Aiškėjant Bartoševičiaus skandalo detalėms vilnietė ryžosi sunkiam žingsniui: atsisakė svajonės

Dviejų vaikų mama, vilnietė Rūta Lapė prieš kelias savaites ryžosi sunkiam žingsniui – nebeleisti savo atžalos į garsų berniukų chorą „Ąžuoliukas“ po to, kai į viešumą iškilo detalės apie ten galimai įvykusius vaikų tvirkinimo atvejus.

Plačiau apie savo sprendimą žurnalistė papasakojo laidai „Karštai su tv3.lt“.

„Mums, kaip tėvams, tai yra labai skausmingas sprendimas, nes „Ąžuoliukas“ buvo mūsų pusės gyvenimo svajonė. Vaikas neužilgo turėjo pasirodyti filharmonijoje gražiame koncerte ir tai yra didžiausia dovana tėvams, kokia tik gali būti. Bet net jeigu ir rizika labai nedidelė, bet žala yra tiesiog protu nesuvokiama, mes pasirinkome pasielgti taip“, – teigė vilnietė.

Kaip aiškėja iš vis viešumon išlendančių faktų, būtent užklasinės veiklos užsiėmimai, ekskursijos ir kitos vaikų susibūrimo vietos yra ta terpė, kur savo troškimus bando įgyvendinti vaikų tvirkintojai.

„Būdus jie pasirenka labai įvairius, jų spektras labai platus – nuo įvairaus bendravimo, apsimetant pedagoginiais tikslais, meninius tikslus turint, kad aš tave nupiešiu, nufotografuosiu, kad tu labai gražus, graži“, – pastebėjo advokatas Valdemaras Bužinskas.

Mykolo Romerio universiteto dėstytoja, kriminologė Brigita Palavinskienė sako, kad patyręs seksualinę prievartą ar jos užuomazgas vaikas nebūtinai norės pasisakyti net tėvams.

„Kada jau tie santykiai yra pažengę tam tikrą žingsnį į priekį blogąja prasme, atsiranda tokie požymiai, kad vaikas bijo likti vienas. Gali bijoti lankytis vietoje, kur jis turi kontaktą su smurtautoju. Tai turėtų būti tam tikras ženklas ir tėvams reikia pasidomėti, kodėl taip atsitiko“, – tikino B. Palavinskienė.

Vaikai ar paaugliai būna įtraukiami į savotišką tvirkinimo ritualą. Jiems aiškinama, kad tai, ką su jais daro vaikų tvirkintojai, yra normalu.

„Nes labai dažnai nepilnamečiai neatpažįsta, jiems atrodo, tai kaip nekaltas žaidimas, aš kalbu apie visiškai mažamečius, nes jie net nesuvokia, kas su jais yra daroma“, – teigė V. Bužinskas.

Šiuolaikiniame technologijų ir interneto amžiuje tėvai turi būti ypač budrūs, stebėti, ką virtualaus pasaulio platybėse veikia jų vaikai.

„Šie nusikaltimai yra tie, kurie labai gerai tarpsta tokioje erdvėje, todėl, kad ir kokie mes būtumėme vis tiek geri tėvai, kad ir kaip mes mylime savo vaikus ir turime artimą ryšį su jais, bet vis tik tenka pripažinti, kad mūsų vaikai gyvena savo uždarą gyvenimo etapą, kuris neretai vyksta internetinėje erdvėje“, – pastebi kriminologė B. Palavinskienė.

Tačiau, kad ir kaip tai žiauriai skambėtų, dažniausiai vaikai seksualinę prievartą patiria artimoje aplinkoje.

„Vaikas tampa netgi priklausomu, priklausomu emociškai. Yra neretai grasinama, šantažuojama, kad jeigu apie mus sužinos, tai bus blogai, iširs šeima, galbūt tavo mama nukentės, bus didelė gėda. Arba kitas variantas – tu pats esi blogas, nes tu pats netinkamai elgeisi. Arba kitas variantas – mes su tavimi taip elgiamės, nes taip elgiasi visi ir tai yra normalu“, – dažnai pasitaikančius atvejus atskleidė B. Palavinskienė.

Bylos, kuriose nagrinėjami šeimyniniai pedofilijos atvejai, yra ypač skaudžios ir sunkios net ir patyrusiems teisininkams bei specialistams, nes tenka išgirsti sunkiai protu suvokiamas vaikų tvirkinimo detales.

„Lytinį gyvenimą su tuo pačiu žmogumi gyvena ir mama, ir dukra… Patikėkit, sudėtinga. <...> Man sunkiai suvokiama, kai tėvai, sužinoję, kad jų vaikas yra tvirkinamas, jam uždraudžia apie tai kalbėti, kad nesuterštų šeimos ar giminės garbės“, – teigė V. Bužinskas.

Jis pridėjo, kad kai kurie seksualinės prievartos prieš vaikus atvejai baigiasi ypač skaudžiai.

„Vaikai mušami, iš mano tolimos atminties ir netgi nužudomi, kad jie negalėtų nieko pranešti… Yra ir tokių atvejų, bet jie taip ryškiai įsimena, kad aš jų nepamiršiu visą gyvenimą“, – sunkiai žodžius rinko V. Bužinskas.

Savo vaikų saugumu besirūpinantiems tėvams specialistai turi paprastą patarimą – per savo kasdienius rūpesčius, pašėlusiai didžiulį gyvenimo tempą turime nepamiršti savo vaikų saugumo. Nes pavojus gali tykoti ten, kur to paprasčiausiai niekas nesitiki.

Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.

VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer