Šiuo metu apie galimą premjerės Ingridos Šimonytės kandidatūrą į NATO vadoves ministrų lygmenyje nėra kalbama, sako šalies krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. Anot buvusio NATO generalinio sekretoriaus pavaduotojo Giedrimo Jeglinsko, tai, kas taps naujuoju Aljanso vadovu, lems ne lytis ir ne šalis, iš kurios kandidatas yra kilęs.
Britų dienraštis „Financial Times“ dar pernai rudenį paskelbė, kad Lietuva siekia, jog premjerė I. Šimonytė taptų naująja NATO vadove.
Dabartinio NATO vadovo Jenso Stoltenbergo kadencija baigiasi rugsėjį.
Anot G. Jeglinsko, egzistuoja galimybė, kad Aljanso vadovas nesikeis – J. Stoltenbergas NATO vadovaus dar vieną kadenciją.
„Neatmesčiau, kad J. Stoltenbergo kandidatūra galėtų būti pratęsta. Gali būti įvairių scenarijų, gali būti paprasčiau palikti tą patį žmogų“, – pastebi jis.
G. Jeglinsko teigimu, kandidatai į NATO generalinius sekretorius turi atitikti tam tikrus kriterijus. Kandidatai turėtų sugebėti kurti konsensusą, gebėti dirbti komandoje ir apjungti šalių narių pozicijas.
Yra svarstymų, kad po J. Stoltenbergo vadovauti Aljansui turėtų moteris, taip pat svarstoma, kad vadovauti NATO atėjo laikas žmogui iš Centrinės-Rytų Europos.
Vis dėlto, anot G. Jeglinsko, lytis ar šalis, iš kurios kandidatas yra kilęs, renkant naująjį NATO vadovą gali būti visai nesvarbūs.
„Turi būti lyderis, kuris gali išlaikyti Aljansą kartu“, – pabrėžia jis.
„Negaliu komentuoti, bet manau, kad ne lytis, ne iš kokios šalies ateina (kandidatas – red. past.) lems, o žmogaus lyderystės sugebėjimas, vakarietiškas konsensuso, kolaboravimo kultūros atnešimas“, – paklaustas apie galimą I. Šimonytės kandidatūrą sako G. Jeglinskas.
Anot krašto apsaugos ministro A. Anušausko, ministrų lygmenyje apie I. Šimonytės kandidatūrą šiuo metu nėra kalbama.
„Aš manau, kad tarpusavyje atskirai dvišaliuose (susitikimuose – red. past.) šmėsteli kokios pavardės, bet dabar aktualija ne tai“, – teigia A. Anušauskas.
Atsiradus svarstymams dėl I. Šimonytės kandidatūros į NATO vadoves, šalies prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad remtų šią idėją.
„Labai palaikyčiau jos kandidatūrą, kaip ir palaikyčiau kandidatūras tų žmonių, kurie labai gerai supranta regioną, yra kilę iš šio regiono ir, kaip jūs žinote, tokių kandidatų yra ne vienas“, – LRT lapkritį sakė jis.
Tarp kandidatų „Financial Times“ mini ir Estijos premjerę Kają Kallas, Lenkijos opozicijos lyderį Donaldą Tuską, buvusį Italijos premjerą Mario Draghi ir Ispanijos premjerą Pedro Sanchezą.
Laidą „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį–ketvirtadienį 19:30 per TV3 televiziją ir naujienų portale tv3.lt!