13-mečio paauglio mama sako atsimušusi į sieną, kai išsiaiškino, kad paaugliai mokykloje rūko elektronines cigaretes su skysčiais, kuriuose yra narkotikų medžiagų ir kreipėsi pagalbos. Jos vaikas tapo kone raupsuotuoju – mokyklos jį mėto pirmyn ir atgal, tačiau problemos spręsti niekas nesiima.
Radviliškietė Neringa (pavardė redakcijai žinoma – aut. past.) pasakoja, kad išgyveno pačias sunkiausias kelias savaites savo gyvenime – jos 13-metį sūnų dabar visi atstumia, nes šis neva narkomanas, nors problemos mastas kur kas platesnis.
Mama sako suprantanti, kad su vaiku nėra lengva, jis antrais metais buvo paliktas šeštoje klasėje, todėl teko susidurti su sunkumais, tačiau situacija, su kuria teko susidurti, jai atrodo visiškai nesuprantama – problemą bandoma slėpti, o ne spręsti.
Mokykloje išbandė elektroninę cigaretę
Prasidėjęs ir paaugliškas maištavimas, praleidinėjamos pamokos, tačiau vieną dieną apsilankiusi mokykloje mama nustėro.
„Viskas prasidėjo tada, kai vaikai pradėjo garinti elektronines cigaretes su skysčiu, kuriame yra narkotiko, vadinamo truču – tai kažkoks iš marihuanos padaromas skystis.
Vaikas būna, kad nenueina į kai kurias pamokas, o pedagogai neranda priėjimo prie jo, nes jis kone nurašytas.
Surengė gerovės komisiją, pakvietė mane, o aš nuėjusi į mokyklą matau, kad koridoriuje vyresni vaikai visi kaip zombiai vaikšto. Pasirodo, kažkoks vaikas atsinešė elektroninę cigaretę ir vaikai parūkė tualete to skysčio.
Mokytojai pradėjo sakyti, kad mano sūnus narkomanas, jis vaikšto apsvaigęs, jų nutarimas – reikia keisti mokyklą“, – pasakojo mama.
Grįžusi namo ji pradėjo galvoti, ką daryti toliau – paprašė sūnaus pasišlapinti į mėginių indelį. Tai sūnus padarė nesipriešindamas ir tikino, kad tikrai nieko nevartoja:
„Vaikai nesupranta, kad tuose skysčiuose yra narkotinių medžiagų. Nunešiau mėginį į laboratoriją, susimokėjau, laukiau atsakymų ir juose parašyta, kad rasta marihuanos THC. Daugiau nieko, tik ši medžiaga.“
Neringa su visais atsakymais nuėjo į mokyklą ne tik parašyti prašymo, kad vaiką perkelia į kitą mokyklą, bet ir paklausti, ką jai daryti toliau.
„Pirmoji mokykla mano vaiko, kaip neva narkomano, nebenori, nors mokino septynerius metus. Darbuotojos nustebo, kad aš pirma mama, kuri tai padarė, kitos mamos sako, kad nieko nerado. Aš klausiu, kokią pagalbą ir kas man gali suteikti? Atsakymas – niekas“, – dėstė pašnekovė.
Iškėlė problemą, bet liko kalta
Neringa užregistravo sūnų pas psichiatrą ir į kursus paaugliams apie kenksmingas medžiagas. Ji susisiekė ir su kito vaiko, kuris atsinešė elektroninę cigaretę, mama, tačiau buvo išvadinta baisiausiais žodžiais.
Galiausiai moteris perrašė sūnų į kitą mokyklą, tačiau sulaukė dar vieno smūgio:
„Pirmąją savaitę vaikas sirgo, tad po savaitės pirmadienį jis nuėjo į naują mokyklą, antradienį dar nuėjo, o kitą dieną paskambino direktorė ir pasakė, kad prašome ateiti, mes nutraukiame sutartį.
Greitai nuėjau į mokyklą, direktorė man net nepakėlusi akių išrėžė, kad jūsų vaiko akys blizga, darykite testus, nes jis vartoja narkotikus. Ji išėjo ir liepė man parašyti prašymą.“
Neringa pasakoja sulaukusi ir pasakymų, kad jos vaikas ir tiekia narkotikus, tad teko priimti sprendimą ir keisti mokymosi įstaigą – nuo rytojaus jos sūnus vėl lankys mokyklą, kurioje mokėsi prieš tai.
„Bet mes kalbame apie vaiką, paauglį, kuriam reikalinga pakalba. Kas jam suteiks pagalbą, net jei pedagogai negali to padaryti?
Taip gaunasi, kad mano vaikas yra nurašytas. Bet niekas nieko nemato, viską numeta į stalčius, neva viskas yra gerai. Aš dar likau kalta, kad ieškau pagalbos.
Mano vaikas be teismo nuteistas ir nurašytas, lyg mano vienos vaikas tai daro. Jeigu mes padarytume testus kas antram paaugliui, pas kiekvieną būtų tas pats. Dabar tai yra madinga ir nėra kelio užkirtimo tam.
Bet niekas nenori spręsti problemos, geriau viską nutylėti, kad nebūtų gėda. Kokia čia gėda? Problemą reikia spręsti, o ne ją slėpti“, – sako ji.
Sutartį nutraukė dėl pamokų nelankymo
Progimnazijos, kurioje Neringos sūnus mokėsi vos kelias dienas, direktorė Rasa Dagienė sako, kad mama į mokyklą kreipėsi kovo 19 dieną su prašymu vesti sūnų į šią mokyklą, nes ankstesnėje jis nelanko mokyklos, nesutaria su mokytojais.
Direktorė susisiekė su kitos mokyklos vadove ir socialine pedagoge, pasiteiravo, ar mokyklos pakeitimas galėtų sutvarkyti nelankymo problemą, tad išgirdusi, kad vaikas protingas, tik linkęs į melavimą ir pamokų nelankymą, sutiko pasirašyti sutartį.
„Pasirašėme sutartį su sąlyga, kad vaikas lankys mokyklą, nemanipuliuos. Todėl pasikvietėme mamą, sūnų, norėjau pamatyti, pasikalbėti, paklausti, ar supranta, kad turės lankyti visas pamokas ir nebus jokių pasiteisinimų.
Kai priėmėme jį į mokyklą nuo kovo 20 d., mes pasirašėme atskirą sutartį, kurioje numatėme punktus, kad jis nepraleis nė vienos vienos pamokos nepateisintos, nevėluos į nė vieną pamoką be pateisinamos priežasties.
Nuo kovo 20 d. jis visą savaitę prasirgo, o paskui, pavyzdžiui, vakar, kadangi buvome susirašę, kad nepraleis nė vienos pamokos, jis neatėjo į pirmą pamoką, atėjęs į antrą pamoką jis vėl bėgiojo po mokyklą.
Sakiau ir mamai, ir kitos mokyklos vadovei, kad išties reiktų kreiptis į pedagoginę psichologinę tarnybą, gali būti, kad vaikutis turi kažkokį sutrikimą.
Vakar, kadangi patys pasirašė juodu ant balto, kad nepraleis nė vienos pamokos be pateisinamos priežasties, mama atėjo iš karto ir mes nutraukėme sutartį. Paskambinau kitai mokyklai, kadangi nebuvo laikytasi susitarimo ir mes nutraukėme sutartį, sukomunikavome, kad mokyklos pakeitimas jam nebuvo veiksminga priemonė pradėti lankyti mokyklą“, – aiškino direktorė.
Paklausta apie žodžius, kuriuos teigė išgirdusi mama, neva vaiko akys blizga, jis yra narkomanas ir reikia daryti testus, direktorė patikino, kad pokalbis sukosi apie kitus dalykus:
„Mūsų vaikai patys pasakė, kad jis rūko elektronines cigaretes, bet ne mokykloje, už mokyklos teritorijos. Aš asmeniškai turėjau pokalbį su mama, klausiau, ar jūs nepasidomėjote, su kuo jis bendrauja, nes mūsų socialinė pedagogė sakė, kad iš tikrųjų gali būti, kad jis turi žalingų įpročių.
Mama man pasakė, kad ne, darė kažkada tyrimus, to nėra. Sakiau viskas gerai, bet jūs pabūdraukite, todėl, kad jis labai keistai reaguoja. Mūsų socialinė pedagogė sakė atkreipkite dėmesį. Ne mokyklos funkcija yra nuvesti patikrinti, ar vaikas rūko elektronines cigaretes.“
Su kitos mokyklos direktore kol kas nepavyko susisiekti. Kai gausime komentarą, straipsnį papildysime.