Į Seimą grįžęs Antanas Nedzinskas užsimojo sugrąžinti vaikišką šampaną: „Ištaisykime tą klaidą“

Seimo narys Antanas Nedzinskas naujai išrinktame Seime išsikėlė tikslą panaikinti draudimą Lietuvoje prekiauti vaikišku šampanu. Anot Seimo nario, šis draudimas Lietuvą sulygina su Šiaurės Korėja, o lietuviai šio gėrimo vis tiek važiuoja pirkti į kaimynines valstybes. Buvęs sveikatos apsaugos ministras ir dabartinis europarlamentaras Aurelijus Veryga teigia, kad skatinant vaikus nuo mažens vartoti vaikišką šampaną, tai ugdo jiems įprotį vėliau pradėti vartoti ir alkoholinius gėrimus ir tvirtino, kad tokie klausimai šiuo metu Seime nėra aktualūs.

Naujai išrinktas Seimo narys A. Nedzinskas sako, kad naujame Seime sieks panaikinti dar 2019 metais Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) inicijuotą draudimą Lietuvoje prekiauti vaikišku šampanu.


Pasak Seimo nario, dėl šio draudimo panaikinimo į politiką kreipėsi internautai, kurie teigė, kad tam, jog galėtų įsigyti šį gėrimą lietuviams tenka važiuoti į kaimynines šalis.

„Dabar lietuvaičiai dėl vaikiško šampano važinėja į Latviją ir Lenkiją ir perka jį kartu su dešromis ir kitais maisto produktais <…> Na, neuždrausi dabar pirkti daikto, kuris yra kaimynystėje. Tai bet kokiu atveju, kas labai nori to vaikiško šampano, gauna“, – žurnalistams aiškino A. Nedzinskas.

Be to, anot A. Nedzinsko, drausdama pardavinėti vaikišką šampaną Lietuva lygiuojasi su totalitarine valstybe – Šiaurės Korėja, kurioje, politiko teigimu, taip pat yra uždraustas vaikiškas šampanas.

„Nežinau ar mes esame Šiaurės Korėjos lygio ar šiek tiek kitokie. Gal mes ištaisykime tą klaidą ir viskas, tegu mūsų nerikiuoja šalia Šiaurės Korėjos“, – komentavo A. Nedzinskas. 

Seimo narys teigė taip pat nematantis prasmės iš vaikų „atimti vaikystės džiaugsmą“ dėl to, kad pardavinėjamas vaikiško šampano butelis yra panašus į tikro šampano. 

„Dabar elektroninės cigaretės panašesnės į kokius nors flomasterius, tai irgi priemonė tam kitam dalykui. <…> O vaikai ko nori, dabar vis tiek randa, dabar ne vaikiškas šampanas didžiausia blogybė, o rūkymas ir energetiniai gėrimai“, – kalbėjo politikas. 

„Tai yra tiesiog užgazuotas limonadas (vaikiškas šampanas – tv3.lt). Gal net „Coca-Cola“ labiau nesveika negu vaikiškas šampanas, o ją galima gerti ir nusipirkti vaikams“, – pridėjo jis. 

Skatina įprotį vartoti

Aktyviai vaikiško šampano draudimą 2019 m. palaikęs europarlamentaras ir buvęs Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė nesuprantantis  A. Nedzinsko siūlymo panaikinti prekybos vaikišku šampanu draudimą ir suabejojo ar šį klausimą tikrai reikia spręsti Seime. 

„Jeigu politikui atrodo, kad čia yra svarbu, spręstinas klausimas, tai nežinau ar tokiems žmonėms tada apskritai verta būti politikoje“, – komentavo A. Veryga. 

Europarlamentaras taip pat aiškino, kad prekiavimas vaikišku šampanu Lietuvoje apskritai buvo uždraustas tam, kad vaikams nuo mažens nebūtų formuojamas įprotis vartoti alkoholinius gėrimus.

„Visi viešai deklaruoja, kad reikia mažinti vartojimą (alkoholio – tv3.lt), nes tai prisideda prie įvairiausių ligų, ne tik priklausomybių, bet ir onkologinių ir kitų atsiradimo. Tai tiesiog nereikia vaikų mokyti šito elgesio, jo jie ir taip išmoks“, – tvirtino A. Veryga.

 <…> Ir šiaip, jeigu paimti patį produktą, jeigu jo ir nesieti su alkoholinių gėrimų imitaciją, patį tą „šampaną“. Tai ten yra tiesiog limonadas, saldus gėrimas. Tai ar jo vartojimą irgi reikia skatinti vaikams, jeigu mes šnekam, kad vaikų būklė yra prasta, kad daugėja 2-o tipo cukrinio diabeto (atvejų – tv3.lt)“, – pridėjo jis. 

Be to, europarlamentaras priminė, kad anksčiau Lietuvoje irgi buvo inicijuoti panašūs draudimai, pavyzdžiui, kai buvo uždrausta prekiauti saldainiais, kurie iš išvaizdos priminė cigaretes. 

„Visuomenė tada piktindavosi ir tėvai sakydavo ar taip turi būti, ar tai yra normalu. Mes norim pasakyti, kad nerūkykit, nevartokit ir tuo pačiu mes padarom produktą, kuris vaikui leidžia mėgdžioti tą elgesį, kurio mes paskui norime atsisakyti. Tai nėra jokios logikos tą daryti“, – sakė A. Veryga.

Visgi A. Nedzinskas tokius nuogąstavimus vertino prieštaringai ir tvirtino, kad tai ar vaikai pradės vartoti alkoholinius gėrimus ateityje priklauso nuo tėvų auklėjimo ir rodomo pavyzdžio.

„Ar vaikas suaugęs gers viskas priklausys nuo tėvų auklėjimo ir pavyzdžio“, – komentavo Seimo narys. 

Gali įsigyti kitus panašius nealkoholinius gėrimus

A. Nedzinskas taip pat atkreipė dėmesį ir į tai, kad nepilnamečiai vis tiek gali įsigyti kitus nealkoholinius gėrimus, kurie iš išvaizdos yra panašūs į alkoholinius, pavyzdžiui – sidras ar putojantis vynas. 

„Dabar vaikas gali nusipirkti tikrą šampaną su daug panašesniu buteliu į alkoholinio gėrimo, o apklijuoto celofanu su mašinėlėmis jis negali“, – komentavo politikas. 

Visgi A. Veryga tvirtino, kad mažamečiai vaikai tokių gėrimų, kaip nealkoholinis sidras, alus ar vynas paprasčiausiai negeria. 

„Nealkoholinis sidras, vynas, alus, na, aišku, gal išskyrus sidrą, tie kiti gėrimai vaikams yra neskanūs – jie jų negeria. Nei vynas, nei alus, vaikui nėra skanus gėrimas. Sidras taip ant ribos, bet klausimas, jeigu yra kolos arba fantos, kam tas sidras. Jeigu yra jiems įprastų dalykų ir jie gali leisti sau nusipirkti, jie juos ir perka. Šie gėrimai atsiranda jau labiau paaugliškame amžiuje, kada labiau norisi kažką parodyti, pasirodyti, pamaištauti“, – kalbėjo A. Veryga. 

Tiesa, europarlamentaras taip pat pabrėžė, kad nors kai kurių paauglių vartojami tokio tipo nealkoholiniai gėrimai nėra idealus pasirinkimas, tai vis tiek geriau nei prašyti kitų asmenų nupirkti alkoholio.

„Aišku, nėra gerai, jeigu jie mėgdžioja, kad ir nuo paauglystės tą gėrimų vartojimą, <…> bet tai jau yra tokio amžiaus žmonės, kurie gali susiorganizuoti gėrimų, paprašyti iš ko nors, skirtingai nei 3-mečiai ar 4-mečiai, kuriems tėvai nuperka ir efektas yra visiškai kitas“, – aiškino A. Veryga. 

Uždraudė pardavinėti vaikišką šampaną 

Nuo 2019 m. lapkričio 1 d. Seimui priėmus Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, Lietuvoje uždrausta prekiauti vaikišku šampanu. 

Kaip teigė tuometinė Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė pardavinėdama vaikišką šampaną alkoholio pramonė augina sau pirkėją.

„Tai yra vaikų mokymas švęsti šventes su alkoholiu. Šita galinga industrija auginasi sau pirkėją. Šito neturėtų būti. Ji daro pinigus ateinančių kartų sąskaita“, – draudimo priežastis BNS tuomet papasakojo LVŽS narė A. Kubilienė.

Naujuoju draudimu džiaugėsi ir alkoholio ir tabako srityje dirbantys specialistai. 

„Buvo toks įspūdis suformuotas, kad vaikiškas gimtadienis, būtinai reikia to vaikiško šampano iššauti, vis ta atributika, viskas linksma, viskas gerai… tačiau mes suradome nemažai mokslinių tyrimų, kur aprašytas tas poveikis, animacinių herojų naudojimas, gražių, pozityvių… kaip jie po to ateityje formuoja labai pozityvų požiūrį į visas psichoaktyvias medžiagas“, –  teigė tuometinė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė Gražina Belian.

Visgi kai kuriems politikams šis draudimas atrodė beprasmis. 

„Tai tik dar vienas draudimas į didelę draudimų puokštę, kurią Seimas priėmė 2017 m. Aš manau, kad tai yra neproporcingas ir perteklinis draudimas, kuris iš esmės problemos nesprendžia“, – pastebėjimais tada dalijosi tuometinė Seimo narė Aušrinė Armonaitė.

Lietuvoje taip pat uždrausta pardavinėti žaislus ar kitas prekes, kurios imituoja alkoholinius gėrimus.

www.tv3.lt

Site Footer