugelyje šalių žmonės pamatė, kas yra Baltarusija, kas yra baltarusiai. Į mus ilgą laiką žiūrėjo kaip į Rusijos satelitą, bet pamatė, kad mes savo tauta, su savo kalba ir kultūra“, – kalbėjo S. Cichanouskaja.
„Jūs vedate mus prie pralaimėjimo“
Suteikus galimybę klausti pristatyme buvusiems žmonėms, klausimą uždavė vyras, kuris pats dalyvavo 2020 m. įvykiuose Baltarusijoje. Jis teigė buvęs Viktoro Babarykos, vieno iš įkalintų 2020 m. prezidento rinkimų kandidatų, štabo narys.
Vyras pasakojo, kad per 2020 m. įvykius pasitraukė į Lietuvą ir nebedalyvauja jokioje politinėje veikloje, gyvena Vilniuje, dirba paprastą darbą ir bando išlaikyti savo šeimą. Jis teigė, kad daugelis žmonių prieš dvejus metus balsavo ne už S. Cichanouskają, o prieš A. Lukašenką. Jis taip pat pažymėjo, kad S. Cichanouskajos komanda nėra rinkta žmonių ir nėra jiems atskaitinga.
„Jūs dažnai kalbate apie taikią revoliuciją. Tai norėčiau jūsų paklausti, ar galima kaip nors jus taikiai patraukti? Nes aš nenoriu, kad jūs atstovautumėte mane, kitus baltarusius. Mes nenorime, kad mus atstovautų jūsų komanda, kurią mes vadiname šaika, – kalbėjo vienas iš 2020 m. įvykių dalyvių.
„Kaip manęs taikiai atsikratyti? Nežinau“, – šyptelėjo S. Cichanouskaja.
Ji tvirtino, kad negirdėjo baltarusių noro ja atsikratyti. S. Cichanouskaja sako, kad dalis žmonių nenori, kad ji tęstų savo veiklą, nes nenori, kad Baltarusija būtų pasaulio politikos darbotvarkėje.
„Aš nemanau, kad baltarusiai manęs nenori, nes aš nemanau, kad darau kažką blogo. Aš noriu laisvos Baltarusijos“, – kalbėjo S. Cichanouskaja.
Klausimą uždavęs vyras tvirtino, kad neturi neigiamų jausmų pačiai S. Cichanouskajai, tačiau teigė, kad jos komanda yra Lukašenkos režimo veidrodis.
„Jūs neturite jokio skaidrumo, viešumo, nėra mechanizmo, kaip galima jus patraukti“, – kalbėjo jis.
Vyras tikino kalbėjęs su vienu iš S. Cichanouskajos patarėjų ekonomikos klausimais, kuris pripažino, kad nieko reikšmingo per dvejus metus pasiekti nepavyko. Pasak jo, nepriklausoma žiniasklaida nekritikuoja S. Cichanouskajos ir jos komandos, kurios dalis narių galimai yra korumpuoti.
„Manau, kad jūs esate netinkama, kad jūsų komanda yra Baltarusijos gėda ir veda prie mūsų revoliucijos pralaimėjimo“, – tvirtino vyras.
Jis tikino, kad į Lietuvą ir Lenkiją pasitraukę paprasti baltarusiai nesulaukia pagalbos iš S. Cichanouskajos ir jos komandos.
„Aš praradau viską, išskyrus savo gyvybę“, – tvirtino jis.
Be Cichanouskajos Baltarusija neturi ateities?
S. Cichanouskaja pripažino sulaukianti kritikos dėl netinkamo atstovavimo baltarusiams, tačiau tikino, kad jiems nereikia jos remti kaip asmenybės.
„Žinau, kad jūs remiate mūsų idėją, mūsų tikslą. Jei sakote, kad Cichanouskaja daro kažką blogai, prašau, darykite. Mes jus paremsime visaip, kaip galėsime. Galite prisijungti prie tų, kurie jums atrodo tinkamesni. Nesakau, kad remkite mane, remkite mūsų tikslą“, – teigė ji.
Knygos „Ledlaužė“ autorius R. Szoszynas sakė, kad S. Cichanouskaja šiuo metu yra vienintelė legitimi Baltarusijos atstovė. Jo tvirtinimu, jeigu ne ji, laisvos Baltarusijos klausimas nebūtų pasaulio politikos darbotvarkėje.
Reaguodamas į V. Babarykos štabo nario pasipiktinimą S. Cichanouskaja ir jos komanda, R. Szoszynas pažymėjo, kad tai ne pirmas atvejis, kai prieš režimą kovojantys žmonės nusivilia opozicija. Jo teigimu, kadangi dėl savo asmeninių nelaimių, nepritekliaus jie nebegali kaltinti režimo, savo pyktį nukreipia į opozicijos atstovus. Žurnalisto teigimu, panašią tendenciją jis matė po Euromaidano revoliucijos Ukrainoje.
Pasak R. Szoszyno, nors vis pasigirsta raginimai S. Cichanouskajai trauktis, užleisti vietą kitiems opozicijos atstovams, niekas kitas per visą Baltarusijos opozicijos istoriją neturėjo tokio mandato, kokį turi S. Cichanouskaja.
„Jei pašalinsi ją, Baltarusija neturi ateities“, – konstatavo jis.