Jau žino, kokie orai bus likusią žiemą: gamta parodė, kas laukia mūsų

Kristina nuo pat vaiksytės domisi įvairiais gamtos ženklais, mato kiekvieną pokytį ir tik joje gali atsipalaiduoti – stebi miškus, paukščius, skruzdėlynus, žemės drėgmę, kaip išsprogsta pirmieji žiedai. Tad šį kartą naujienų portalui tv3.lt ji papasakojo, kada galima tikėtis orų atšilimo ir kaip patiems išsiaiškinti, ką reiškia įvairūs gamtos ženklai.

Seniau Kristinos paklausus kokių orų galime tikėtis, gamtą mylinti moteris pasakojo, kad šis ruduo buvo be galo žalias, tačiau medžiai greitai pagelto, o tai galėjo reikšti staigias orų permainas.

„Medžiai labai greitai pagelto, tačiau ilgą laiką buvo žalių lapų. Rudenį norint sužinoti, kokie bus tolimesni orai, reikia stebėti ar likę lapeliai yra pietryčių, ar šiaurės pusėje.

Staigūs rudens orų pokyčiai reiškė, kad orai atšals, bet dar bus šilumos, kadangi dar buvo žalių ąžuolų. Nepamenu, kada ąžuolas tokiu laikotarpiu buvo vis dar žalias ir nepageltonavęs. Praeitais metais paskutinis žalias medis išliko beržas, tad šiais metais stiprus, žalias ąžuolas prognozuoja stiprią žiemą“, – sako Kristina.     

Kokia bus likusi žiema? 

Moteris prisimena ir senovinį prietarą apie žiurkes. Kristina pasakoja, kad šiais metais namuose padaugėjęs graužikų kiekis gali pranešti apie orų permainas.   

„Namuose ir rūsyje labai padaugėjo pelių. Tik supylėme bulves, daržoves, pelės iškart jas užpuolė. Labai retai būna, kad parazitai gėrybes užpuola jau rudens pradžioje. Tai gali reikšti, kad jie ruošiasi žiemai.    

Taip pat manau, kad šalnos prasitęs, nes turėjome vasarišką rudenį. Dabar už tai „atsiimsime“.  Tai normalu, nes kiekvienas metų laikas turi ateiti savo laiku, o dabar vyksta neįprasti gamtos pokyčiai“, – sako Kristina.    

Norint sužinoti, kokia bus žiema – rekomenduoja stebėti paukščius. Gamtos stebėtoja sako, kad norint sužinoti, kokia bus žiema, turime stebėti, kada ir kokiame aukštyje išskrenda paukščiai. Taip pat moteris pasidalina, kad jai išskrendantys paukščiai sukelia daug emocijų.  

„Kiekvieną kartą išgirdus paukščių giesmę, kūną nudiegia laimė, o paukščių išskridimas man sukelia nostalgiją. Vis dar girdžiu kaip vakarais jie išskrenda, tuomet pažiūriu pro langą ir su jais atsisveikinu.   

Jeigu paukščiai skrenda labai aukštai, tai turime laukti labai šaltos žiemos. O, mano manymu,likusi žiema bus su daug sniego“, – įspūdžiais dalinasi moteris.  

Ji teigia, kad ši žiema turėtų būti kitokia nei praeitais metais, nes medžių lapai vis dar nenukritę. 

„Praeitais metais greitai pageltonavo medžių lapai, tad tai reiškė, kad žiemą nebus sniego. Pamenu, kad net liepos mėnesį savo kieme jau grėbiau nukritusius medžių lapus“, – prisimena Kristina.  

Kristina pasakoja, kad tokia šlapia žiema išsilaikys iki sausio pabaigos. Moters teigimu, šiuo metu šalčiai ir lietūs turėtų tęstis maždaug dešimt dienų.  

„Šis sausis bus panašus į praėjusių metų sausį, nes tokiu metu taip pat prisnigo – šis periodas tęsis ir dabar, tik su šaltesnių orų bangomis.  

Žiemos išbandymus patirs kiekvienas žmogus – nesvarbu ar jis vairuoja, ar eina pasivaikščioti. Šiuos ženklus parodo įvairūs gamtos ženklai: medžiai, gulbės ir kiti paukščiai. Pravažiuodama nuolat matau gamtos reiškinius ir sustojusi jais grožiuosi. Įspūdingai atrodo klevo, beržo pumpurai“, – žiniomis dalijasi moteris. 

Moteris dalijasi, kad staigų atšalimą parodė staigus paukščių pakilimas. Kristina sako, kad sparnuotieji gyventojai staigiai sujudo ir pakilo labai aukštai – tai rodė staigų žiemos atėjimą. 

„Visi galime tokius ženklus pastebėti. Yra daug senovinių orų prognozių spėjimo būdų, tad stebėdamas gamtos dėsnius, gali sužinoti, kokie orai laukia ateityje“, – sako ji. 

 

Kokius orus galime nuspėti iš praėjusių šv. Kalėdų? 

Gamtos mylėtojos teigimu, šios šv. Kalėdos buvo ypatingos – galėjome matyti vaivorykštę. Moteris pasakoja, kad šio reiškinio atsiradimas reiškia, vasaros metu ateinančias perkūnijas. Kiti žmonės pastebėjo ir labai raudoną saulėlydį – tai reiškia, kad vasarą bus nemažai lijundrų. 

„Negaliu patikėti, kad mačiau vaivorykštę. Šis reiškinys yra labai retas. Kadangi nebuvo lietaus, šią spalvotą juostą galėjome matyti itin aiškiai“, – sako ji. 

Kristina teigia, kad galime pastebėti, ar sniegas užkloja medžius, ar nuo šakų nukrenta – tai parodo ateinančių metų derlingumą. 

„Kartais sninga labai intensyviai, tačiau medžių šakos lieka nuogos. O kartais priešingai – mažai sninga, bet medžius užkloja sniego paklodės.  

Jei medžiai ilgą laiką užkloti sniegu – ypač grybams bus derlingi metai. Užpernai beveik visą žiemą medžių šakos buvo plikos, todėl visą vasarą grybų derlius buvo nedidelis.  O praėjusiais metais, kovo mėnesį sniegas ilgai laikėsi ant medelių, todėl grybų derlius buvo labai gausus – baravykų buvo galima rasti iki pat staigaus atšalimo“, – šypsosi ji. 

Kristina sako, kad dar sunku pasakyti, nes apie orų atšilimą galime sužinoti šv. Velykų dieną. Tačiau moters spėjimu – šilto oro galime sulaukti tik balandžio pabaigoje arba gegužės pradžioje.  

„Kovo mėnesį bus nemažai šlapdribų – jis grumsis su žiema. Gegužės mėnesį taip pat bus galima tikėtis netikėto staigaus atšilimo, nes šios šv. Kalėdos buvo be didelių šalčių“, – komentuoja gamtos mylėtoja Kristina.

Moteris gamtai jaučia šiltus jausmus 

Moters teigimu, visi gamtos reiškiniai yra labai įspūdingi: „Mes, žmonės, būname pikti ir nervuoti, o gamta visada pasiruošusi priimti kiekvieną. Man be galo gražu matyti tankiai krentančias snaiges net jeigu jos sumažina matomumą ir gali sukelti nepatogumų.  

Kiekvienas žmogus gali skirtingus gamtos reiškinius pritaikyti sau. Reikia stengtis būti gryname ore ir pasimėgauti gamtos malone – taip nesusirgsime. 

Kiekvienas gamtos vakaras yra skirtingas. Ji kaip ir žmogus, turi tiek blogų, tiek gerų savybių. Mes gimstame visi vienodi, tačiau kiekvienas žmogus užauga skirtingai, o vaikai užaugę toje pačioje šeimoje gali būti labai skirtingi – kaip ir gamta: net berželių alėjoje visi berželiai sužaliuoja skirtingu metu.“ 

www.tv3.lt

Site Footer