JAV ruošiasi scenarijui, jei Rusija imsis branduolinio ginklo – JAV ambasadorė Ukrainoje

JAV prezidento administracijoje, taip pat dialoge su partneriais, svarstomas planas, kaip reaguoti į radikalius Rusijos Federacijos veiksmus, tokius kaip branduolinio ginklo panaudojimas Ukrainoje, tvirtina JAV ambasadorė Ukrainoje Bridget Brink.

Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai: 

15:39 | Atskleidė rusų pralaimėjimų priežastį: karinė vadovybė faktiškai nesulaukia patikimos informacijos iš fronto

Rusijos pajėgų sutriuškinimą Ukrainoje, į rytus nuo Charkivo, galėjo nulemti patologiškai melagingos fronto visų lygių vadų ataskaitos, tapusios jau standartiniu reiškiniu Rusijos kariuomenėje ir formuojančios iškreiptą vaizdą. Strateginius sprendimus priimanti Rusijos kariuomenės vadovybė yra priversta dirbti informacinėje duobėje, įsitikinęs britų istorikas ir karybos ekspertas Chrisas Owenas.

Šį rusų kariavimo fenomeną jis įvardija kaip „a culture of institutionalised lying“, rašoma BBC. Lietuviškai tai skambėtų kaip „institucinio melo kultūra“.

„Skaitydamas asmeninius rusų karių prisiminimus, aš nes sykį pastebėjau vieną dalyką: rusų kariuomenės karininkai dažnai meluoja savo vadovybei apie savo dalinio būklę. Šių melų pasekmės, tikėtina, buvo laibai skausmingos rusų kariams. Vadovybės sprendimai – kur ir kada pulti bei kaip gintis – buvo priimami remiantis melaginga informacija. Tai nulėmė didelį skaičių bereikalingų žūčių ir karinių nesėkmių“, – savo „Twitter“ paskyroje rašė Ch. Owenas.

14:20 | Žemutinės Saksonijos vyriausybės vadovas: „Nord Stream 2“ niekada nebus įjungtas

Žemutinės Saksonijos – Vokietijos federalinės žemės – vyriausybės vadovas Stephanas Weilis pareiškė, jog Rusijos antrasis eksporto dujotiekis per Baltijos jūrą iki Vokietijos „Nord Stream 2“ niekada nebus naudojamas, net ir pasibaigus Vladimiro Putino vadovavimo Rusijai erai, pirmadienį skelbia Vokietijos naujienų agentūra DPA.

„Pasitikėjimo praradimas yra tiek esminis, kad Vokietija daugiau niekada negalės pasikliauti Rusijos energijos ištekliais“, – sakė jis.

Vienos didžiausių Vokietijos federalinių žemių ministras pirmininkas teigė esą įsitikinęs, kad bendradarbiavimas su Rusija nebeįmanamos.

„Rusai sudegino visus tiltus ir sunaikino svarbiausia, be ko bendradarbiavimas neįmanomas – pasitikėjimą. Šis bendradarbiavimas negrįžtamai sužlugdytas. Ir Vakarai atsigaus greičiau nei Rusija“, – pridūrė S. Weilis.

13:46 | Donecko aikštėje sprogus sviediniui, žuvo 13 žmonių

Vietos valdžia tikslina sužeistųjų skaičių, nuaidėjus sprogimui Rytų Ukrainos mieste. Tarp žuvusiųjų – ir du vaikai.

13:08 | JAV apsvarsto ir blogiausią scenarijų

Kaip interviu „Evropeiska Pravda“ teigė JAV ambasadorė Ukrainoje Bridget Brink, JAV prezidento administracijoje bei bendradarbiaujant su užsienio partneriais svarstomas scenarijus, kaip Jungtinės Valstijos galėtų reaguoti į branduolinio ginklo panaudojimą Ukrainoje.

Ambasadorė akcentavo JAV prezidento Joe Bideno poziciją, kad kalbos ir grasinimai apie branduolinio ginklo panaudojimą Ukrainoje yra absoliučiai neatsakingos ir JAV turėtų reaguoti, jei Rusija nuspręs pasitelkti šiuos ginklus.

„Prezidentas aiškiai pasakė, kad bet koks branduolinių ginklų panaudojimas yra nepriimtinas ir turės rimtų pasekmių… Mes taip pat dirbame šiuo klausimu JAV ir diskutuojame su partneriais, kaip galėtume reaguoti į veiksmus, kurie būtų visiškai nepriimtini. Ir prezidentas tai labai aiškiai pasakė“, – sakė B. Brink.

Ambasadorė pridūrė, kad Jungtinės Valstijos sutinka, jog situacija aplink Ukrainos Zaporižios atominę elektrinę yra pavojinga, o Vašingtonas palaiko interesą ten sukurti demilitarizuotą zoną ir susigrąžinti elektrinės kontrolę.

J. Bidenas rugsėjo 17 dieną pareiškė įspėjęs Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną dėl rimtesnių pasekmių, jei Rusija panaudos branduolinį ginklą.

12:39 | Putinas puikiai žino, kokioje niekam tikusioje padėtyje dabar atsidūrė – karo ekspertas

Ukrainos Informacinio pasipriešinimo grupės karinis-politinis stebėtojas Oleksandras Kovalenka tvirtina, kad Rusijos Federacijos prezidentas Vladimiras Putinas puikiai žino, kokioje niekam tikusioje padėtyje dabar atsidūrė. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų sėkmė Charkivo kryptimi yra tik vienas iš jo pralaimėjimo epizodų.

„Mes suprantame (Putino) niekam tikusią būseną, kurioje jis dabar yra. Ir jis pats tai puikiai supranta. Įvykiai Charkivo srityje, būtent mūsų kontrpuolimas – tai tik vienas iš epizodų”, – pažymėjo ekspertas.

Kaip žinia, Ukrainos pajėgos pastarosiomis savaitėmis vykdė sėkmingus kontrpuolimus Chersono ir Charkivo srityse, priversdami Rusijos pajėgas atsitraukti, ir taip išvaduodami šimtus ukrainiečių gyvenviečių. Tiesa, Rusija tvirtino, kad jos karių atsitraukimas esą tėra karių perdislokavimas.

„Pradėkime nuo pat pradžių, vasario 24 dienos. Jei tikrai viskas vyko pagal Rusijos Federacijos Gynybos ministerijos planą, tai iš tikrųjų jie Kyjivą turėjo kontroliuoti iki vasario pabaigos. Ar taip? Ne. Kovo pabaigoje jie pabėgo iš Kyjivo, Černihivo ir net Sumų sričių.

Jie tai lygiai taip pat tai vadino perdislokavimu ir pergrupavimu. Tačiau Putinas labai gerai žinojo, kad tai buvo sprukimas, traukimasis… Kreiseris „Moskva“ – laivyno flagmano, praradimas pirmą kartą per 40 metų šiuolaikinėje konfliktų istorijoje. Joks kitas laivynas per šiuos 40 metų nepatyrė tokios gėdos“, – pridūrė O. Kovalenka, skelbia UNIAN.

12:00 | Turkija sumokės už ketvirtadalį rusiškų dujų rubliais – V. Putinas

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį pareiškė, kad Turkija sumokės už ketvirtadalį rusiškų gamtinių dujų importo pagal naujus sandorius, skirtus prekybai skatinti, rubliais. 

V. Putinas tai paskelbė sakydamas įžanginį komentarą susitikime su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu, įvykusiame Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos (ŠBO) viršūnių susitikimo užkulisiuose. 

R. T. Erdoganas ir V. Putinas pažadėjo plėsti prekybą jau per rugpjūtį įvykusį susitikimą Juodosios jūros kurorte Sočyje, sukeldami nerimą Europoje ir JAV. 

NATO narė Turkija atsisakė prisijungti prie tarptautinių sankcijų, įvestų Rusijai dėl jos invazijos į Ukrainą. 

R. T. Erdoganas pareiškė, kad turi laikytis „subalansuoto“ požiūrio į karą – aprūpinti Kijevą ginklais ir prekiauti su Maskva – paisant Turkijos priklausomybės nuo Rusijos energijos tiekimo. 

V. Putinas penktadienį R. T. Erdoganui teigė Turkiją vertinantis kaip „patikimą“ prekybos partnerę ir yra pasiruošęs ją naudoti kaip Rusijos prekių eksporto kelią. 

„Kaip žinote, artimiausiu metu turėtų įsigalioti mūsų susitarimas dėl rusiškų gamtinių dujų tiekimo Turkijai, už kurias 25 proc. mokėjimų bus vykdoma Rusijos rubliais“, – sakė V. Putinas. 

Turkija beveik pusę dujų ir maždaug ketvirtadalį naftos importuoja iš Rusijos.

Šie pirkimai yra būtini, kad Turkijos nuo gamybos smarkiai priklausoma ekonomika augtų artėjant prezidento ir parlamento rinkimams, kurie įvyks kitą birželį. 

V. Putinas teigė, kad Rusijos įmonės „gavo signalų, jog gali eksportuoti produktus per Turkiją. Šiuo atžvilgiu Turkija yra patikima partnerė ir gali užtikrinti nuolatinį tiekimą per savo teritoriją į likusį pasaulį“. 

Prekybos tarp dviejų šalių bumas karo metu kelia vis didesnį nerimą Vakarų sostinėse, siekiančiose įvesti sankcijas Rusijai dėl jos invazijos į Ukrainą. 

Ir Vašingtonas, ir Briuselis daro spaudimą Turkijos įmonėms apriboti prekybą su Rusija.

JAV iždas šią savaitę pareiškė, kad atidžiau tiria Turkijos bankus, apdorojančius operacijas, atliktas per Rusijos mokėjimų sistemą „Mir“. 

Penki Turkijos bankai šiuo metu atlieka atsiskaitymų sistemos „Mir“ operacijas.

11:28 | JAV analitikai: Ukrainos kontrpuolimas įgauna pagreitį: rusai nebando jo stabdyti, jie traukiasi

JAV Karo studijų institutas skelbia, kad Ukrainos kontrpuolimas Chersono srityje progresuoja – rusai bando jį sulėtinti ir trauktis į labiau apsaugotas pozicijas, o ne stabdyti ar stumti atgal.

Pasak JAV Karo studijų instituto, panašu, kad nepaliaujamos Ukrainos atakos prieš Rusijos antžeminį susisiekimą per Dniepro upę vakarinėje Chersono srityje daro vis didesnį poveikį Rusijos aprūpinimui dešiniajame krante. 

Naujausi pranešimai rodo, kad Rusijos okupuotame Chersone trūksta maisto ir vandens, ir bent laikinai sumažėjo Rusijos artilerijos ugnis. Be to, kai kuriose Rusijos fronto linijos atkarpose buvo nugalėti prastai aprūpinti daliniai, o tai leido Ukrainos kariuomenei judėti į priekį.

Pasak JAV analitikų, tikėtina, kad artimiausiomis savaitėmis Ukrainos pajėgos susigrąžins didžiąją dalį, jei ne visą vakarinę Chersono sritį, jei ir toliau trukdys Rusijos antžeminiam susisiekimui ir stumsis į priekį. 

Savo ruožtu rusai bando trauktis į saugesnes pozicijas vykdydami kontroliuojamą atsitraukimą, kad išvengtų chaotiško traukimosi, kurį rusų pajėgos jau išbandė Charkivo srityje, taip sužlugdydamos ten savo gynybą.

Anot JAV analitikų, tolesnė Ukrainos pažanga gali būti lėta, jei Rusijos pajėgos veiks koordinuotai, tačiau lygiai taip pat ji gali ir gerokai paspartėti.

Donecko sritis kol kas yra vienintelis regionas, kuriame Rusijos kariai vis dar bando vykdyti puolimo operacijas. Anot JAV analitikų, yra pavienių pranešimų apie ribotas Ukrainos kontratakas, tačiau nėra įrodymų, kad Ukraina rengia didelio masto kontrpuolimą šioje srityje.

Be to, instituto analitikai pažymi, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, regis, vis labiau pasikliauja nereguliariais, prastai apmokytais specialiaisiais savanorių ir statytinių būriais, užuot atstatęs sumuštus Rusijos sausumos pajėgų dalinius.

11:06 | Skrydis į Kiniją: saugumo konsultacijų atvyko Rusijos Saugumo Tarybos sekretorius Patruševas

Rusijos Saugumo Tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas atvyko į Kiniją, kur vyks „strateginio saugumo konsultacijos“ su Kinijos komunistų partijos nariu, įtakingu politiku Yang Jiechi.

Maža to, skelbiama, kad N. Patruševas dalyvaus konsultacijose dėl visuomenės saugumo, teisės ir teisėtvarkos klausimų su kitu kinų politiku. 

N. Patruševas dalyvaus 17-oje Kinijos ir Rusijos strateginio saugumo konsultacijoje ir 7-ajame Kinijos ir Rusijos teisės klausimų kooperavimo konsultacijoje, skelbiama Kinijos užsienio reikalų ministerijos pranešime, kurį cituoja „Reuters“. 

Vizito metu bus aptariami susitarimų, kuriuos pasiekė praėjusią savaitę vykusio susitikimo metu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Kinijos vadovas Xi Jinpingas, vystymo klausimai.

www.tv3.lt

Site Footer