Briuselis paskelbė, kad pradės Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) bylą, siekdamas užginčyti tariamą Kinijos „diskriminacinę Lietuvos prekybos praktiką“.
Europos Komisija teigė, kad Kinijos prekybos praktika kenkia Lietuvos eksportuotojams ir paliečia kitą eksportą iš ES bendrosios rinkos.
„PPO bylos iškėlimas nėra žingsnis, kurį žengiame lengvabūdiškai“, – pranešime teigė Europos prekybos komisaras Valdis Dombrovskis.
„Tačiau po pakartotinių nesėkmingų bandymų išspręsti problemą dvišaliu būdu nematome kito kelio, kaip tik prašyti PPO ginčų sprendimo konsultacijų su Kinija“.
Jis sakė, kad Kinijos priemonės kelia grėsmę bendrosios rinkos vientisumui.
Kinijos užsienio reikalų ministerija gruodį paneigė, kad taip yra blokuoja importą iš Lietuvos.
„Teiginiai, kad Kinijos valdžios institucijos „netvarko Lietuvos siuntų“ ir „atmeta paraiškas importuoti iš Lietuvos“, yra neteisingi“, – sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Lijianas Zhao.
„Jei įmonės susiduria su techninėmis problemomis eksportuodamos tam tikrus produktus į Kiniją, jos gali pranešti kompetentingoms Kinijos institucijoms įprastais kanalais.
Tačiau Zhao pridūrė, kad „už rimtus sunkumus Kinijos ir Lietuvos santykiuose yra atsakinga tik Lietuvos pusė“.
Ginčas kyla dėl Lietuvos leidimo Taivanui pernai lapkritį atidaryti atstovybę ar de facto ambasadą Vilniuje.
Šis žingsnis paskatino Kiniją sumenkinti santykius su Baltijos šalimi, nes Kinija laiko Taivaną savo teritorijos dalimi.
Lietuvos ambasadorius buvo išsiųstas, o Kinija netrukus pašalino savo ambasadorių iš šalies.
Lietuva taip pat yra tarp saujelės šalių, kurios paskelbė diplomatinį Pekino žiemos olimpinių žaidynių boikotą dėl Kinijos žmogaus teisių rekordo.