Algirdą pribloškė žinia, kad jo sodyba bus nugriauta: „Žemė slysta iš po kojų“

Europinė geležinkelio vėžė ,,Rail Baltica” kai kuriems gyventojams kelia šoką. Štai Kalvarijos savivaldybėje, kur eis bėgiai, statybininkai žada nugriauti apie 20 sodybų ir kitų pastatų. Viename kaime neliks maždaug dešimties namų. Į geležinkelio statybų zoną patenka išpuoselėtos ūkininkų sodybos su gyvulių ūkiais ar 80-mečių senolių namai.

Kalvarijos savivaldybės Mockų kaimo gyventoja Aurelija ne vienerius metus puoselėja savo namus ir aplinką. Moteris sukrėsta: jos namą, o ir viską, kas aplink – statybininkai greit nugriaus ir sulygins su žeme. Čia eis europinė geležinkelio vėžė „Rail Baltica“.

„Atėjo tie laiškai, mes net jų nepavartėme. Vienas į darbus, kitas į darbus. Skambino kaimynas, sako ar tu matei, kad ir mūsų namą griaus. Tai įsivaizduokite, koks smūgis“, – pasakoja Aurelija.

Šalia išpuoselėtos sodybos – nemenkas ūkis. Tvarte 40 melžiamų karvių, stovi kiti ūkiniai pastatai. Aurelijos vyras Algirdas užsiima augalininkyste ir gyvulininkyste. Visas ūkis irgi dėl geležinkelio bus nugriautas.

„Ten dar eina senas geležinkelis, įsikirs į seną geležinkelį ir ta nauja vėžė praeis pro čia. <...> Per mūsų kiemą ir išeina viskas“, – sako Algirdas.

Žmonės nesupranta: kodėl geležinkelio bėgius europinės vėžės projektuotojai suplanavo per žmonių kiemus, kai aplink – plyni laukai.

„Buvo kalbėta, buvo susirinkimas, kad atsižvelgsime į žmonių interesus, galėsime pakraipyti kažkiek, paslinkti, kad išliktų tų pastatų, mažiau reiktų griauti. <...> Žiauru. Atrodo žemė slysta iš po kojų“, – skausmo neslepia Mockų kaimo gyventojas.

Naują vėžę „Rail Baltica“ projekto vykdytojai numatė per kelias Kalvarijos savivaldybės gyvenvietes. Iš viso planuose – nugriauti apie 20 žmonių namų ir kitų pastatų. Jau dabar valdžia pataria gyventojams ieškotis kitų namų.

„Kur eiti? Jau mes šitame kaime apsigyvenome. Čia bažnyčia, kapai, anūkas palaidotas, tėvai palaidoti. Ir mes čia norime baigti savo amželį. Tegul mūsų nejudina. Mes nenorime išeiti“, – graudinasi Turlojiškės kaimo gyventoja Janina.

Šią savaitę „Rail Baltica“ atstovai kalvarijiečius supažindino su projektu. Tačiau žmonės sako neišgirdę pagrindinio atsakymo: kodėl vėžė bus tiesiama per gyvenvietes ir jų namus.

„Posūkis padarytas tiesiai ant Sūsninkų kaimo. Paskui Šarkius visus užkabina, 6 nugriauna sodybas. Tai 13 čia. Rūdelė vėl: užsukta specialiai ant dviejų sodybų“, – piktinasi Sūsninkų kaimo gyventojas Algirdas.

Projektuotojai teisinasi: kitaip geležinkelio esą nebuvo įmanoma suprojektuoti. Bėgiai – ne kelias, staigių posūkių negali būti.

„Tai tą situaciją tikrai suprantame, apgailestaujame. Bet tokie jau visuomenei svarbūs projektai ir yra, kad visuomenė turi dalį kažko atiduoti, kad bendrai daugumai visuomenės būtų įgyvendintas projektas“, – teigia „Rail Balticos“ atstovas Mantas Kaušyla.

Gavę laiškus apie planuojamus nugriauti namus, žmonės kreipiasi pagalbos į Kalvarijos savivaldybę. Meras teigia naujo geležinkelio projekto vystytojams uždavęs klausimų, tačiau atsakymų nesulaukė.

„Kaip iš žmonių bus atimtas turtas? Kaip jis bus įvertintas? Kas jį vertins? Kaip bus formuojami nauji sklypai? Ar visi namai tikrai bus griaunami ar yra galimybė jų nenugriauti? Ar galima pakeisti dar pačią vėžę?“, – klausia Kalvarijos meras Nerijus Šidlauskas.

„Lietuvos geležinkeliai“ žmonėms žada pinigines kompensacijas už nugriautus namus ir paimtus žemės sklypus. Tačiau, kiek jie gali tikėtis, pasakys po pusantrų metų ar vėliau.

„Žemės paėmimo procedūrą pradėti kitais metais, per pirmus metus atlikti turto vertinimą. Tai visi mokėjimai, kompensacijos bus aiškios 2024 metų, trečiame, ketvirtame ketvirtyje“, – sako M. Kaušyla.

Buvęs susisiekimo ministras, paskui vyriausybės vadovas Algirdas Butkevičius neatmeta, kad „Rail Baltica“ projektą valdžia ir geležinkeliai vykdo paskubomis. Europinės paramos vienas etapas baigiasi, o milijonai eurų – nepanaudoti. Esą gal dėl to, anot politiko, projektuotojai ir nebežiūrėjo – bėgiai eis per sodybas ar laukais.

„Pradėta skubėti tiek projektavimo kai kuriuos darbus atlikti, tiek ir statybos darbus. Kad įsisavintų pinigus, kurie yra suplanuoti 2014–2020 metų perspektyvoje. Bet jų užbaigimas, aktavimas turi būti šių metų gruodžio 1d.“, – teigia Seimo narys A. Butkevičius.

Naujos geležinkelio vėžės statybą Lietuva turėtų pradėti 2027 metais ir užbaigti per trejus metus. Tam anksčiau vyriausybė buvo numačiusi 2 milijardus eurų, dabar kalba ir apie šešis. Projektui priešinasi ir Aukštaitijos gyventojai. Ten irgi bėgius projekto vykdytojai planuoja per gyvenvietes. O prie Marijampolės esančiame Trakiškių kaime „Rail Baltica“ statytojai numato griauti mažiausiai dešimt namų.

Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

www.tv3.lt

Site Footer