Didesnės galios smegenų skenavimas leidžia mokslininkams giliau pažvelgti į tai, kaip COVID-19 veikia smegenis, o gauti rezultatai gali paaiškinti daugelį ilgalaikių simptomų, kuriuos patiria kai kurie pacientai. Nauji duomenys rodo, kad COVID-19 gali pažeisti smegenų kamieną (arčiausiai nugaros smegenų esančią galvos smegenų dalį), gyvybiškai svarbų įvairių organizmo funkcijų – nuo kvėpavimo iki kraujospūdžio – valdymo centrą, skelbia portalas „IFL Science“.
„Dalykai, vykstantys smegenų kamiene ir aplink jį, yra gyvybiškai svarbūs gyvenimo kokybei, tačiau buvo neįmanoma nuskaityti smegenų kamieno branduolių uždegimą gyviems žmonėms dėl jų mažo dydžio ir sudėtingos vietos, – paaiškino pirmoji autorė daktarė Catarina Rua iš Kembridžo universiteto (Didžioji Britanija). – Paprastai mokslininkai smegenų kamieną gerai apžiūri tik atlikdami pomirtinį tyrimą“.
Reikalingi galingi skeneriai
Iš tiesų pandemijos pradžioje atliktos autopsijos (skrodimai) leido daryti prielaidą, kad smegenų kamienas, t. y. smegenų ir nugaros smegenų jungtis, gali būti susijęs su sunkiais COVID-19 atvejais. Buvo pastebėta uždegimo požymių, tačiau norint atidžiau pažvelgti į tai, kas vyksta su gyvais žmonėmis, įprasti smegenų skeneriai, kuriuos galima rasti ligoninėse, paprasčiausiai nepadės.
Magnetinio rezonanso tomografai (MRT), kurie paprastai naudojami ligoms diagnozuoti, veikia 1,5 arba 3 Tesla (T) stiprumo magnetiniu lauku. Paprastai kuo stipresnis magnetas, tuo geresnė vaizdo kokybė. Kai kurios įstaigos planuoja kurti vis galingesnius aparatus, tačiau vis dar labai retai klinikiniams poreikiams galima naudoti didesnius nei 3 T aparatus.
Tačiau naująjį tyrimą atlikusi komanda galėjo pasinaudoti dviem 7 T skeneriais, esančiais Kembridžo ir Oksfordo universitetuose. Dėl šios papildomos galios jie galėjo matyti uždegiminių procesų detales keliose smegenų kamieno dalyse.
Buvo pastebėti pakitimai
Visi 31 tyrime dalyvavę pacientai buvo hospitalizuoti dėl COVID-19 pandemijos pradžioje, kol dar nebuvo skiepų. Kaip ir daugelis tuo metu į ligoninę paguldytų pacientų, kuriems buvo diagnozuota infekcija, jie dažniausiai nurodė išliekančius simptomus, pavyzdžiui, dusulį, nuovargį ir krūtinės skausmą.
Praėjus 6,5 mėnesio po išrašymo iš ligoninės, atlikus MRT, buvo nustatyta, kad uždegimas pasireiškė pailgosiose smegenyse, tilte (lot. pons) ir vidurinėse smegenyse – visose pagrindinėse smegenų kamieno dalyse, susijusiose su kvėpavimu.
„Tai, kad pastebėjome pakitimus su kvėpavimu susijusiose smegenų dalyse, rodo, kad ilgalaikiai simptomai yra smegenų kamieno uždegimo, kilusio užsikrėtus COVID-19, padarinys, – sakė C. Rua. – Šis poveikis yra didesnis nei amžiaus ir lyties poveikis ir yra ryškesnis tiems, kurie sirgo sunkia COVID-19 forma“.
Ne tik fizinį COVID poveikį galima paaiškinti smegenų kamieno pakitimais.
„Psichikos sveikata yra glaudžiai susijusi su smegenų sveikata, o pacientams, kurių imuninė reakcija buvo ryškiausia, taip pat buvo būdingas aukštesnis depresijos ir nerimo lygis, – aiškino vienas iš pagrindinių autorių profesorius Jamesas Rowe‘as. – COVID-19 infekcijos sukelti smegenų kamieno pokyčiai taip pat gali lemti prastus psichinės sveikatos rezultatus, nes fizinė ir psichinė sveikata yra glaudžiai susijusios“.
Tyrimas – itin reikšmingas
Nors pacientų imtis buvo nedidelė, tai yra svarbus patvirtinimas to, ką jau anksčiau parodė pomirtiniai tyrimai – kad po COVID-19 infekcijos uždegimas gali paveikti smegenų kamieną, o tai gali turėti šalutinį poveikį daugeliui organizmo sistemų.
Galimybė naudotis tokiais galingais skeneriais pačiame pandemijos įkarštyje – ir net anksčiau, nei COVID-19 buvo pripažinta liga, – leido geriau suprasti, kaip virusas gali paveikti smegenis.
C. Rua sakė: „Mane labai sužavėjo tai, kaip akimirkos įkarštyje daugybė skirtingų tyrėjų taip efektyviai bendradarbiavo“.
Autoriai teigia, kad jų metodas galėtų būti taikomas ne tik tęsiant COVID-19 tyrimus, bet ir daugeliui kitų ligų, pavyzdžiui, išsėtinei sklerozei, tirti.