Euro kursas krito į 20 metų žemumas: prastos naujienos gyventojams ir verslui?

Paaiškėjus, kad Kremlius visiškai nutraukia dujų tiekimą „Nord Stream“ dujotiekiu, pirmadienį euro kursas JAV dolerio atžvilgiu gerokai nukrito. Specialistai įspėja, kad dėl to gali dar labiau brangti kai kurios prekės ir paslaugos.

Kaip jau skelbta, pirmadienį valiutų rinkose už 1 eurą buvo galima nusipirkti vos 0,99 JAV dolerio. Tai prasčiausias euro ir dolerio santykis per pastaruosius 20 metų.

Nuo pat Rusijos agresijos prieš Ukrainą pradžios, kai 1 euras buvo lygus 1,15 dolerio, Europos valiutos kursas svyravo priklausomai nuo dujų kainos.

Vladimiro Putino režimui nusprendus nutraukti dujų tiekimą vienu iš svarbiausių „Nord Stream“ dujotiekių, kuriuo dujos buvo pumpuojamos į didžiausią ES ekonomiką Vokietijoje, euro kursas sparčiai nukrito, o pačių dujų kaina vėl gerokai išaugo.

Daugelio žaliavų pasaulinė prekyba yra vykdoma doleriais. Už eurus dabar galima nusipirkti mažiau dolerių, o už mažesnę sumą dolerių – mažiau įvairių žaliavų. Taigi norint nusipirkti tokį patį kiekį žaliavų, teks mokėti daugiau eurų.

Amerikos situacija kitokia

Lietuvos banko (LB) Pinigų politikos skyriaus ekonomistas Linas Jurkšas pastebi, kad euro ir JAV dolerio kurso nuolatinė kaita rodo, kaip euro zonoje ir JAV keičiasi santykiniai investuotojų lūkesčiai dėl būsimos ekonominės padėties, o kartu ir palūkanų normų.

„Kadangi JAV doleris per pastaruosius metus sustiprėjo daugumos kitų išsivysčiusių šalių valiutų atžvilgiu, pagrindinis kaitos impulsas būtent ateina iš JAV pusės.

Rugpjūtį darbo rinkos duomenys JAV eilinį kartą viršijo lūkesčius ir rodo įkaitusią darbo rinkos situaciją, dėl kurios JAV centrinis bankas (Federalinis rezervų bankas, FED) sparčiau nei dauguma kitų centrinių bankų gali kelti palūkanų normas“, – komentavo LB ekonomistas.

Be to, pasak jo, JAV doleris, kaip pagrindinė pasaulio rezervinė valiuta, dažniausiai stiprėja įvykus stipriems sukrėtimams, kurių pastaruoju metu netrūko.

Esą JAV ekonomika taip pat yra daug mažiau priklausoma nei euro zona nuo importuojamų energetinių išteklių, todėl pastarųjų mėnesių kainų „pliūpsniai“ turėjo mažesni neigiamą poveikį JAV ekonomikai.

„Svarbu nepamiršti, kad, žvelgiant iš istorinės perspektyvos, dabartiniai pokyčiai toli gražu nėra išskirtiniai. Per savo gyvavimo istoriją euras yra kainavęs ir 0,82 (2000 m.) ir 1,6 (2008 m.) JAV dolerio“, – priminė L. Jurkšas.

Už perkamas žaliavas mokės daugiau

LB ekonomistas priminė, kad kai žaliavos yra įkainotos JAV doleriais, o euras silpnėja JAV dolerio atžvilgiu, Lietuvos ar kitų euro zonos šalių įmonės už jas sumokės santykinai daugiau.

Tuo pačiu metu papildomos sąnaudos žaliavoms gali būti perkeltos į galutinę produkcijos kainą, kuri pirkėjams būtų didesnė.

„Per pastarąjį pusmetį euro kursas dolerio atžvilgiu nusmuko daugiau nei 10 proc., tad euro zonos importuotojų sąskaitos galėtų išaugti panašiu dydžiu už importuojamas žaliavas. Vis dėlto per pastarąjį pusmetį nemažos dalies žaliavų, pavyzdžiui, naftos, įvairių grūdinių kultūrų ar metalų, kainos biržose sumažėjo netgi daugiau nei 10 proc. 

Tad galutinis valiutos kaitos ir kai kurių žaliavų, įkainotų JAV doleriais, kainų pokytis iš dalies vienas kitą atsveria. Jeigu gyventojų ir įmonių santaupos buvo laikomos JAV doleriais, ta dalis per pastarąjį pusmetį ar metus tapo santykinai vertingesnė euro atžvilgiu“, – komentavo pašnekovas.

Ką pataria daryti gyventojams

L. Jurkšo teigimu, gyventojams ir verslui svarbu turėti pakankamą lėšų rezervą ta valiuta, kuria jie turi įsipareigojimų:

„Pavyzdžiui, jeigu namų ūkis turi kas mėnesį grąžinti tam tikrą dalį paskolos eurais, tai svarbu turėti bent jau tokio dydžio „pagalvę“ eurais. Ta pati taisyklė galioja ir atsiskaitymams už nuolatines (pavyzdžiui, komunalines) išlaidas.“

Visas kitas taupymui ar investavimui skirtas lėšas gyventojas ar įmonė gali paskirstyti į kokias tik nori valiutas ar investavimo priemones.

„Tačiau tyrimai atskleidė, kad didesnė dalis mažmeninių investuotojų dažniau praranda nei uždirba pelnus užsienio valiutų rinkose, kuriose dominuoja instituciniai prekiautojai.

Apskritai, sakoma, kad „geriausia“ valiutos kurso prognozė – tai dabartinis valiutos kursas, nes jis jau „įskaičiuoja“ daugybės investuotojų lūkesčius dėl ateities, o valiutų kursų rinka visgi yra pati didžiausia finansų rinka“, – aiškino ekonomistas.

Anot jo, tiksliai nuspėti, kaip keisis euro ir JAV dolerio ar kitos valiutų poros kursas praktiškai neįmanoma: per dieną yra paskelbiama šimtai naujienų, kurios veikia investuotojų lūkesčius dėl būsimos ekonomikos raidos ir santykinių investicijų.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer