Aplinkosaugininkams pradėjus stabdyti automobilius – ironija ir pasipiktinimas: „Reikia stabdyti šitą „durnystę“

Aplinkosaugininkams pradėjus stabdyti automobilius ir tikrinti jų išmetamą teršalų kiekį, o jam viršijus normą, naikinti techninę apžiūrą, vieni nepraleido progos iš naujos tvarkos pasijuokti, o kiti ne juokais įtūžo – net planuoja protestą.

Tik Lietuvoje (stebuklų šalyje) galima bus pamatyti eigulį, lakstančiu gatvėmis su OBD2 skaneriu ir stabdančiu mašinas“, – socialiniuose tinkluose ironizavo gyventojas.

„Miškus baigia iškirst,tai ką tas eigulys darys plynam lauke? Imasi kito darbo, ne už kalnų jau maisto ir veterinarijos tarnybos važiuokle tikrins sustabdę“, – rašė kitas.

Netrūko ir gyventojų, kurie iš situacijos spėjo ir pasijuo[kti. Vienas gyventojas ironizuodamas rašė, kad jau ieško priežasties, kodėl jo automobilis dūmija.

Kiti lygino benzininių variklių išmetamųjų dujų analizatorių kainas, nes internete šių aparatų kainos siekia apie 4 tūkst. eurų, kai viešoje erdvėje buvo skelbiama, kad jie kainuoja 15 tūkst. eurų.

O kai kurie gyventojai – įtūžę, mat jeigu transporto priemonės išmetamųjų dujų kiekis ir dūmingumas viršys ribines vertes – techninės apžiūros dokumento galiojimas baigsis po 48 valandų nuo sprendimo surašymo momento.

„Nemanote, kad būtų protingiausia eiti prie Seimo, daryti protestą už tas visas nesąmones?

Tą gali sustabdyt tik masinis protestas, o ne 10 žmonių Seimo kieme… Reikia stabdyti šitą durnystę, kol laikas, nes paskutiniu metu kuriamos ne geresnės sąlygos žmogaus gyvenimui, o labiau jo sunaikinimui visom prasmėm. Jeigu būtų organizuojamas toks dalykas, ar dalyvautumėt?“ – klausė gyventojas socialiniuose tinkluose.

Komentaruose netrūko palaikymo žodžių ir raginimų tokį protestą organizuoti, kai kurie ragino pasirašyti ir peticiją prieš šį pakeitimą.

Techninės apžiūros dokumento galiojimas

2024 m. sausio mėnesį įsigaliojo teisės aktų pakeitimai, suteikiantiems teisę Aplinkos apsaugos departamento pareigūnams keliuose patiems be policijos stabdyti lengvuosius ir krovininius automobilius, autobusus ir tikrinti automobilių keliamą taršą.

Nustačius, kad transporto priemonės išmetamųjų dujų kiekis viršija ribines vertes arba esant bet kokiam skysčio (pvz., tepalų, kuro) nuotėkiui, dėl kurio gali būti padaryta žala aplinkai arba sukeltas pavojus kitiems kelių eismo dalyviams, bus naikinamas privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros dokumento galiojimas.

Techninės apžiūros dokumentas baigs galioti po 48 val. nuo sprendimo surašymo momento, tačiau jeigu bus nustatytas skysčių nuotėkis – techninės apžiūros dokumentas baigs galioti iš karto ir tokia transporto priemonė nebegalės dalyvauti eisme.

Mojuos lazdele, skrituliu, naudos švyturėlius

Transporto priemones stabdančius departamento pareigūnus atpažinti kelyje nebus sudėtinga.

Departamento pareigūnai vilkės tarnybinę uniformą su užrašais „Aplinkos apsauga“, siuvinėtomis emblemomis su užrašu „Lietuvos aplinkos apsauga“, o paprašius pateiks aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūno pažymėjimą.

Ekipaže bus ne mažiau kaip 2 pareigūnai, kurie šviesiuoju paros metu stabdys transporto priemonę modami šviečiančia lazdele arba šviesą atspindinčiu skrituliu su raudonu atšvaitu skersai judėjimo krypties, arba per garsiakalbį liepdami sustoti ar įjungę mėlynos spalvos švyturėlius. Transporto priemonės nebus stabdomos tamsiuoju paros metu.

Daiktus tikrins turėdami pagrįstų įtarimų

Departamentas ramina, kad pirmieji automobilių taršos kontrolės reidai bus prevencinio pobūdžio. Per šias „akcijas“ bus tikrinama stabdomų automobilių tarša, bet vairuotojams nebus taikoma administracinė atsakomybė ir naikinamas transporto priemonių techninės apžiūros dokumento galiojimas.

Departamento pareigūnai sustabdę transporto priemonę dėl taršos kontrolės, netikrins joje esančių vairuotojo daiktų. Tik turint pagrįstų įtarimų, kad tikrinamame automobilyje esantys daiktai yra susiję su nelegalia medžiokle, žvejyba ir pan., pareigūnai turi teisę daiktus patikrinti.

Kada tiksliai pradės įgyvendinti galiojantį įstatymą ir tikrinti rimtai, departamentas neatskleidžia. 

Tiesa, kai kuriose socialinių tinklų grupėse galima rasti publikuotų protokolų, iš kurių atrodo, kad kai kur patikrinimai jau yra prasidėję.

Gresia nemažos baudos teršėjams

Už transporto priemonių, kurių į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekis viršija ribines vertes, ar su neveikiančia gamintojo numatyta išmetamųjų dujų neutralizavimo sistema eksploatavimą numatyta atsakomybė: asmenims – 100–300 eurų (už pakartotinį nusižengimą – 300–500 eurų), juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 300–500 eurų (už pakartotinį nusižengimą – 600–900 eurų).

Už aplinkos teršimą pavojingosiomis cheminėmis medžiagomis ir mišiniais numatyta atsakomybė: asmenims – 60–120 eurų, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 150–300 eurų. Už pakartotinį nusižengimą – 550–1 200 eurų.

Primename, kad nuo šių metų pradžios departamento pareigūnai įgijo pareigą tikrinti į aplinką išmetamų teršalų – anglies monoksido (transporto priemonių su benzininiais vidaus degimo varikliais), dūmingumo (transporto priemonių su dyzeliniais vidaus degimo varikliais) atitiktį nustatytiems ribiniams dydžiams, pavojingų eksploatacinių skysčių (tepalų, degalų) nuotėkį į aplinką.

www.tv3.lt

Site Footer