Elektros sąskaitą gavęs parduotuvės savininkas liko be žado – ji didesnė už mėnesio pajamas

Restoranų savininkas Liutauras Čeprackas dėl aukštų elektros sąskaitų buvo priverstas atleisti 40 darbuotojų ir uždaryti 5 restoranus. Vyras piktinasi nelygybe, nes PVM lengvatą viešbučiams žadama palikti visam laikui, o maitinimo įstaigoms – tik pusmečiui. Tačiau dar blogesnėje situacijoje atsidūrė mažų parduotuvių savininkai, kuriems jokios lengvatos išvis nepriklauso.

Žinomas virtuvės šefas ir restoranų savininkas Liutauras Čeprackas įsigijo taupias lemputes ir darė viską, kad galėtų pakelti nežmonišką elektros brangimą. Tačiau toks taupymas vis tiek neapsaugojo nuo šoko gavus sąskaitą.

„Pradžioje pagalvojome, kad atsitiko kažkokia bėdelė su spausdinimo aparatu, gal kažkas suklydo įrašydamas. Nes jei buvo 1,5 tūkstančio, dabar yra 9,5 tūkstančio eurų“, – kalbėjo virtuvės šefas.

Tokia suma pasirodė nepakeliama našta ir atleidęs 40 darbuotojų Liutauras uždarė penkių restoranų tinklą.

„Uždariau dėl tos priežasties, kad supratome, kad fiziškai nebegalime išsilaikyti. Negalime išsilaikyti dėl tokių dalykų, kaip pakilusios produktų kainos, labai išaugusios algos ir lygiai taip pat pradėjo mažėti valgančių svečių. Žmonės pradėjo taupyti“, – sakė vyras.

Sako, kad lengvata nebereikalinga

Dabar Liutauras suka galvą, ar išsilaikys likę jo restoranai, nes lengvatinis 9 procentų PVM tarifas maitinimo sektoriui po ilgų prašymų greičiausiai bus pratęstas tik pusmečiui, o toliau – nežinia. Jis ir kitų restoranų bei kavinių savininkai norėtų, kad lengvata galiotų bent 3–4 metus. Tam, kad bent jau išlįstų iš skolų ir tvirtai atsistotų ant kojų. O štai viešbučiams žadama 9 procentų PVM palikti visam laikui.

„Mes esame tikrai ne mažiau nusipelnę turėti tą pačią lengvatą, sumažintą PVM tarifą, kaip ir viešbučiai“, – sakė Liutauras Čeprackas.

Situacija, kai viešbučiams ilgalaikė PVM lengvata paliekama, o maitinimo įstaigoms naikinama, daug kam primena gyvūlių ūkį ir kelia klausimą, kodėl vieni turi būti geresni už kitus.

„Tie, kas turi daugiau pinigų ir vaikšto į restoranus, gaus lengvatas sąskaita tų, kas apatinėse lentynose ieško pigiausių prekių. Tai yra tiesiog nesąžininga“, – sakė Seimo narys Gintautas Paluckas.

„Verslo konkurencija yra iš tiesų iškraipoma ir tiems, kurie turi turi didesnį PVM, konkuruoti rinkoje yra sudėtingiau“, – kalbėjo parlamentarė Agnė Širinskienė.

Politinės ekonomijos tyrėjas Marius Kalanta mano, kad PVM lengvata maitinimo įstaigoms buvo reikalinga tada, kai ji buvo įvesta per pandemiją, tačiau ne dabar.

„Jau buvo tam tikros privilegijos, bet dar gali patikėti, kad visas sektorius labai nukentėjo ir jam suteikti papildomą postūmį ar pagalbą atsigauti. Jeigu dabar ta lengvata bus pratęsta, o ne nustos galioti, kaip yra planuojama, tai bus visiškai išimtinai privilegija vienam sektoriui lyginant su kitais, nes energijos kainos pakilo visiems vienodai“, – kalbėjo TSPMI tyrėjas.

„Beveik visose Europos šalyse viešbučiams yra lengvatinis PVM tarifas. Dėl restoranų, sporto klubų, kultūros renginių pavyko susitarti, kad vis tiek pratęstume, bet ribotą laiką. Tai buvo toks kompromisinis variantas“, – aiškino ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Pasigenda lygybės

Dvi parduotuves Vilniuje turintis Jan Gasiulevič negaus nieko. PVM lengvatos jam net nepriklauso, nors sąskaitos smaugia ne mažiau nei restoranų savininkus.

„Anksčiau mums užtekdavo 500 eurų apmokėti elektros sąskaitoms, o dabar turim mokėti beveik 2 tūkstančius“, – sakė Jan.

Tie 2 tūkstančiai eurų yra visos vienos mažos vyro parduotuvės pajamos, už kurias dar reikia sumokėti darbuotojai atlyginimą.

„Jei kitą mėnesį bus tokia sąskaita už elektrą, tai mes turėsim uždaryti tą parduotuvę. Kažkodėl visi galvoja, kad prekybininkai turi labai daug pinigų, o iš tikrųjų taip nėra. Mažom parduotuvėm labai sunku. Visi ant ribos.

Čia nelabai lygybė matosi. Vieniems yra kažkokios lengvatos, kitiems nėra. Man atrodo, kad čia neteisinga“, – kalbėjo Jan.

Nedidukės, bet vietos gyventojų pamėgtos parduotuvės savininkas norėtų PVM lengvatos, kokią gauna prabangūs viešbučiai ir restoranai.

„Restoranai garsiai rėkia ir gauna. Tai nėra teisinga, mano nuomone“, – sakė M. Kalanta.

Vis dėlto už Lietuvos verslo išgyvenimą atsakinga A. Armonaitė žada įvykdyti teisingumą. Greitu metu pagalba bus ir smulkiems verslams.

„Lapkričio elektros sąskaitos bus mažesnės, nes Vyriausybė šių metų pabaigai ir kitų metų pirmiems 3 mėnesiams numato kompensaciją. Nereikės niekur kreiptis, tiesiog gausite sumažintą sąskaitą“, – tikino ministrė.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer