Sertifikuota DAO praktiktų instruktorė, mokymų moterims „Gydomoji Tao Meilė“ įkūrėja Edita Esenku jau devynerius metus nedėvi liemenėlės. Jos teigimu, liemenėlės neleidžia judėti moters gyvybinei energijai ir gali būti žalingos sveikatai. Todėl liepos mėnesį ji moteris kviečia prisijungti prie iššūkio „30 dienų be liemenėlės“ ir pajausti, kokią naudą gali teikti buvimas be šio drabužio.
Edita liemenėlės atsisakė prieš devynerius metus, kai pradėjo gilintis į DAO mokymus ir jogos sistemą. Kelionės į Tailandą metu ji iš savo mokytojo Manteko Čija išgirdo, kad liemenėlės užspaudžia limfotaką, todėl nejuda gyvybinė energija. Tuomet Edita nusprendė nedėvėti liemenėlės ir daugiau pasidomėti šio drabužio galima žala.
Liemenėlės nedėvi 9 metus
Moteris pasakoja iš pradžių nusprendusi pabandyti liemenėlės nedėvėti dvi savaites. Tačiau kelionės metu pajautusi, kaip jai patogu būti be jos, nusprendė liemenėlės atsisakyti ilgesniam laikui.
„Grįžusi į Lietuvą pagalvojau, kad dar truputį pabūsiu be liemenėlės. Tačiau atėjus vasarai išvis pagalvojau, kam man ta liemenėlė?
Taip praėjo keli mėnesiai. Rudenį, kai buvo vėsesni orai, bandžiau vėl užsidėti, bet man tai buvo visiškai nepatogu“, – pasakoja Edita.
Ji sako dar kurį laiką bandžiusi grįžti prie liemenėlės dėvėjimo, tačiau galiausiai supratusi, kad be liemenėlės jaučiasi daug geriau, todėl nusprendė išvis jos nedėvėti.
„Nebuvo taip, kad aš nusiėmiau Tailande ir daugiau neužsidėjau. Grįžusi aš užsidėdavau, bet nenešiojau nuolatos ir pirkau liemenėles, kurios yra medvilninės, be jokių pakietinimų ar lankelių. Dėvėjau tokią sveikesnę liemenėlės versiją.
Galiausiai supratau, kad man patogiausia būti be jos. Jeigu kiekvieną dieną nuo paauglystės dėvim liemenėlę, mes priprantame ir nebesuprantame, kad ji nėra mums komfortabili. Aš per tiek daug metų turėjau gal tik vieną patogią liemenėlę.
Tačiau, kai mes kurį laiką pabūnam be liemenėlės, ateina supratimas, kur mums spaudžia ir kas yra nepatogu“, – teigia DAO praktikų instruktorė.
Pasak Editos, yra tik tik kelios išimtys, kada ji yra priversta užsidėti liemenėlę: „Liemenėlę dėviu tik, kai maudausi. Logiška, kad viešoje vietoje mes turime būti su maudymosi kostiumėliu.
Tik tada irgi dėviu be jokių vielų ir paminkštinimų. Bet net ir šita versija man nelabai patinka ir jeigu yra galimybė kur nors paeiti, kur nėra žmonių ir galėčiau išsimaudyti nuoga, taip ir darau.“
Teigia, kad liemenėlės daro žalą sveikatai
Edita pasakoja nuolat besidominti naujausia informacija apie liemenėles ir jų galimą žalą moters sveikatai. Jos teigimu, liemenėlės gali turėti įtakos vėžiniams susirgimams ir cistų susidarymui krūtyse.
„Žinojau iš DAO praktikos, kad jeigu yra toksinų sankaupos, tai toje zonoje yra gyvybinės energijos sąstingis ir linkę formuotis tokie susirgimai kaip vėžys. Tas pats liečia dubens sritį ir krūtis.
Bėgant laikui, aš pradėjau rasti daugiau pagrįstos mokslinės informacijos apie liemenėlių žalą, ko aš iš pradžių net nežinojau. Pasirodo, yra gausu tyrimų, kurie rodo ryšį tarp liemenėlių dėvėjimo ir vėžio.
Tik dar, matyt, ateis laikas, kol daugiau medicinos bendruomenės atstovų pradės apie tai kalbėti garsiai ir pripažins“, – svarsto Edita.
Moteris sako pastebinti, kad nemažai dailiosios lyties atstovių perka netinkamo dydžio liemenėles, kurios ilgainiui gali pakenkti sveikatai.
„Moterys dažnai nusiperka liemenėlę nesimatuodamos ir galvodamos, kad čia jų dydis. Paskui užsideda ir pamato, kad netinka, bet ką jau, pinigai išleisti, tai vis tiek ją dėvi, nors liemenėlė ir remiasi į kurią nors vietą.
Labai dažnai tie lankeliai remiasi į krūtį ir žvelgiant į mokslines iliustracijas galima matyti, kad tose vietose, kur remiasi lankelis, ne vidurinėje dalyje, o link pažastų, dažniausiai ir susiformuoja krūtų vėžys“, – teigia pašnekovė.
Siūlo iššūkį: 30 dienų be liemenėlės
Pasak Editos, liemenėlė užspaudžia ir nuslopina moters gyvybinę energiją. Todėl savo vedamuose seminaruose apie meditaciją, ciguną ir seksualinę energiją ji taip pat ragina dalyves nedėvėti liemenėlės.
Edita prisimena, kad pirmą kartą išgirdusios tokį pasiūlymą moterys nustebo ir nesuprato, kaip įmanoma drąsiai išeiti į viešumą be liemenėlės.
„Aš taip nustebau, kad jos nebūna be liemenėlės. Tada supratau, kad tai yra pernelyg įsisenėję ir moterys net nesupranta, kad bent laisvalaikiu gali būti be jos. Joms net prieš šeimos narius būna nesmagu“, – sako Edita.
Anot jos, moterys labiausiai jaudinosi dėl to, ką reikėtų apsirengti, kad po drabužiais nepersišviestų krūtų speneliai. Taip Editai gimė mintis suburti bendraminčių moterų grupę, kurioje jos viena kitą įkvėptų ir pasidalintų idėjomis, su kokiais drabužiai natūralios ir nesuformuotos krūtys atrodo dailiai.
„Taip aš moteris pradėjau kviesti dalintis nuotraukomis, kad ir kitos, turinčios panašaus dydžio krūtinę, jaustųsi drąsiau ir gautų pavyzdžių.
Pasiūliau joms būti visą liepą be liemenėlės ir pastebėti, kad tuomet jų krūtyse pagerės limfotaka, geriau judės gyvybinė energija ir jos jausis seksualesnės“, – sako Edita.
Prie iššūkio prisijungė 6500 moterų
Jos projektas „Iššūkis: 30 dienų be liemenėlės“ jau vyksta ketverius metus. Praeitais metais jame dalyvavo 5000 moterų, o šiemet jau prisijungė beveik 6500 dalyvių ir kasdien jų prisijungia vis daugiau.
Edita džiaugiasi, kad šioje grupėje aktyviai diskutuoja ne tik pirmą kartą prisijungusios moterys, bet ir tos, kurios liemenėlės nedėvi jau kelis metus iš eilės.
Grupėje moterys dalijasi įspūdžiais ir aptaria rūpimus klausimus. Vienas iš jų, kokius drabužius dėvėti, kad po jais nepersišviestų krūtinė.
„Daugelis moterų įsivaizduoja, kad turi rengtis vyrišką XXL palaidinę, kad nesimatytų speneliai. Tačiau buvimas be liemenėlės reiškia, kad mes dėvime drabužius, kurie gerai atrodo be jos. Toje grupėje moterys kiekvienais metais dalijasi savo įžvalgomis ir vis ką nors naujo atranda.
Tam, kad po drabužiais užmaskuotų krūtinę, moterys dažnai pasirenka margus drabužius, papuoštus raštais, gėlėmis ar marškinėlius su dideliais paveikslėliais ties krūtine“, – pasakoja įdėjos autorė.
Pataria, ką rengtis nedėvint liemenėlės
Edita taip pat pasidalijo savo patirtimi ir papasakojo, kokių drabužių triukų jai pavyko atrasti per ilgus metus, kai nusprendė nebedėvėti liemenėlės:
„Pavyzdžiui, juodi marškinėliai ant petnešėlių ar sportiniai marškinėliai padeda gražiai suformuoti ir prilaikyti krūtinę, ją užmaskuoti.
Svarbu pasirinkti tinkamą spalvą. Aš neturiu baltos palaidinės ar marškinėlių, nes per juos šviečia speneliai.“
Su iššūkio dalyvėmis Edita dalijasi ir įvairia moterų sveikatai svarbia informacija. Ji organizuoja pokalbius su įvairių sričių specialistais, kurie pataria kaip dailiosios lyties atstovės turėtų rūpintis savo krūtimis.
„Praeitais metais dariau daug pokalbių su trenerėmis ir kineziterapeutėmis, kalbėjome apie, tai kokie pratimai yra naudingi krūtims.
Taip pat kalbinau aromaterapeutę apie tai, kokie eteriniai aliejai gali padėti stangrinti, gražinti krūtis. Šiemet noriu didesnį dėmesį sutelkti į dalyves, kurios jau kelis metus nedėvi liemenėlės ir pasidalinti jų įspūdžiais. Tačiau taip pat bus ir eksperčių, kalbančių apie darnų įvaizdį be liemenėlės, taip pat kokie akupunktūriniai kanalai užspaudžiami, kaip pačiai pasisiūti sveikesnę braletę ir pan“, – pasakoja pašnekovė.
Po iššūkio atsisako liemenėlių
Edita sako pastebinti, kad daugelis moterų, kurioms iš pradžių atrodė neįmanoma nedėvėti liemenėlės, po iššūkio pakeičia savo požiūrį. Pasak jos, daugiausiai džiaugsmo suteikia tai, kad jos pasiūlyta iniciatyva skatina moteris labiau pasitikėti savimi ir savo kūnu.
„Būna moterų, kurios sako prieš keturis metus galvojusios, kad šis iššūkis yra joms nereikalingas ir jos to nedarys. Tačiau paskui pasakoja, kad pirmaisiais metais pabandė namie pabūti be liemenėlės, o trečiaisiais jau išdrįso be liemenėlės išeiti ir į parduotuvę.
Tuomet sėdžiu ir šypsausi galvodama apie tai, kad sėkla vis dėlto buvo pasėta. Gal ji sudygo ir ne iš karto, bet džiaugiuosi, kad moterys įgavo aiškesnį savo kūno suvokimą ir, galų gale, pradėjo atidžiau rinktis liemenėles“, – sako pašnekovė.
Vis dėlto ji pripažįsta, kad kai kurios moterys po iššūkio grįžta prie liemenėlės dėvėjimo. Tačiau ji džiaugiasi, kad net ir tokiu atveju jos atsižvelgia į patarimą rinktis liemenėles be lankelių ar pakietinimų.
„Jeigu sakyčiau, kad nebūna įvairių patirčių, tai būtų melas. Būna, kas pabando nusiimti ir išvis negrįžta, yra kas sako čia ne man, todėl įprastą liemenėlę pakeičia į sveikesnę, nes negali būti visai be liemenėlės.
Ir tai yra normalu, nes viskas priklauso ir nuo moters krūtų dydžio, nuo spenelių. Dažniausiai tai, kad negali būti be liemenėlės, teigia didesnių apimčių moterys arba tos, kurių speneliai didesni ir joms sunkiau juos užmaskuoti.
Kai kurios moterys dalijasi, kad per šį laiką, kai atsirado mano iššūkis, pastebėjo, kad parduotuvėse atsirado daugiau bralečių ir renkasi jas“, – dalijasi Edita.
Norinčios prisidėti prie iššūkio, daugiau informacijos gali rasti šioje grupėje: https://www.facebook.com/groups/issukis.be.liemeneles/