Šimtams šalies savivaldybių politikų ir net merams pakvipo bylomis dėl pinigų grobstymo. Miestų tarybų nariai bandydami pasisavinti pinigus skirtus darbo išlaidoms galimai klastojo dokumentus: rinko svetimus čekius už degalus, juos pridavinėjo kaip savo.
Taip kiekvieną mėnesį vienas tarybos narys galėjo pasisavinti šimtus eurų mokesčių mokėtojų pinigų. Politikams įtartinai didelėse sąskaitose už mobilųjų ryšį slėpė kompiuterinę įrangą, telefonus. Situaciją tiria specialiųjų tyrimų tarnyba.
Nuo naujai išrinktos Šiaulių miesto tarybos darbo pradžios nepraėjo nė mėnuo. Teisėsauga šiuo metu domisi, ar Šiaulių miesto tarybos nariai praeitoje kadencijoje nesisavino išmokų, skirtų komensuoti išlaidas jų politinei veiklai kompensuoti.
„Šiuo metu yra pradėti 3 ikiteisminiai tyrimai dėl Neringos, Mažeikių ir Šiaulių savivaldybių tarybos narių piktnaudžiavimo ir dokumentų klastojimo“, – teigia Specialiųjų tyrimų tarnybos atstovė Julija Gorovniovaitė.
Savivaldybių tarybų nariai kiekvieną mėnesį gali gauti kompensacijas už politinės veiklos metu sunaudojamus degalus, telefono ryšį bei kitas paslaugas. Skirtingose savivaldybėse šį suma svyruoja nuo 50 iki daugiau nei 1000 eurų per mėnesį.
„Tai yra pinigai, kaip kompensacija už tarybos narių pareigų atlikimą. Jeigu tau reikia nuvažiuoti iki posėdžio, susitikti su rinkėjais ir panašiai. Sąžiningai elgiantis tu išnaudoji tiek pinigų, kiek išnaudoji“, – teigia visuomenininkas, žurnalistas Andrius Tapinas.
Pareigūnai tiria savivaldybių tarybų narių išmokas nuo tada, kai visuomenininkas Andrius Tapinas pradėjo savivaldybių išskaidrinimo iniciatyvą, kai tikrinami savivaldybėse sukaupti išlaidų pateisinimo dokumentai. Pirmųjų tirtų savivaldybių rezultatai atima žadą. Savivaldybių politikai stengiasi įsisavinti kiekvieną centą.
„Jie visi norėjo išnaudoti maksimumą, absoliučiai maksimumą ir dėl to prasidėjo įvairūs metodai, įvairūs gudravimai, sukčiavimai, piktnaudžiavimas ir dokumentų klastojimas“, – aiškina A. Tapinas.
Savivaldybių politikai naudoja įvairiausias schemas. Pavyzdžiui, Pagėgių vicemerė liberalė Ligita Kazlauskienė mėgsta daug važinėtis automobiliu ir pilasi daug degalų. Keista tai, kad ji kompensavimui 2022-aisias pristatė čekius, kuriuose atsiskaityta 37 skirtingomis banko kortelėmis. Arba vicemerė turi tiek kortelių, arba rinko svetimus čekius už degalus, juos nešė į savivaldybę kaip savo ir už juos gavo pinigus.
Pagėgių meras liberalas Vaidas Bendaravičius prisiekinėja, kad apie tokias situacijas girdi pirmą kartą.
„Iš dalies nustebino. Tikrai, aš nesigilinau, ką, kur tarybos nariai, kaip ten leidžia, yra nuostatai, kuriuose surašyta, kaip turi būti leidžiama, ką galima, ko negalima, nesigilinau visiškai, čia man buvo naujiena“, – tikina V. Bendaravičius.
Bendaravičius, kaip meras, važinėja savivaldybės mašina, bet už politinei veiklais skirtus mokesčių mokėtojų pinigus pirko ir dyzeliną ir benziną.
„Aš turiu dvi transporto priemones: vienas yra dyzelis, kitas benzinas ir su abiem važiuoju kada“, – aiškina V. Bendaravičius.
Schemų yra ir daugiau.
„Kitame mieste tarybos narė plovė savo automobilį 37 kartus ir pateikė čekius iš žmogaus, kuris užsiiminėja individualia veikla veždamas žmones į Rygos oro uostą ir jokios plovyklos neturi, bet jis dirba tos tarybos narės vyro įmonėje“, – kalba A. Tapinas.
Miestų tarybų nariai taip pat mėgsta dažnai remontuoti savo automobilius, o ir pasitaiko tokių istorijų, kai transporto priemones tiesiog nuomojasi iš savęs. Dauguma tarybų reglamentų neleidžia tarybos nariams už mokesčių mokėtojų pinigus pirkti išmaniuosius telefonus ar kompiuterinę techniką, tačiau tai ne kliūtis. Visą įrangą galima paslėpti sąskaitose už mobiliųjų ryšį. Šiomis ir kitomis panašiomis schemomis naudojosi visų pagrindinių Lietuvos partijų nariai.
„Galėtų tirti visas savivaldybes, rastų tą patį“, – tikina Šiaulių meras Artūras Visockas.
Šiaulių meras Artūras Visockas aiškina, kad didžiausia bėda čia slypi nusistovėjusioje tvarkoje. Esą jei tarybų nariai gautų fiksuotą atlyginimą, įsisenėjęs pinigų grobstymas dingtų.
„Negera sistema iš esmės. Reikia žmonės mokėti atlyginimus ir iš to atlyginimo turi dengtis visi kaštai. Reikia duoti pinigus žmonėms už darbą, kaip atlygį, tas žmogus susimokės mokesčius nuo tų pinigų, kaip ir už bet kurį darbą“, – sako A. Visockas.
Panašias idėjas siūlo ir dalis Seimo narių.
„Mes įsivaizduojam, kad tarybos nariai dirba už dyką. Tai dabar tas tyrimas, akivaizdu, atskleidė, kaip jie už tą dyką dirba ir kaip ta situacija yra visa sukonstruota. Ir akivaizdu, kad reikia iš pagrindų peržiūrėti“, – tvirtina Seimo narys Andrius Mazuronis.
„Aš sutinku, kad reikia keisti, bet reikia pripažinti, kad ir kokia bebūtų sistema ir šitoje sistemoje tu neprivalai vogti ir piktnaudžiauti“, – teigia A. Tapinas.
Partijų atstovai kalba ne tik apie sistemos keitimą, bet ir apie tai, kad kiekvienas nusikaltęs, pinigus vogęs tarybos narys turi būti nubaustas.
„Kur yra akivaizdūs piktnaudžia,vimai arba vagystės, čia yra teisėsaugos institucijų darbas ir aš tikiu, kad jie savo darbą atliks gerai“, – sako Seimo narys, socialdemokratas Gintautas Paluckas.
„Kalbant dėl personalijų, tai kiekviena partija imsis savo atsakomybės, niekas nesikratys, mūsų partija visada diegė aukštus standartus“, – kalba Seimo narys, konservatorius Paulius Saudargas.
Andrius Tapinas nori ištirti ir daugiau savivaldybių, tačiau dalis merų pamatę, kuo tyrimas gali baigtis, tiesiog ima slėpti dokumentus ir jų žurnalistams bando neduoti.
„Dabar mes turim problemų ir perduota jau teisinės pretenzijos, paruoštos advokatų, Palangos savivaldybei, ten meras konservatorius, Jonavos savivaldybei, ten meras socdemas, Kauno savivaldybei“, – aiškina A. Tapinas.
„Savivaldybė yra pateikusi tam tikrus dokumentus, natūralu, kad dar kažko užsiprašė. Vertinsim, pažiūrėsim ir pateiksim, ką reikia. Juk ne pirmą kartą ta iniciatyva yra, tik dabar tokiu platesniu mastu“, – sako Palangos meras Šarūnas Vaitkus.
Kitos savivaldybės nelaukia teisėsaugos išvadų, jau dabar skuba taisyti vidines taisykles. Neringa jau ruošiasi keisti tvarką, kaip tarybos gali nuomotis išmaniuosius įrenginius ar piltis degalų.
„Mes ruošiamės taryboje jau pačių nuomotojų iniciatyva padaryti pakeitimus, kokie yra kai kur įstatymuose, jog negali nuomotis brangiau nei kainuoja. Reglamentą tikrai žinau, kad pasitvarkysim, kad pasidarysim, kiek važiuoti max susitars taryba pati“, – tikina Neringos meras Darius Jasaitis.
Už piktnaudžiavimą, dokumentų klastojimą gali būti skiriama bauda, laisvės atėmimas.