Rusų televizijos „TV Rain“ naujienų vedėjo komentaras apie pagalbą rusų kariams paskatino Latvijos valdžios institucijas atšaukti nepriklausomos televizijos „TV Rain“ licenciją. Prasidėjus karui Ukrainoje garsiausio Rusijos nepriklausomo televizijos kanalo žurnalistai turėjo pasirinkimą: rizikuoti būti suimti dėl naujos viešumo politikos, nustoti rodyti reportažus arba išvykti iš šalies. „TV Rain“ žurnalistai pasirinko išvykti, bet užsienyje jiems sekasi ne taip, kaip jie tikėjosi, rašo „The New York Times“.
Galiausiai Rusijos žurnalistai apsigyveno kaimyninėje Latvijoje, kur toliau transliavo savo reportažus žiūrovams namuose ir Baltijos šalyse. Tačiau dabar vieno iš kanalo korespondentų raginimas teikti pagalbą Rusijos kareiviams įstūmė „TV Rain“ į didžiausią audringos 12 metų istorijos krizę.
Tiesioginiame eteryje žurnalistas Aleksejus Korostelevas pareiškė, kad žiūrovai ne tik siųstų įrodymus, kaip su mobilizuotais rusų kariais elgiamasi fronte ir pakeliui į jį, bet ir davė suprasti, jog tiems kariams reiktų padėti, teikti paramą daiktais. Tai įsiutino Latvijos valdžią, mat toks „TV Rain“ akibrokštas nebuvo pirmasis. Anksčiau jie „suklysdavo“ žemėlapyje parodę Krymą prijungtą prie Rusijos ar buvo „pamiršę“ įjungti latviškus subtitrus laidų metu, nors to reikalauja Latvijos įstatymai.
Iškart po A. Korostelevo pasisakymo Latvijos ir Ukrainos apžvalgininkai apkaltino TV stotį remiant Rusijos karą Ukrainoje. Po savo komentaro žurnalistas neteko darbo, Latvijos žiniasklaidos reguliuotojas atšaukė kanalo transliavimo licenciją, o Nacionalinio saugumo agentūra pradėjo tyrimą dėl TV stoties veiklos.
Šie ginčai atskleidžia, kaip Rusijos politiniai tremtiniai stengiasi rasti savo vietą konflikte, kurį sukėlė jų tauta, ypač Rytų Europos valstybėse. Šiose šalyse parama Ukrainai iš dalies kyla dėl Rusijos agresijos baimės ir įtarimų savo etninei rusų mažumai, taip pat prisiminimų apie Sovietų Sąjungos okupaciją.
„Komanda išvyko iš Rusijos, kad toliau rodytų Rusijos žmonėms Rusijos karo tikrovę“, – sakė Londone įsikūrusi „TV Rain“ viena įkūrėjų Vera Kričevskaja. „Bet mes likome be teritorijos. Mes neturime teisių Rusijoje ir neturime teisių Europoje“.
Ginčai prasidėjo po ketvirtadienio tiesioginės vakaro žinių laidos, kai korespondentas A. Korostelevas, žinomas „TV Rain“ žinių vedėjas, paprašė žiūrovų atsiųsti informaciją apie šauktinius Rusijos karius į patarimų liniją, kurią kanalas sukūrė prieš kelis mėnesius, kad paviešintų pažeidimus mobilizuojant žmones.
„Tikimės, kad galėjome padėti daugeliui karių, be kita ko, su įranga ar būtinomis priemonėmis fronte“, – pridūrė jis.
Atsakymas buvo greitas. „Kai „gerieji rusai“ padeda „blogiesiems rusams“, ar pasaulis pagaliau supras, kad jie visi vienodi?“ – rašė Ukrainos kultūros ministras Oleksandras Tkačenka.
Latvijos vyriausybė, jau turėjo gana įtemptus santykius su tremtyje esančiais Rusijos žurnalistais, todėl antradienį paskelbė atšaukianti televizijos „TV Rain“ transliavimo licenciją dėl nenustatytų „grėsmių nacionaliniam saugumui“.
Praėjusią savaitę Latvijos valdžia skyrė kanalui 10 000 eurų baudą, už tai, kad jie anksčiau naudojo žemėlapį, kuriame Krymas vaizduojamas kaip Rusijos dalis, ir Rusijos kariuomenę pavadino „mūsų armija“.
Latvijos gynybos ministras Artis Pabriks žengė dar toliau, ragindamas išsiųsti kanalo žurnalistus iš šalies. Kremliaus šalininkai puolė, Latvijos reakciją vadindami Europos veidmainystės pavyzdžiu. „Televizijos drama parodė daugeliui prieš Putiną nusiteikusių emigrantų, kad ten nėra laisvės“, – „Telegram“ rašė buvęs Kremliaus patarėjas Sergejus Markovas.
Siekdama suvaldyti žalą, televizija „TV Rain“ atleido P. Korostelevą praėjus kelioms valandoms po jo komentaro ir pridūrė, kad bendrovė niekada neteikė ir neteiks pagalbos jokiai kariuomenei. Penktadienį „Telegram“ paskelbtame įraše P. Korostelevas atsiprašė už savo komentarą, kuris, jo teigimu, buvo ištrauktas iš konteksto.
Tačiau atsakas tęsėsi. Pono Korostelevo komentaras gali sužlugdyti metus trukusias kruopščias pastangas stiprinti pasitikėjimą kanalu, bendrauti su ukrainiečiais, tikino viena „TV Rain“ įkūrėjų.
„TV Rain“ „YouTube“ prenumeruoja 3,7 mln. Vien tik jos „YouTube“ kanalą kas mėnesį peržiūri maždaug 18–22 milijonai unikalių lankytojų, iš kurių iki 80 procentų yra iš Rusijos, sakė stoties vyriausiasis redaktorius Tikhonas Dzyadko.
„TV Rain“ taip pat turi kabelinį kanalą penkiose šalyse, kuriose gyvena daug rusakalbių. Licencijos praradimas kainavo „TV Rain“ prieigą prie Latvijos kabelinio tinklo, o jos „YouTube“ kanalas Latvijoje taip pat gali būti uždraustas. Manoma, kad „TV Rain“ ir toliau transliuosis socialiniuose tinkluose kitose šalyse, kol gaus naują licenciją.
Viena iš temų, sulaukusi didelio žiūrovų atgarsio, yra prezidento Putino sprendimas mobilizuoti mažiausiai 300 000 rusų vyrų. Dėl šio sprendimo milijonai rusų susidūrė su karo tikrove, kurią daugelis anksčiau ignoravo arba menkino.
Nuo rugsėjį prasidėjusios mobilizacijos „TV Rain“ auditorija išaugo penkis kartus, nes tyla valstybinėje televizijoje privertė rusus plūsti į „TV Rain“, kad sužinotų, kas šaukiamas ir kas jų laukia fronte. Manoma, kad kanalą ėmė žiūrėti daug rusų, kurie anksčiau jo nežiūrėjo.
Kai kanalas ėmė rodyti dažnėjančius mobilizacijos pažeidimus ir mobilizuotų vyrų nežmoniškas gyvenimo sąlygas, jo žurnalistai, pasak kanalo kūrėjų, jautėsi taip, lyg būtų pradėję prisidėti prie savo svarbiausio profesinio tikslo – sustabdyti karą.
Sekmadienį duodamas interviu telefonu korespondentas P. Korostelevas teigė, kad savo kreipimęsi bandė padėti šauktiniams rusams rinkdamas informaciją apie valdžios nusižengimus, o vėliau dokumentuodamas bylas. Esą jokios kitokios pagalbos teikiama nebuvo.
„Ukrainiečiai neabejotinai yra pirmosios ir pagrindinės šio karo aukos, tačiau svarbios ir rusų kančios“, – sakė Korostelevas, palikęs Rusiją po invazijos į Ukrainą.
„Jei jie miršta šiame kare, jie taip pat yra jo aukos“. Jis teigė pripažįstantis moralinį šios pozicijos dviprasmiškumą: net moralinė parama Rusijos šauktiniams gali netiesiogiai prisidėti prie ukrainiečių žūties, sakė jis.
Nepaisant to, jis teigė ir toliau akcentuosiantis neteisybę, su kuria susiduria paprasti rusai. „Esu Rusijos pilietis, dirbu rusiškai auditorijai“, – sakė P. Korostelevas.
Tačiau Baltijos šalyse bandymai sužmoginti rusų karius yra ypač prieštaringi. Daugelis rusų čia palaiko Kremliaus teiginius apie tariamą Rusijos žmonių vienybę, o jų gretas nuo karo pradžios papildė tūkstančiai atvykėlių iš Rusijos.
Latvijos saugumo agentūros pareiškime, skelbiančiame apie „TV Rain“ tyrimą, Rusijos žurnalistai buvo pavadinti „žvalgybos rizika“, nes jie gali turėti ryšių su Maskvos žvalgybos agentūromis arba juos gali šnipinėti Kremlius.
Tačiau kai kurie Rusijos žurnalistai Latvijoje teigia, kad bet kurios nacionalinės grupės stigmatizavimas prieštarauja pagrindinėms Europos Sąjungos vertybėms ir išbando bloko įsipareigojimą remti nuo politinio persekiojimo bėgančius rusus.
„TV Lietus“ Latvijoje susidūrė ir su kitomis problemomis. Nors didžioji dalis jo žiūrovų yra rusai, Latvijos valdžia skyrė kanalui baudą už tai, kad į vieną programą neįtraukė latviškų subtitrų, o tai, pasak kanalo vadovybės, dar labiau sekina ir taip ribotus finansinius išteklius.
Atskira bauda, skirta „TV Rain“ už nuorodą į Rusijos kariuomenę kaip „mūsų kariuomenę“, išryškino svarbesnę problemą. „Kad būtume prieinami Rusijos žiūrovams, kad galėtume su jais susisiekti taip, kaip jie reaguoja, turime su jais kalbėtis kaip su rusais“, – sakė viena kanalo įkūrėjų.
„Turime galėti jiems pasakyti, kad mūsų armija atsakinga už žiaurumus“. Tačiau šios frazės vartojimas pažeidė Latvijos skaitmeninės žiniasklaidos įstatymą ir, anot vyriausybės, susidarė klaidingas įspūdis, kad „TV Rain“ galėjo turėti omenyje Latvijos kariuomenę.
Ištremti Rusijos disidentai „negali rasti reikiamos žinutės, kuri būtų vienu metu priimtina Europoje, Ukrainoje ir neatstumtų Rusijos auditorijos“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė rusų politologė Marija Snegovaja. „Kare jūs turite pasirinkti“, – pridūrė ji. „Vidurio kelio nėra“.