Jei algos nekils, į Seimą jaunimas nekels kojos? Slušnys: „Eis tik tie, kurie niekur netinka“

Daugelį lietuvių papiktino žinia, kad konservatoriai su koalicijos partneriais užsimojo beveik dvigubai pakelti politikams algas. Gyventojai neatsistebi, už ką ministrams ir Seimo nariams reikia mokėti daugiau, kai Lietuva pagal skurdą, turtinę nelygybę ir infliaciją velkasi Europos Sąjungos uodegoje. Tačiau valdantieji tikina, kad du tūkstančiai eurų Seimo nariui ar beveik trys tūkstančiai eurų premjerui ar Seimo pirmininkui yra gėdingai maža alga, todėl ją kelti reikėjo jau seniai.

Bet ar tikrai politikai atidirba savo dabartines algas, kai, pavyzdžiui, Seimo nariai turi beveik penkis mėnesius neįteisintų atostogų ir tik trijų darbo dienų savaitę, laidoje „Karštai su tv3.lt“ diskutavo Seimo narys Linas Slušnys ir Širvintų merė Živilė Pinskuvienė.

Svarbiausia suvilioti jaunimą

L. Slušnys yra įsitikinęs, kad politikų ir valstybės tarnautojų algas didinti reikia, nes jau ilgą laiką, anot Seimo nario, yra girdima, kaip kiekviena ministerija skundžiasi dėl to paties.

„Kiekviena ministerija verkia dėl to paties – skelbia konkursus, neina žmonės. Jau nebeįdomu, jų nedomina šitie atlyginimai, nedomina tos garantijos, kurios yra suteikiamos, procentaliai kasmet kylantis atlyginimas, nedomina papildomos atostogos, nes tai neįdomu. Verslas iškart siūlo mažiausiai 30 procentų didesnį atlyginimą“, – tikino Seimo narys.

Taip pat politikas mano, kad didesnės algos į Seimą pritrauktų jaunimą, kurio dabar labai trūksta. Esą jauniems žmonėms dažnai atrodo, kad pirmiausia jie turi užsidirbti kitur, kad galėtų vėliau sau leisti eiti į Seimą.

„Iš tiesų, ateina toks metas, kai jaunesnis žmogus, kuris neuždirba, galvos eiti į Seimą ir jis pasiskaičiuos, kad aš turiu išsilavinimą, turiu kitas savybes, kam man eiti į Seimą ir tą valstybės naštą užsiimti, nes tave kuolu daužo kasdien, niekas nedėkoja Seime už gerus dalykus, o už blogus visada muša“, – laidoje sakė L. Slušnys.

Jei algų sistema nebus keičiama, į Seimą eis tokiam darbui netinkami žmonės.

„Jeigu mes nekeičiame šitos sistemos, mes linkstame link to, kad eis tik tie, kurie niekur netinka, turi nepavykusią privačią veiklą arba kažką kitą, ir jis tada ateina čia pabūti ir kažką tai daryti. Nes čia tam tikra prasme ketverius metus aš galiu kažką tai veikti nieko neveikdamas“, – tikino L. Slušnys.

Algas reikia didinti palaipsniui?

Kad atlyginimus politikams kelti reikia, pritaria ir Ž. Pinskuvienė, tačiau ji kategoriškai prieštarauja algų didinimui iškart dvigubai.

„Tikrai yra nenormalu, kad Lietuvos Respublikos premjerė gauna 3 tūkst. algą. Tai – nenormalu. Šioje situacijoje tai turėtų būti palaipsniui. Jeigu pensininkams pensijas grąžina palaipsniui, tai turėtumėm ir algas kelti palaipsniui, ne taip drastiškai, kad vienu sprendimu iškart dvigubai“, – tikino politikė.

Anot Ž. Pinskuvienės, Seimo narių algų kėlimas taip pat turėtų priklausyti ir nuo to, kaip jie buvo išrinkti į Seimą.

„Yra Seimo nariai vienmandatininkai ir yra išrinkti pagal sąrašą. Seimo narys vienmandatininkas atstovauja konkrečiai savo apygardą, atstovauja konkrečiai žmones, kurie išrinko, darbas yra visiškai kitoks. Jis turi važiuoti, turi būti, turi dalyvauti, turi atsiskaityti, turi gyventojus priimti. Tie politikai, kurie išrinkti pagal sąrašą, jie atskaitingi tik savo partijos pirmininkui, bet daugiau niekam.

<…> Tai šitoj netgi vietoj reikėtų suskirstyti politikų algas. Reikia tai daryti palaipsniui, o ne taip, kad atėjom, priimam įstatymą ir pakšt dvigubai didesnės algos Seimo nariams nuo kitos kadencijos. Tai palaukit, kodėl mes pensijų taip pakšt ir neatstatom?“, – stebėjosi Ž. Pinskuvienė.

Ką išrinkome – tą ir turime

Tiesa, Seime yra ir parlamentarų, kurie neskiria PSD nuo PMS, kaip tai parodė naujos Seimo kadencijos pradžioje atlikta laidos „Karštai su tv3.lt“ apklausa.

„Tai pirmiausia nepamirškime vieno dalyko, kuris yra įrašytas Konstitucijoje. Joje aiškiai parašyta, kad Seimo narius išrenka piliečiai balsavimu. Mes turime tokią demokratiją. Jeigu piliečiams atrodo, kad tokį Seimo narį, kuris neskiria PSD nuo PMS, reikia išrinkti į Seimą, tai yra jų valia“, – sakė L. Slušnys.

„Galima matyti ir Seimo narių, kurie nei vieno įstatymo nepateikė, bet keliauja. Na, žmogus atėjo jaunas, jis nelabai žino, supranta, ką daro, tai jis pakeliauja už mokesčių mokėtojų pinigus. Bet vėl… Jį išrinko. Jį žmonės išrinko ir nėra ko piktintis. 

Visą laiką sakau: „Mieli žmonės, ko jūs dabar pykstate ant šitų Seimo narių. Taigi jūs išrinkote. Ne aš paskyriau, ne žurnalistai. Juos išrinko Lietuvos žmonės“. Todėl priimkime tokius, kokie yra, ir turime išgyventi šituos ketverius metus“, – teigė Ž. Pinskuvienė.

Visą politikų diskusiją žiūrėkite laidoje „Karštai su tv3.lt“, esančioje straipsnio pradžioje.

 

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer