Septynių mėnesių Emilija patyrė asfiksiją – stiprų pridusimą, ypač pavojingą naujagimiams. Asfiksija gali sukelti ilgalaikes pasekmes – net cerebrinį vaikų paralyžių, bendrą sveikatos negalią ar psichinio vystymosi atsilikimą. „Išsipildymo akcijos“ dėka, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Neonatologijos centrui buvo nupirkti du mergaitės gydymui svarbūs aparatai – hipoterminis šaldymo aparatas ir naujasis ultragarso aparatas. Jų dėka – mergaitė pasveiko.
Per TV3 „Išsipildymo akciją“ 2022-ais metais Neonatologijos centras gavo 2 labai svarbius įrenginius: hipotermijos (šaldymo) aparatą už beveik 30 tūkst. eurų bei modernų ultragarsinį aparatą už beveik 90 tūkst. eurų. Abu prietaisai yra sėkmingai naudojami, teikiant neatidėliotiną pagalbą naujagimiams.
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Neonatologijos centro vadovas Doc.dr. Arūnas Liubšys sako, kad aparatas yra naudojamas kasdien ir pokalbio metu daktaras paminėjo, jog ką tik turėjo sunkų naujagimio dusimo atvejį, kuomet prireikė šio aparato pagalbos.
„Visi aparatai, kurie buvo nupirkti vaikams, intensyviai dirba. Neseniai buvo atvežtas naujagimis, kurį teko šaldyti dėl gilios asfiksijos. Mūsų ultragarsinis aparatas dirba nesustodamas. Ir vienas, ir kitas prietaisas intensyviai dirba ir gelbsti pacientus. Vienas padeda diagnozuoti, o kitas išgelbėti vaiką ir jo smegenis nuo pažeidimo “, – sako A. Liubšys.
Daktaras sako, kad šiuo metu aparatai stovi naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje, kuriame yra patys sudėtingiausi ligoniai. Juo naudojasi ir klinikos kardiologai, neurologai ar konsultantai, norėdami atlikti įvairias naujagimių procedūras.
Hipoterminis šaldymo aparatas
Hipotermijos aparatas yra skirtas terapinei (valdomai) hipotermijai, t.y. naujagimio, gimusio asfiksijoje, kūno atšaldymui iki 33.5-34.5 laipsnių Celsijaus temperatūros tam, kad galima būtų sustabdyti smegenis pažeidžiančius mechanizmus.
„Hipotermijai skirtas aparatas yra skirtas ūmioms situacijoms valdyti, kai įprastai, naujagimis šaldomas 72 val, po to laipsniškai atšildomas. Tad per metus būna apie dešimt tokių pacientų.
Mes esame antri Lietuvoje, kurie turi šį aparatą. Tad nesvarbu, kur gimė naujagimis, atsiradus grėsmei, jis yra vežamas į Kauną, arba Vilnių, priklausomai, kuriame regione gimė. Labai svarbu, kad pagalba būtų suteikta šešioms valandoms po gimimo, kad vaiko smegenys būtų atšaldytos ir išgelbėtos“, – komentuoja A. Liubšys.
Ultragarso aparatas
Kitas, ne mažiau svarbus prietaisas, kurį Neonatologijos centras gavo per TV3 „Išsipildymo akciją“, yra ultragarso aparatas, skirtas įvairių ligų ir būklių diagnostikai prie ligonio lovos. Jis kasdien intensyviai naudojamas Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje, kur guldomi sunkiausiai sergantys naujagimiai.
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Neonatologijos centro vadovas teigia, kad aparatas sukomplektuotas su naujagimiams skirtais davikliais, todėl galima kokybiškai ištirti ir įvertinti naujagimio širdies veiklą, smegenis, visus vidaus organus.
„Ultragarsinis aparatas yra naudojamas kasdien, daugeliui pacientų. Jis labai šiuolaikiškas, turi reikiamų daviklių kurie dedami prie paciento širdies ar galvos – tai leidžia visapušiskai apžiūrėti naujagimį, įvertinti visus jo organus ir kitas sistemas“, – sako daktaras.
„Išsipildymo akcija“ bendradarbiauja su aukojimo internetu portalu aukok.lt, telekomunikacijų operatoriumi TCG, operatoriais Bitė, Tele2 ir Telia. Skambinti ar rašyti trumpąsias SMS žinutes ir paaukoti galite šiais numeriais: 1891 – 5 EUR, 1892 – 10 EUR.
Visa paaukota suma keliauja į „Išsipildymo akcijos“ sąskaitą – akcijos partneriai netaiko jokių kitų mokesčių.
„Išsipildymo akcijos“ skaidrumu rūpinasi audito įmonė Grant Thornton Baltic