Socialiniuose tinkluose savaitgalį pasirodė įrašas, kuriame moteris pasidalijo šokiruojančia patirtimi, kuri nutiko jos gimtadienio savaitgalį. Siekdama pailsėti ir atsikvėpti nuo miesto triukšmo, Gintarė su artimaisiais išvyko į atokų poilsio namelį Tauragės rajone. Tačiau jos planai netikėtai pasikeitė, kai vos už 150 metrų nuo jų poilsio vietos medžiotojai nušovė stirnų šeimyną.
Gintarė apie šį įvykį pasidalijo savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje, išreikšdama nuostabą ir pasipiktinimą dėl tokio elgesio su gyvūnais.
Nušovė stirnų šeimyną
„Tokio scenarijaus net nesusapnuočiau. Net filmuose šitaip nerodo. Savaitgalį, mano gimtadienio proga, nuvažiavom pailsėti į nuostabiai jaukią vietą, atokų poilsio namelį Tauragės rajone. Tikslas buvo atsikvėpti, pailsėti nuo miesto triukšmo, atkurti vidinę pusiausvyrą, kurią šiais metais miesto sąlygomis man sunkiai sekasi išlaikyti.
Bet Tauragės krašto medžiotojų sumanymas buvo kitoks – gimtadienio proga šie mano akyse, maždaug 150 metrų nuo mūsų poilsio namelio, nušovė stirnų šeimyną. 150 metrų atstumu!!!!“ – pasipiktinimą liejo moteris.
Pasak jos, namelį rezervavo dideliais langais, kad lapkričio darganose galėtų jaukiai įsikuisti į antklodes ir stebėti gamtą.
„Bet kaip taisyklė – gamtą pražudo žmogus. Šeštadienio rytą pabudome saulei tekant. Teka ji dabar padoriu laiku, bet danguj matėsi vos vienas siauras raudonio lopinėlis. Tuomet dar nežinojau, kad jis pranašauja kraują.
Netrukus tolumoje, prie miško, pastebėjom vaikštančius ryškiai apsirengusius žmones. „Matai, kažkas ten vaikšto su oranžine apranga“, – sakau Klaudijui. Jis linktelėjo. Dar po kurio laiko nuaidėjo pirmas šūvis, Mūza puolė loti. Supratom – medžiotojai. Nuotaika iš karto subjuro. Nebus dabar ramybės, pagalvojau. Bet, kad šaudys prie pat langų nu net į galvą negalėjo ateiti“, – pasakojo ji.
Jos teigimu, netrukus juodas medžiotojų šuo iš vienos pievos pusės į šalia esančius krūmus pervarė stirną, o netrukus į tuos pačius krūmus, prie pat namelio, praėjo medžiotojas. Dar po kurio laiko moteris išgirdo keistą garsą, kurio iki tol nebuvo girdėjusi, vis tik, ji suvokia, kad tai galėjo būti pašautos stirnos klyksmas.
„Po kelių akimirkų į pievą, kurios visa platuma matėsi pro namelių langus, pasileido bėgti visa stirnų šeimyna. Širdis daužėsi kaip pašėlus, kūnu nusirito karščio banga, pamažu virsdama į paniką. Bandžiau save raminti – tikrai nešaus. Juk čia pat poilsio namelis. Būtų neadekvatu.
Po vieno mano atokvėpio nuaidėjo šūvis. Nusisukau, pasislėpiau namelyje esančioje virtuvėje, nes tai vienintelė vieta, kur nebuvo langų. Šovė dar kartą. Ir dar. Verkdama puoliau skambinti šeimininkam“, – prisimena ji.
Vaizdas sukrėtė
Moteris pridūrė, kad šeimininkai, išgirdę apie situaciją, pasibaisėjo ir sureagavo labai greitai – atvažiavo, paaiškino situaciją. Vis tik, pasak jos, pasirodo, formaliai šeimininkai nieko padaryti negali – pieva, kurioje medžiojama, nebe jų teritorija, bet sakė, jog medžiotojų ne kartą prašyta pasirinkti tolesnius medžioklės plotus: „Prašymai nesuveikė, o gal net ir priešingai. Teritorija buvo atmatuota ir, taip sakant, ne medžiotojų bėdos.“
Gintarė piktinosi, kad medžiotojai, neįspėję poilsiavietės šeimininkų, šaudė stirnas vos už 150 metrų nuo namelio, nepaisydami poilsiautojų buvimo. Moteris pabrėžė, jog toks vaizdas galėjo traumuoti jautrius žmones ar vaikus.
„Man tik po kurio laiko nustojo drebėti rankos. Mūza po įvykio pradėjo reaguoti į kiekvieną garsą, kiekvieną pajudėjimą lauke, buvo nuolatinėj parengty mus ginti“, – pasakoja ji.
Moteris teigia, kad šaudymas taip arti gyvenamųjų pastatų kelia nesaugumo jausmą. Ji svarsto, kas galėjo nutikti, jei poilsiautojai būtų buvę lauke ar teritorijoje su šunimi, nes vieta neaptverta ir nepažymėta. Nors medžiotojai per sodybos šeimininką atsiprašė ir perdavė dovanų, ji mano, kad geriausias atsiprašymas būtų buvęs visai nešaudyti.
„Iki šiol sunku telefono nuotraukų galerijoj grįžti prie tų vaizdų, visi jie nufilmuoti per mūsų namelio langą. Pirmame video praktiškai namelio kieme vaikštantis medžiotojas. Antrame – procesas, kai surenkami stirnų kūnai ar, kaip ten sako, „grobis“. Bet mano akims tai tiesiog lavonai.
Kol aš buvau pasislėpus virtuvėj, Klaudijus dar nufilmavo šliaužiančią pašautą stirną. To neviešinam, nes tikrai žiauru. Jos gyvenimą užbaigė kontrolinis šūvis į galvą. Kitaip jau ir negalėjo būti. Vis dar po langais, bet šito nebefilmavom, nes tiesiog net nufilmuoti nekilo ranka“, – pasakojo ji ir pridūrė, kad nelinki niekam to matyti, o juo labiau patirti iš taip arti.
Situaciją pakomentavo ir medžiotojų sąjungos vadovas
Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su Lietuvos medžiotojų sąjungos vadovu Raimondu Ribačiausku, kuris teigė, kad apie situaciją girdėjęs nebuvo, tačiau patikino, kad šiuo metu stirnos yra lengvai medžiojamos.
„Pagal įstatymą šiuo metu yra stirnų medžioklės laikotarpis, tai yra visiškai normalus dalykas, jeigu jie tai pastebėjo“, – sako R. Ribačiauskas.
Pasak medžiotojų sąjungos vadovo, jis negali pasakyti, ar medžioklė tą savaitgalį buvo suplanuota, nes kiekvienas klubas ir būrelis yra savarankiškas. Jis sako, kad teisėta medžioklė yra tada, jeigu turite medžioklės lapą ir su juo galima medžioti individualiai arba kolektyviai, jeigu medžiojama su varovais.
„Vienintelis klausimas galėtų kilti tik tuo atveju, jei stirnos buvo sumedžiotos visiškai prie pat namo. Tačiau reikia paminėti, kad stirnų ir elnių populiacija yra didelė, o elniai aktyviai raginami medžioti.
Negaliu tiksliai komentuoti situacijos, tačiau jei stirnos buvo sumedžiotos dienos metu ir nepažeidžiant teisės aktų, nemanau, kad šis veiksmas yra neteisėtas“, – situaciją komentavo jis.
Vis tik, vyro teigimu, pagal įstatymą, jei medžiojama arčiau nei 200 metrų nuo namų valdos, būtina gauti savininko sutikimą. Vis tik, jam kyla klausimas, ar ten yra namų valda.
„Abejoju, ar tie žmonės galėjo brakonieriauti. Galvoju, kad jie turėjo medžiotojo bilietą ir medžioklės lapą. Stirnos ir elniai nėra licencijuojami, todėl šiuo metu jų medžioklė yra leidžiama pagal galiojančias taisykles. Šiuo metu draudžiama medžioti tik stirninus, numetusius ragus, arba patinus su ragais“, – pridūrė pašnekovas.
R. Ribačiauskas taip pat teigė, kad paprastai santykiai tarp medžiotojų ir vietinių gyventojų yra susiklostę pakankamai geri ir draugiški, o medžiotojai suderina su savininkais ir pasako, kad medžios:
„Šiuo atveju gavosi konfliktinė situacija, gal žmonės išsigando ir įvyko nesusikalbėjimas, apmaudu, kad įvyko tokia situacija. Reikėtų išsiaiškinti.“