Daugelis gyventojų Kalėdų neįsivaizduoja be dovanų. Dažniausiai žmonės jas perka atsižvelgdami į kainą. Dažnai susitaria net sumas, kiek išleis dovanoms. Dar kiti dovanoja ne daiktus, bet pinigus.
Tačiau Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) įspėja, kad brangesnės nei 2,5 tūkst. eurų dovanos ne iš šeimos narių gali būti apmokestinamos.
Dovanos pinigus
Portalo tv3.lt skaitytojai pasakojo, kad artimiesiems kalėdines dovanas jau išrinko. Edita iš Klaipėdos pasakojo, kad sūnui Kalėdų proga perves 5 tūkst. eurų.
„Jis taupo nuosavam būstui. Jau beveik sukaupė pradinį įnašą, tačiau šiek tiek trūksta. Nusprendžiau tuos trūkstamus pinigus jam padovanoti.
Tačiau ar VMI nelieps susimokėti mokesčių, kai sūnus pavasarį deklaruos pajamas“, – svarstė moteris.
Ji tikino nenorinti pinigus dovanoti ir VMI.
„Ir taip visur tenka mokėti mokesčius, negi ir už dovanas reikia susimokėti?“ – klausė Edita.
Kita portalo tv3.lt skaitytoja vilnietė Laura pasakojo, kad tetai nupirko naują televizorių.
„Ji vieniša, neturi artimųjų, dažnai ją aplankau ir pastebėjau, kad televizorius vis genda, ji kviečia meistrus, bet niekas nepadeda. Todėl nupirkau jai naują televizorių. Jis atsiėjo net kelis šimtus eurų.
Iš karto jį padovanojau, tačiau teta tikino, kad brangios dovanos yra apmokestinamos. Ar tai tiesa?“ – klausė Laura.
Apmokestinamos nepažįstamųjų dovanos nuo 2,5 tūkst. eurų
VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė įspėjo, kad dovanoti pinigai gali būti apmokestinami.
„Jeigu žmogus iš kito gyventojo, kuris nėra artimas šeimos narys, ne iš sutuoktinio, vaikų, tėvų, brolių ar seserų, vaikaičių ar senelių, gauna dovanų ir jų vertė per metus yra didesnė nei 2,5 tūkst. eurų, tai šią sumą viršijanti dovanų vertė yra apmokestinama taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą.
Toks apmokestinimas taikomas tada, kai dovanų suma, kuri kartu su kitomis metinėmis pajamomis ne iš darbo santykių ar jų esmę atitinkančių santykių neviršija 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) sumos (2022 m. – 180 492 eurų; 2023 – 202 188 eurų)“ – skaičiavo VMI atstovė.
Anot jos, kai dovanų ir kitų su darbo santykiais nesusijusių pajamų suma viršija 120 VDU sumą, tokių pajamų viršijančiai daliai taikomas 20 proc. pajamų mokesčio tarifas.
„Deklaruoti iš kitų gyventojų gautas didesnes nei 2500 eurų dovanas bei sumokėti pajamų mokesčio deklaracijoje apskaičiuotą pajamų mokestį iki kitų metų gegužės 1 d. pareiga tenka apdovanotam gyventojui“, – sakė R. Virvilienė.
Pavyzdžiui, jeigu gyventojas gavo dovanų 5 tūkst. eurų, VMI jis turės sumokėti 750 eurų mokesčių.
Dovanoms išleis 100 eurų ir daugiau
SEB banko iniciatyva atlikta gyventojų apklausa parodė, kad dauguma žmonių šiemet planuoja išleisti daugiau negu pernai.
Apklausos duomenimis, maždaug penktadalis (21 proc.) respondentų prisipažino, kad paprastai dovanas perka neplanuotai.
SEB banko asmeninių finansų ekspertė Sigita Strockytė-Varnė atkreipė dėmesį, kad 15 proc. apklaustų gyventojų lapkričio viduryje apskritai nežinojo ar negalėjo nuspręsti, kiek pinigų šiemet skirs kalėdinėms dovanoms.
Paprašyti nurodyti sumas, kurias išleis dovanoms, gyventojai dažniausiai rinkosi 151–250 eurų biudžetą. Antras pasirinkimas pagal populiarumą buvo 50–100 eurų, trečias – 101–150 eurų vertės Kalėdų senelio maišas.
Palyginti su pernai atlikta apklausa, šiemet padaugėjo žmonių, nurodančių didesnes 151–250 ir 251–500 eurų išlaidas. O mažesnes sumas – iki 50 eurų ir 50–100 eurų – pažymėjusių respondentų skaičius sumažėjo. Taip pat, palyginti su pernai, net kelis kartus sumažėjo dalis žmonių, kurie teigia, kad dovanoms nieko neišleis. Šiemet tokių – vos 3 procentai.
Todėl S. Strockytė-Varnė daro išvadą, kad su Kalėdų dovanomis susijusios išlaidos didėja, nors paprašyti palyginti šių metų planus su praėjusių metų išlaidomis dauguma (65 proc.) atsakė, kad išleis panašią pinigų sumą kaip pernai.