Vasarai jau ritantis į antrąją pusę, visi tik ir laukia gero derliaus. Tačiau tam, kad jo sulauktume, augalams reikalingos trąšos. Ne visada jas būtina pirkti iš parduotuvės – patyrusi daržininkė Lilija Jasevičienė pasidalino patarimais, kokios naminės trąšos puikiai tinka augalams.
Pati Lilija sako labai didelio asortimento naminių trąšų nenaudojanti, tačiau turi keletą naudingų receptų, kurie praverčia sode.
Naminės trąšos augalams
Viena iš naminių trąšų, kurias ji naudoja, yra asiūklio žolė – pasak pašnekovės, tai yra puikus silicio šaltinis. Ši medžiaga reikalinga augalo imuniteto stiprinimui, taip pat padeda įsisavinti maisto medžiagas.
Be to, asiūklio žolės nuoviras yra aktyvi priemonė prieš grybelinius susirgimus ir apsaugo nuo daugybės grybinių ligų.
„Asiūklį naudoju profilaktiškai dar gana anksti po pasodinimo į pastovią vietą. Kai jie prigyja, tuo metu asiūklio gamtoje dar nėra. Tad reikia turėti prisidžiovinus arba pirkti vaistinėje. Vasarą jau galima rinkti ir pasigaminti šviežių“, – pasakojo patyrusi daržininkė.
Jei naudojate džiovintą asiūklio žolę, 80 gramų jos sumaišykite su penkiais litrais vandens ir palikite pastovėti parą laiko. Kitą dieną pavirkite pusę valandos. Litrą nuoviro maišykite su penkiais litrais vandens ir tręškite, nupurkškite augalus.
Jei vis tik gaminatės nuovirą vasarą iš žalios asiūklio žolės, penkiems litrams vandens reikės pusės kilogramo žalio asiūklio. Visas gamybos procesas išlieka toks pats – parą palaikykite užmerktus asiūklius, kitą dieną pusvalandį pavirkite.
Dar viena veiksminga priemonė, kurią naudoja pašnekovė – pelenai arba jų ištrauka. Vienas iš būdų, kaip darže panaudoja pelenus – paprasčiausiai pabarsto jų aplink augalus. Kitas būdas – pasigaminant ištrauką.
„Du litrus pelenų reikia užpilti 10 litrų vandens. Po paros šio skysčio litrą supilti į kibirą vandens. Augalui užpilama vienas litras paruošto darbinio tirpalo“, – gamybos procesą nupasakojo moteris.
Pelenų ištrauką Lilija sako naudojanti pagal poreikį, o dažniausiai pats augalas parodo, kada jam trūksta maistinių medžiagų.
„Augalo lapai parodo, kada jam trūksta maitinimo. Pelenai labai gerai, kai matosi gelsvėjantys lapo pakraščiai, kas reiškia, kad pradeda trūkti kalio“, – paaiškino.
Geriausios trąšos agurkams
O štai agurkams labai tinka ir patinka medaus vanduo – jis padeda, kai lapai pradeda džiūti ir geltonuoti:
„Medus padeda agurkams augti dar greičiau, padidindamas vaisių skaičių. Taip pat gerina augalų imunitetą. Dirva tampa maistingesnė.“
Paruošimas, anot Lilijos, yra labai paprastas – tris arbatinius šaukštelius bet kokio medaus tereiškia ištirpinti penkiuose litruose šilto vandens.
Viską kruopščiai sumaišykite ir supilkite po pusę litro šviežio tirpalo po kiekvienu krūmu po šaknimi. Be to, medaus kvapas privilios ir vabzdžius apdulkintojus.
Pati L. Jasevičienė minėtas namines trąšas naudoja tik agurkams, paprikoms, nes pomidorų augina tiek, kad fiziškai nepajėgtų visų jų pritręšti kibirais naminių mišinių. Tačiau ji ragina nebijoti ir kompleksinių trąšų, purškiamų per lapus.
„Taip vadinama chemija yra tie patys Mendelejevo lentelės cheminiai junginiai. Tik tiek, kad kompleksiškai subalansuotos trąšos aiškiai parodo, kiek ir kokių medžiagų augalas gaus, ko nepasakysi apie savo pasigamintus išraugintus žolių raugus“, – pastebi ji.