Po to, kai trečiadienį buvo pašautas Slovakijos premjeras Robertas Fico, kilo klausimas, ar buvo galima tokios nelaimės išvengti. Ilgametis Vytauto Landsbergio asmens sargybinis Jonas Užusienis teigia, kad premjero apsaugos komanda padarė ne viską. Apie tai, kokių klaidų nepavyko išvengti naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dėmesio centre +“ kartu su žurnalistu Edmundu Jakilaičiu diskutavo J. Užusienis
Slovakijos Ministras Pirmininkas buvo pašautas. Kaip vertinate, kas ten įvyko?
Ten buvo atentatas – pasikėsinimas į Slovakijos Ministrą Pirmininką. Ir jis yra rimtai sužeistas. Pareigūnų, vykdžiusių apsaugą, veiksmus toliau detalizuos įvairūs specialistai, vyks tyrimai ar tinkamai, ar netinkamai atliko kai kuriuos veiksmus.
Tokiose situacijose būna atliekama šalia stovinčių žmonių patikra. Būna tikrinama, ar neturi specifinių pašalinių daiktų, ginklų. Bet čia arba buvo patikrinta (ir nerasta – aut. past.), arba iš viso nebuvo tikrinama. Dar niuansas – matosi, kad apsauga eina už linijos, už pastatyto atitvaro ir jie eina pagal tą atitvarą. Todėl tinkamai sureaguoti užkardant tą ginklo išsitraukimą, jį sustabdant ar išmušant, turbūt nelabai buvo galimybių. O gal ir netinkamai suveikė.
Yra pirmiausiai patikrinama pati aplinka, kur jis turėtų judėti, tada kažkokie žmonės būna ir minioje.
Taip, be abejo, kaip ir matėme, buvo žmogus, kuris iš nugaros čiupo šaulį. Bet jis jį čiupo tik kai įvyko šūviai.
Šūviai buvo paleisti per vos kelias sekundes. Ar asmens sargybiniai turėjo uždengti premjerą?
Sunku sureaguoti. Esmė sureagavime buvo paties ginklo išsitraukimas. Kai esi asmens sargybinis, tu turi kiekvieną judesį stebėti. Stebėjimas yra labai įtemptas dalykas, kuris išvargina pareigūną. Tu žiūri ne į konkretų žmogų, bet periferiškai, kur, koks judesys ir kas gali atsitikti.
Štai judesys, kai šaulys išsitraukė ginklą, tą judesį (reikėjo pastebėti – aut. past.). Dar tas atitvaras, tvorelė, turbūt, trukdė pamatyti viską. Vienas pareigūnas gal galėjo sureaguoti greičiau, per ranką trenkti, išmušti tą ginklą. Nes 5 šūviai yra gana daug.
Ar matote rimtų klaidų, kur tikrai reikėjo sureaguoti kitaip?
Iš tokio filmuko sunku susidaryti nuomonę. Čia galės atsakyti tie, kurie atliks tyrimą. Pirmas toks vaizdas, kaip tas žmogus 5 šūvius padaro, čia galima įžiūrėti klaidų. Ir 3 pataikė – matot, čia buvo labai nedidelis atstumas. Jis (šaulys – aut. past.) pats yra buvęs apsauginis, todėl supranta, kaip naudoti ginklą ir kaip greitai jį išsitraukti, kad net nespėjo sureaguoti pareigūnai. Geras šaulys galėjo paguldyti ir apsauginį.
Matosi tam tikras sumišimas, kai premjeras sužeistas yra vedamas į automobilį, o mašina po to vis dar stovi, nes turbūt nežino, ką daryti.
Čia turėjo būti planavimas – turi būti suplanuota kiekvienoje vietoje, jeigu kažkas atsitinka, kur mes evakuojamės, į kurią vietą vežą. Turėjo būti suplanuota, kur, esant tokiam atvejui, važiuoti. Kur yra artimiausia ligoninė, ar ji galės teikti paslaugas. Kiekvieną kartą tą reikia planuoti.
Pas mus, kai vyko NATO viršūnių susitikimas, jau prieš kurį laiką atvažiavo atstovai ir derino visus saugumo klausimus, buvo derinamas kiekvienas niuansas. Reikia kiekvieną situaciją pridengti, kad ji būtų saugi.
O pirmosios pagalbos klausimas. Kažkas turėjo suteikti pirmąją pagalbą?
Taip, turėjo būti žmogus, kuris būtų kompetentingas pamatyti sužeidimo pobūdį, suprasti, ar reikia staigiai stabdyti kraujavimą.
Visą pokalbį išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše – E. Jakilaičio laidoje „Dėmesio centre +“.
Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dėmesio centre +“ Edmundas Jakilaitis aktualiomis temomis kalbins politikus, ekspertus, visuomenės veikėjus.