Ko tikėtis ir laukti valdantiesiems, besimurkdant nesibaigiančiose krizėse ir neregėtais tempais brangstant mokesčiams už energijos išteklius? Apžvalgininkai ir opozicija sako, kad situacija kaista ir darosi pavojinga – ne vienas mano, kad jau rudenį žmonės gali išeiti į gatves tūkstantiniuose protestuose. Tiesa, nuošalyje likti negali ir opozicija, mat jos indėlio sprendžiant problemas žmonės taip pat pasigenda.
Prieš beveik metus vykusiame konservatorių suvažiavime, valdantieji vieni kitiems negailėjo skambių pagyrų.
„Esu įsitikinusi, kad tiek ši valdančioji dauguma, tiek ši Vyriausybė yra geriausia, kas galėjo atsitikti, šių išskirtinių iššūkių akivaizdoje“, – tuomet kalbėjo Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Bet ar iš tiesų ši Vyriausybė yra geriausia, kas galėjo nutikti? Ypač dabar, kai smogė neregėta energetinė krizė. Ką apie tai mano gyventojai?
„Nu stengiasi. Kiek gali stengiasi.“
„Labai daug tų krizių dabar, būtų bet kam sunku susidoroti.“
„Papildyt svarbiausia biudžetą, o kaip žmogus gyvena, beveik niekam nerūpi.“
„Pensiją biškį pakėlė, nu nieko, kol kas gyvenu. O kaip toliau bus – ponas Dievas žino.“
„Nedomina šita valdžia, į ją žiūrėt nenoriu.“
„Puikiai pavyksta. — Kur? — Visose srityse.“
„Visus nurašyt iki vieno. Iki vieno.“
„Nu gal truputį ir nesiseka. Nu stengiasi žmonės.“
„Galėtų geriau, žinokit, aišku, suprantu, jiems dabar vasara, atostogos.“
„Aš manau, kad sekasi normaliai, tvarkosi valdžia su krizėmis.“
„Daryti daro, bet rezultatus mes nežinau kada pamatysime.“
„Čia labai globalinis dalykas yra ir visą pasaulį liečia, ir kaltint tik Lietuvos valdžią tai tiesiog būtų kvaila.“
„Turi klausti žmonių nuomonės, turi atsižvelgti į žmonių poreikius, manau, kad sunkokai tvarkosi.“
„Žinot, o man visai neblogai jie tvarkosi, atrodo. Nelengvas laikas gi niekam dabar.“
Politologas Bernaras Ivanovas sako, kad dešiniųjų valdžia nesusitvarko, bet prie dabartinės situacijos vedė visi iki šiol valdę politikai.
„Visos tos valdžios, kurios buvo, ar prieš 10 metų, ar prieš 5 metus, lygiai vienodai prie to prisidėjo. Tiesiog anksčiau ar vėliau ta yla turėjo išlįsti, ir išlindo. Ir ką mes matome – mūsų Vyriausybė tiesiog dingusi. Ir dėl elektros, ir dėl kuro kainų, ir dėl infliacijos“, – teigia politologas B. Ivanovas.
Kritiką žeria ir opozicija.
„Tas toks chaotiškas krizių valdymas, tragiškas savo sprendimų, veiksmų iškomunikavimas ir toks visiškas pasimetimas man atrodo yra skiriamasis šitų valdančiųjų krizių valdymo bruožas, kuris tinka praktiškai visoms toms krizinėms situacijoms, kurias matėme per pastaruosius keletą mėnesių“, – kalba „darbietis“ Andrius Mazuronis.
„Pasyviai stebėti, kas vyksta rinkoje, kas vyksta gyvenime, Vyriausybė neturėtų. Bet gal čia toks dabartinės valdančios daugumos stilius – o gal praplauksim, o gal viskas į gerą pasikeis?“, – sako socialdemokratas Algirdas Sysas.
Nors kritika iš apžvalgininkų lekia ir tai pačiai opozicijai – atrodo, kad jie mėgaujasi vasara, o ne teikia konkrečius siūlymus, kaip spręsti problemas. Politikai teisinasi, kad ruošia siūlymus rudens sesijai.
„Nu opozicija tikrai atostogauja, reikia pasakyti, kad ne dažnai opozicijai atiduodami tokie politiniai saldainiukai, jeigu galima išsireikšti, sunku net sugalvoti tokius, juo labiau, artėjant rinkimams“, – teigia buvęs premjeras Gediminas Kirkilas.
„Ji iš viso yra niekinė, jeigu valdžią galima palyginti su naktiniu sargu, kuris atėjo tam, kad naktį mėgstamus serialus žiūrėtų, tai opoziciją galima palyginti su tais gyviais, kurie tame muziejuje po plintusu gyvena. Jie absoliučiai nieko neveikia“, – sako B. Ivanovas.
„Vyriausybės nėra, tai opozicijai nėra ką per daug kritikuoti, nes jeigu 8 ministrai poilsiauja, tu negali kritikuoti vien dėl to, kad poilsiauja“, – tvirtina A. Sysas.
Vis tik anot pašnekovų, temperatūra visuomenėje kyla.
„Jeigu mes, visi esantys politikoje, nepakeisime savo požiūrio, ypatingai valdantieji, ir nepradėsim matyti tų tikrų problemų, kurios jau labai skaudžiai liečia Lietuvos žmones. Aš manau, kad liko mėnesiai, kai mes šioje aikštėje prie Seimo rūmų pamatysim ne vieną tūkstantį įtūžusių žmonių“, – tikina A. Mazuronis.
LRT užsakymu atlikta „Baltijos tyrimų“ visuomenės apklausa rodo, kad valdančiųjų lyderių reitingai dugne. Premjerės Ingridos Šimonytės darbą neigiamai vertina dvigubai daugiau žmonių, nei teigiamai. Konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio neigiamų vertinimų yra 4 kartus daugiau, nei teigiamų. Panašiai ir su Laisviečių lydere Aušrine Armonaite. Teigiamai vertina 14, o neigiamai 77 procentai. Kiek geriau žmonių akyse atrodo Liberalų lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen – bet ir ji turi daugiau neigiamų vertinimų. Išimtis tarp valdančiųjų – Krašto apsaugos ministras, konservatorius Anušauskas. Jis trečias populiariausias politikas šalyje, teigiamai jį vertina 56 procentai, neigiamai – 26. Aplenkė net Dalią Grybauskaitę.
„Koks smagumas, aš sakyčiau reitingas dažniausiai trukdo labai darbui. — Kodėl? — Todėl, kad atsiranda įvairių įtampų kartais dėl to“, – sako konservatorius Arvydas Anušauskas.
Nors visuomenės akyse populiarus išlieka prezidentas Gitanas Nausėda, bet ir jis krizių akivaizdoje lyderystės nedemonstruoja. Pastaruoju metu dažniau pasisako apie Lietuvos sporto pergales, o ne valstybės problemas.
„Tokioje situacijoje visada, kai visų partijų reitingai stipriai krenta, prezidentas lieka. Ir jam galbūt nereikia aktyviai reikštis, nes jeigu aktyviai reikšiesi, galbūt padarysi klaidų. Todėl mano požiūriu prezidentūra užėmė tokią pasyvią stebėtojišką poziciją ir laukia, kas bus“, – kalba G. Kirkilas.
Į naują rudens sesiją Seimas rinksis rugsėjo 10-ąją.