Pasirodžius naujienoms, kad jau galima keisti elektros tiekimo planus ir nereikės gražinti anksčiau gautų nuolaidų, gyventojai suskubo šia galimybe pasinaudoti. Tačiau ne visi, anksčiau planus pasikeitę ir nuolaidas grąžinę gyventojai galės atgauti savo pinigus.
Portalo tv3.lt skaitytoja Irena pasakojo, kad šią savaitę išgirdusi naujienas, kad „Ignitis“ leidžia keisti elektros planus ir nereikalauja grąžinti suteiktų nuolaidų, pati suskubo susisiekti su Lietuvos valstybei priklausančiu elektros tiekėju.
„Planą „Ignityje“ pasikeičiau prieš porą savaičių, pinigus už nuolaidas grąžinau. O dabar viskas keičiasi, juk tuos pinigus man „Ignitis“ turi grąžinti. Iš karto susisiekiau su elektros tiekėju.
Iš pradžių niekas su manimi nenorėjo kalbėti, tik kartojo, kad planą galėsiu keisti nuo vasario 15 d., o skambinau vasario 14 d. Aiškinau, kad planą jau pasikeičiau. Tačiau klausiau, kaip bus dėl mano grąžintų pinigų. Juk dabar jų nebereikia atiduoti. Dabar pats elektros tiekėjas man juos turi grąžinti“, – pasakojo moteris.
Ji tikino, kad bendrovės konsultantė telefonu nesileido į kalbas ir galiausiai pasakė, kad pinigų susigrąžinti negalėsiu.
„Vėl ėmiau skaityti informaciją prisijungiau prie savo paskyros „Igničio“ internetinėje svetainėje. Dar kartą paskambinau pasiteirauti, atsiliepė jau kita darbuotoja ji ilgai kalbėjosi su kolegomis, kol galiausiai gavau atsakymą – pinigai man bus grąžinti.
Todėl noriu perspėti ir kitus gyventojus, kad susisiektų su elektros tiekėju dėl nuolaidų grąžinimo. Juk sąskaitos didelės, todėl kiekvienas euras yra svarbus. Nereikėtų tų pinigų, taip paprastai atiduoti elektros tiekėjams“, – patarė moteris.
Pinigus už nuolaidas grąžins
Bendrovė „Ignitis“ vasario 14 d. paskelbė sprendimą, kad klientams nereikės grąžinti gautų nuolaidų, jei jie keisdami planą liks su „Ignitis“.
„Ignitis“ privačių klientų padalinio vadovas Andrius Kavaliauskas teigė, kad trumpuoju ir vidutiniu laikotarpiu turėtų išsilaikyti gerokai žemesnės didmeninės kainos. Dėl to bendrovė gali pasiūlyti žemesnes kainas, bet ir skatinti klientus keistis turėtus brangesnius planus, negrąžinant anksčiau suteiktų nuolaidų.
„Nuo gruodžio mėnesio mūsų pasiūlymų kainos sumažėjo apie 15 ct/kWh arba kitaip tariant, apie 35 proc., todėl kviečiame savo klientus keistis turimą fiksuotos aukštesnės kainos planą į pigesnį.
Pasikeisti turimą fiksuotos kainos planą ir negrąžinti gautų nuolaidų patogiausias ir greičiausias būdas – naudojantis „Ignitis“ savitarna internete. Neturintiems galimybių naudotis internetu, planą pasikeisti galima skambinant klientų aptarnavimo telefonu arba atvykus į klientų aptarnavimo centrą“, – sako A. Kavaliauskas.
Bendrovė pažymi, kad nuolaidų grąžinti nereikės tik tiems klientams, kurie pasikeis turėtą fiksuotos kainos planą iki liepos 1 d., o po plano keitimo liks „Ignitis“ klientais ne trumpiau kaip šešis mėnesius. Apsisprendus nutraukti sutartį anksčiau nei po šešių mėnesių, gautas nuolaidas grąžinti reikės.
Bendrovės ryšių su visuomene projektų vadovė Laura Beganskienė dar pažymėjo, kad visi klientai, kurie pasikeitė turėtą aukštesnės kainos planą nuo sausio 31 d. ir vėliau, nuolaidų grąžinti neturės.
„Jeigu jau grąžino anksčiau gautas nuolaidas – sumokėta suma bus perskaičiuota su sąskaita už vasario mėnesį.
Sistema automatiškai nebeskaičiuoja nuolaidų grąžinimo nuo šiandien, tačiau galimybė mūsų klientams negrąžinti anksčiau gautų nuolaidų galioja ir tiems, kas planą keitė nuo sausio 31 d. ir liko mūsų klientai. Tokios sąlygos galioja iki birželio 29 d.“ – informavo bendrovės atstovė.
A. Kavaliauskas rekomenduoja nieko nelaukti ir pasikeisti turimą aukštesnės kainos planą, nes nors prognozės rodo, kad kainos žemesniame lygyje laikysis bent artimiausią pusmetį, tačiau elektros energijos rinka ir toliau išlieka dinamiška, situacija gali pasikeisti ir į klientams nepalankią pusę.
Kitiems tiekėjams nuolaidų grąžinti irgi nereikės
Įmonė „Elektrum Lietuva“ jau anksčiau skelbė, kad gyventojams sausį ir vasarį nereikės grąžinti nuolaidų pakeitus planą.
Pasak įmonės atstovės spaudai Mildos Basijokienės, tiems klientams, kurie renkasi naujuosius fiksuotos kainos planus, sutarties nutraukimo atveju netaikomos papildomos sąlygos.
„Jokių papildomų sąlygų – nutraukti sutartį galima laisvai, be jokių įsipareigojimų mums, kada tik panorėjus. O tiems klientams, kurie anksčiau buvo pasirinkę kitą mūsų planą su fiksuota kaina, pavyzdžiui, 36 mėn. „Stabilus“, nutraukiant sutartį reikia grąžinti jiems suteiktas nuolaidas, kurios dažniausiai pas mus galioja pirmajai sąskaitai ir vidutiniškai siekia apie 20 eurų.
Tačiau esamiems klientams, norintiems pasikeisti vieną mūsų planą į kitą, turime gerą žinią – sausio ir vasario mėnesiais nutraukiant sutartis mes netaikome jiems jokių sutarties nutraukimo sąlygų, tai yra neprašome grąžinti suteiktų nuolaidų“, – apie sutartis pasakojo įmonės atstovė.
O „Enefit“ komunikacijos ir rinkodaros vadovė Ieva Krikštopaitytė pastebėjo, kad didelės dalies klientų dabartinis kainų sumažėjimas nepalietė, nes jie fiksavo kainas pernai, kai jos buvo žemesniame lygyje nei dabar.
„Sausio mėnesį sutartis persirašė iki 0,5 proc. visų „Enefit“ klientų. Iš šios mažos klientų dalies vos 10 proc. grąžino rezervacijos mokestį. Taip yra todėl, kad sutartis daugiausiai keitė ne ilgalaikius – šešerių ar septynerių metų – fiksuotos kainos planus pasirinkę klientai, nes jų fiksuota ilgalaikė kaina iš esmės jau buvo žema“, – komentavo I. Krikštopaitytė.
Siūlo peržiūrėti savo planus
Portalas tv3.lt primena, kad rinkoje mažėjant elektros kainoms, o nepriklausomiems tiekėjams mažinant fiksuotų planų tarifus, energetikos rinkos reguliuotojas ragina vartotojus peržiūrėti pasirašytas sutartis ir taip padėti sutaupyti kompensacijoms skirtas valstybės lėšas.
Pasak Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininko Renato Pociaus sutartis ypač raginami peržiūrėti vartotojai, kurių fiksuotas tarifas yra didesnis nei 28 centai už kilovatvalandę (kWh).
„Elektros energijos kainos biržoje sumažėjo pakankamai ženkliai. Jeigu žiūrint sausio mėnesio kainas, jos neviršija 100 eurų už megavatvalandę. (…) Norime paraginti visus vartotojus perskaityti ir peržiūrėti savo sudarytas sutartis su nepriklausomais tiekėjais“, – sakė R. Pocius.
„Ypatingai raginame tuos vartotojus, kurie turi sudarę sutartis didesne negu 28 centų už kilovatvalandę kaina ir tokiu būdu įsivertinti, ar esamos sutartys (…) ir šių sutarčių nutraukimo sąlygos negeneruotų didesnės naudos pakeičiant nepriklausomą tiekėją“, – pridūrė VERT pirmininkas.
„Išties iš tiekėjų matosi aktyvumas ir iš tikrųjų pakankamai rimta konkurencija dėl kainų. Dabar, aišku, reikėtų paskatinti vartotojus lygiai taip pat elgtis aktyviai, nes būtent jie gali gauti tiesioginės finansinės naudos“, – sakė jis.
Pasak R. Pociaus, pakeitę tiekėją vartotojai gali padėti sutaupyti kompensacijoms skirtas valstybės biudžeto lėšas.
„Akivaizdu, kad pakeitus nepriklausomą tiekėją šiandien vartotojai gali sutaupyti pinigų ne tik sau, bet ir valstybės biudžetui. Jeigu sutartys būtų persirašytos žemiau nei 28 centų už kilovatvalandę kaina, tai tokiu atveju nereikėtų papildomo finansavimo iš valstybės biudžeto“, – aiškino R. Pocius.
Jis pažymėjo, kad vartotojai, kurių sutartyse įtvirtintas 28–56,5 cento fiksuotas tarifas ir kurie su valstybės kompensacija dabar moka ne daugiau kaip 28 centus, nuo liepos gali mokėti daugiau, nes neaišku, ar jie gaus kompensaciją.
„Vartotojai, kurie turi sutartis tarp 28 ir 56,5 cento, turi šiandien vadinamą valstybės kompensaciją. Gali atrodyti, kad tokiu atveju nėra finansinės paskatos ar patrauklu persirašyti šitas sutartis, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad kompensacijos yra nustatytos iki liepos 1-os dienos – tai yra laikinas dydis“, – teigė R. Pocius.
„Tos kainos, kurios šiandien užfiksuotos (…) nuo metų vidurio jos gali tapti realiomis ir vartotojams jos ženkliai padidėtų, palyginti su šiandien kompensuojama suma“, – pridūrė jis.
Kai kuriems nepriklausomiems tiekėjams šiuo metu siūlant mažesnius nei 28 centų už kWh fiksuotos kainos planus, R. Pocius pagalvoti apie tiekėjo pasirinkimą rekomendavo ir visuomeninio tiekimo paslaugą gaunantiems trečiojo rinkos liberalizavimo etapo vartotojams.
„Šiandien matome, kad yra tiekėjų, kurie siūlo fiksuotus tarifus mažiau negu 28 centai už kilovatvalandę, tai vadinasi visuomeninio elektros energijos tiekėjo vartotojai, netgi ir su kompensacija, jeigu pasirinktų mažesnį nepriklausomo tiekėjo planą negu 28 centai už kilovatvalandę, jie finansiškai išloštų, tai mes rekomenduojame tą ir padaryti“, – teigė VERT pirmininkas.
R. Pocius pakartojo, kad VERT iki šių metų vidurio ketina patikrinti, kaip tiekėjai panaudojo 2022 metų antrąjį pusmetį gautas valstybės kompensacijas – tam ketinama samdyti nepriklausomą auditą. Tuo metu dėl šiemet mokamų kompensacijų auditas bus atliekamas 2024 metais.
„Elektros energetikos įstatyme aiškiai parašyta, kam gali būti naudojami biudžeto pinigai. Jie gali būti naudojami elektros energijos įsigijimo kainai kompensuoti. Todėl tai mes audituosime ir tikrinsime, ar šitie pinigai buvo tikslingai panaudoti šitai kompensacijai“, – teigė R. Pocius.