Į Europos Parlamentą (EP) išrinktam konservatoriui Andriui Kubiliui pradėjus darbą Europos Komisijoje (EK), jo vietą turėtų užimti už brūkšnio likęs Liudas Mažylis. Visgi, jei jis atsisakys pakeistį A. Kubilių, į EP gali patekti buvusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Birželio 9 dieną vykusiuose EP rinkimuose mandatą iškovojo trys konservatorių atstovai: A. Kubilius, Rasa Juknevičienė ir Paulius Saudargas.
Kadangi rugsėjo pabaigoje A. Kubiliui paskirtas Saugumo, gynybos pramonės ir kosmoso (angl. defence and space) eurokomisaro portfelis, jį EP turėtų pakeisti kitas kandidatų sąraše buvęs politikas.
Po išrinktų parlamentarų rikiuojasi L. Mažylis, švietimo, mokslo ir sporto ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, buvęs krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, parlamentaras Matas Maldeikis. Visi šie politikai taip pat buvo išrinkti į Seimą.
Po jų eina Seimo rinkimuose nedalyvavusi konservatorė M. Navickienė.
Liudo Mažylio sprendimas dėl EP lieka neaiškus: ruošiuosi pradėti darbą Seime
L. Mažylis ketina pradėti darbą parlamente ir kol kas nežada Europos Parlamente (EP) pakeisti į eurokomisarus pasiūlyto Andriaus Kubiliaus. L. Mažylio nuomone, prie šio klausimo turi būti grįžtama tik tada, kai EP apsispręs dėl A. Kubiliaus kandidatūros.
„Ruošiuosi prisiekti ir pradėti darbą Seime. Šiuo metu negaliu kitaip apsispręsti, aš jau prieš dvi savaites esu laimėjęs daugiamandatėje. Dabar turiu priimti tą mandatą. Neturiu kitos išeities, tik prisiekti Seime ir pradėti ruoštis eiti Seimo nario pareigas“, – Eltai teigė L. Mažylis.
„Negaliu nieko svarstyti, mane varžo Konstitucija. Aš turiu prisiekti ir tą padarysiu“, – pridūrė jis.
Anot jo, prieš priimant sprendimus dėl atstovo EP, reikia sulaukti galutinio sprendimo dėl A. Kubiliaus kandidatūros.
„Pirmiausia turi ateiti žinia, kad jis tapo Europos Komisijos (EK) nariu. Negaliu dabar savęs niekaip varžyti jokiais ateities pažadais.“, – dėstė L. Mažylis.
„Tapau Seimo nariu. Artėja biudžeto svarstymas, Vyriausybės formavimas, kuriame aš tiesiogiai ar netiesiogiai dalyvausiu. Tokia yra mano darbotvarkė. Tas šmėkšantis mandatas kada nors ir bus kada nors, jo nėra dabar mano darbotvarkėje“, – akcentavo politikas.
Monika Navickienė: „Tai yra teorinės galimybės, kurių nesvarstau“
M. Navickienė teigė nesvarstanti vykti į Europos Parlamentą (EP), jei pirmas už brūkšnio likęs Liudas Mažylis nuspręstu dirbti Seime. Anot politikės, jos galimybės Lietuvai atstovauti Briuselyje tėra teorinės.
„Nėra tokios temos, tai yra teorinės galimybės, kurių nesvarstau“, – žurnalistams Seime teigė M. Navickienė.
„Nei mano gyvenimo plane „a“, nei plane „b“, nei „c“ – to nėra. Tikrai kol kas mano svarstymuose nėra tokios temos“, – akcentavo ji.
M. Navickienė paliko socialinės apsaugos ir darbo ministrės postą po to, kai kilo skandalas dėl privačios kelionės į Dubajų, kurią vėliau politikė deklaravo kaip dovaną.
Po kilusios skandalo M. Navickienė nepaliko konservatorių partijos, bet Seimo rinkimuose nedalyvavo.
Monikos Navickienės vyras – įtariamasis „Foxpay“ skandale
Teisėsaugos institucijoms atliekant ikiteisminį tyrimą dėl finansinių technologijų įmonės „Foxpay“ veiklos, iš viso buvo sulaikyti ir įtarimai pareikšti 7 asmenims, tarp jų – minėtos įmonės savininkei Ievai Trinkūnaitei, jos sugyventiniui Vilhelmui Germanui ir eksministrės Monikos Navickienės vyrui Mindaugui Navickui.
Institucijos atskleidžia, kad buvo atliktos 32 kratos, kurių metu rastos nemažos sumos grynųjų pinigų, technikos ir elektroninės informacijos, kriptovaliutos ir turto, meno dirbinių. Kaip skelbiama, kratų metu iš viso rasta 0,5 mln. eurų grynųjų pinigų.
Kaip nurodo Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT), tyrimas pradėtas dėl galimo neteisėtu būdu įgytų lėšų legalizavimo, piktnaudžiavimo, sukčiavimo, turto pasisavinimo ir iššvaistymo, kyšininkavimo bei papirkinėjimu. Šiuo metu nustatyta, kad bendrininkų grupė 2023–2024 m. galimai legalizavo mažiausiai 17 mln. eurų sumą.
Taip pat siekiant nuslėpti veiklą nuo institucijų galimai buvo mokami kyšiai. Šiuo metu nustatyta galimų kyšių suma siekia per 100 tūkst. eurų.
Anot Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pavaduotojo Jovito Raškevičiaus, tarnyba birželį pradėtame ikiteisminiame tyrime fokusuojasi į galimą poveikio darymą sudarant viešuosius pirkimus ir pinigų plovimą, kas susiję su „Foxpay“ teikiamomis paslaugomis viešajam sektoriui.
Kaip teigė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis, rugsėjį nutarta anksčiau pradėtus įvairius ikiteisminius tyrimus sujungti į vieną tyrimą, kurio akiratyje ir atsidūrė įmonės „Foxpay“ veikla.
STT tyrimo ėmėsi, Lietuvos bankui atliekant patikrinimą dėl „Foxpay“ veiklos. Taip pat LB papildomai kontroliuoja centrinio banko nurodymų nesilaikiusios „Foxpay“ per mokėjimų sistemą „Centrolink“ teikiamas viešąsias paslaugas.