Grėsmė Lietuvos miškams – dėl medžių būklės kai kurios savivaldybės jau skelbia apie stichinę nelaimę

Pavojingiausias miško kenkėjas – žievėgraužis tipografas – toliau siautėja Lietuvos giriose ir masiškai naikina egles. Dvi šalies savivaldybės jau skelbia stichinę nelaimę, pažeistus miškus tenka iškirsti. Aplinkos ministras sako, kad šio miško kenkėjo populiacija šiemet Lietuvos miškuose mažesnė nei pernai.

Vis dėlto kartelė gali būti peršokta, nes sausra ir šiltas oras dar labiau padeda žievėgraužiui tipografui daugintis. Jei orų sąlygos nesikeis, pasak specialistų, šalyje bus kertama vis daugiau ir daugiau medžių.

Daugiau apie tai – TV3 žiniose.

Iš šalies žievėgraužis tipografas atrodo mažas vabalas, tačiau tai yra pavojingiausias miško kenkėjas, sunaikinantis šimtus hektarų miškų. Tiek vabalų surinkta vos šį pavasarį iš 23 regioninių padalinių.

„Tai šitoje dėžėje yra milijonas du šimtai tūkstančių tų žievėgraužių tipografų vabalų. Suaugusieji. Nuo pernai peržiemoję vabalai ir sugaudyti šį pavasarį. Tokio kiekio užtektų trijų šimtų medžių miškui nužudyti“, – pasakoja Valstybinės miškų tarnybos specialistas Virgilijus Vasiliauskas.  

Vilniaus rajone, visai šalia Šalčininkų esančiame miške, paskelbta stichinė nelaimė, nes šie maži vabalai jau pažeidė dalį miško. Tokie vabalai naikina egles. Rečiau graužia ir pušis. 

„Dvejose savivaldybėse paskelbta stichinė nelaimė: Kazlų rūdoje ir Vilniaus rajone. Paplitimas kenkėjų toks didelis, kad jau reikia daryti sanitarinius kirtimus“, – teigia aplinkos ministras Simonas Gentvilas. 

Žalą parodo žievė ir spygliai

Šis mažas vabalas tiek pasklinda miške, kad medžiai išdžiūva, paruduoja ir miršta. Eglės tuo metu nuo vabalų ginasi leisdamos sakus. Būtent sausra ir geras oras padeda tipografui išlikti. Tad jei lietaus ir toliau nebus, vabalai naikins miškus.

Tenka medžio žievę prapjauti, kad pamatytum kokia žala medžiui padaryta.

„Iš tų takų, kurie čia yra, byra išgraužėlės. Jos krenta žemyn ir nukrenta prie kelmo, sunku įžiūrėti, čia ruda spalva. Primena labai smulkiai maltą kavą“, – pasakoja Valstybinės miškų tarnybos specialistas. 

Bet ne tik iš žievės galima spręsti apie tipografo žalą eglei.

„Dar yra pabirusių ir vystančių spyglių. Vieni jau parudę, kiti žalsvi. Tai čia jau tas antrinis požymis, kad medis miršta“, – sako V. Vasiliauskas.  

Medį pašalinus, kartu su visais jame esančiais vabalais, tikimybė, kad tipografas miške bus visiškai išnaikintas – pakankamai maža. Mat vabalas gali persimesti ant šalia esančių kitų medžių.

„Vienkartinis sanitarinių kirtimų vykdymas nėra veiksmingas. Veiksminga, kai egles šaliname tik aptikę tipografą“, – tikina miškų tarnybos specialistas. 

Naudoja specialius gaudytuvus

Jei numanoma, kad pažeistos eglės jau nepavyks išgelbėti, specialistas turi išeitį, kaip apsaugoti kitus medžius.

„Tai tokios gaudyklės, specialiai vabalams gaudyti pritaikytos, ir įdėtas į vidų kvapas, kuris vilioja žievėgraužius“, – teigia specialistas. 

Kvapas privilioja kenkėjus šalia gaudyklės.

„Įvilioja vabalus, vabalas priskrenda, galvoja, kad čia medis, bando nutūpti, bet atsirenka, slysta ir krenta į gaudytuvą. Gaudytuvas turi kaklelį susiaurėjusį ir vabalai jau neišskrenda“, – aiškina Vasiliauskas. 

Specialistas sako, kad tokį gaudytuvą privalu kuo dažniau išvalyti. Mat užuodę nugaišusį vabalą kiti žievėgraužiai šią gaudyklę apskrenda iš toli ir toliau naikina tolėliau nuo gaudyklės esančias egles.

www.tv3.lt

Site Footer