Jonavos ligoninė įvairiausiais būdais vilioja pacientes: gimdyvėms duoda dovanas

Jonavoje gimdančios moterys mėgaujasi spalvomis, kvapais ir muzika. Dar ir papildomas išmokas gauna. Ir visa tai tam, kad renovuotas ligoninės Gimdymo skyrius įveiktų Sveikatos apsaugos ministerijos mestą išlikimo iššūkį ir pasiektų 600-us gimdymų per metus.

Ligoninės vadovai ministerijos pateiktus skaičius vadina nepagrįstais ir mato didelę grėsmę.

Pirmagimį sūnų glaudžianti jonavietė Ema sako, kad paskutinės valandos belaukiant gimstančio mažylio Jonavos ligonėje bėgo lyg spalvotam sapne.

Spalvos atpalaiduoja

„Buvo įjungti lazeriukai ir šviesikės, įvairių spalvų. Iki pat gimdymo labai atpalaiduoja ir padeda susikoncentruoti“, – kalbėjo mama.

O Asta laukia antrojo vaikelio, kol medikai stebi judviejų būklę, moteris irgi atsipalaiduoja spalvų žaisme.

„Labai raminančiai veikia, jau ilgą laiką guliu, mačius visokių projekcijų, tai man labai patinka“, – tikino moteris.

Jonavos ligoninė pirmoji Lietuvoje pasiūlė gimdyvėms spalvų terapiją. Šis metodas jau seniai taikomas užsienio valstybėse. Spalvos mažina įtampą, skausmą, ramina ir padeda susikaupti.

„Siekiam plėsti nemedikamentinio poveikio priemonių spektrą. Regint tas spalvas sukeliamos tam tikros organizmo reakcijos. Mėlyna – raminanti, stresą malšinanti spalva, šiuo metu mokslo įrodinėjama, kad gali įvairios kilmės skausmą slopinti. Raudona spalva siekiam gimdyvę mobilizuoti, suteikti jai jėgų, kai ištinka nuovargis ar stresinė situacija“, – spalvų prasmę paaiškino reabilitacijos skyriaus vedėja Brigita Sarkanaitė.

Ligoninėje – lyg viešbutyje

Gimdyvės Jonavoje gali mėgautis spalvomis, kvapais ar klausytis mėgiamos muzikos. Renkasi pačios, atsiliepimai daugiausia teigiami.

„Ypač, jeigu tenka ilgiau pagulėt gimdykloj, būna epidūras padarytas, jos snaudžia. Sakė, kad dar niekur taip nebuvo ir niekur negavo tokio patogumo“, – tikino vyr. akušerė Dalia Vaičiūnienė.

Ten įrengtos ir atskiros palatos su gausybe patogumų.

„Gimdyvės gauna mini komfortą, kaip mini viešbučiuko palatėlę, kur ir šaldytviukas, ir kavinukas, ir kondicionierius, ir televizorius, ir interneto prieiga. Mamytė lovelėje guli, o šalia gali būti tėvelis ar giminaitis“, – teigė Jonavos ligoninės direktorius Gediminas Ramanauskas.

Piktinasi ministerija

Tokių vilionių jonaviškiai griebiasi, kad jų ligoninėje gimdytų kuo daugiau moterų ir įveiktų Sveikatos apsaugos ministerijos mestą išlikimo iššūkį: jei 2025-aisiais bus 600 gimdymų per metus – skyrius išliks, jei ne – teks uždaryti.

„Gimdymo skyrius bent vienoj apskrity, vienoj ligoninėj. Tai, jei tas kriterijus nėra pasiekiamas, vis tiek apskrity yra bent viena ligoninė, kuri vykdo gimdymus“, – kalbėjo ministro patarėjas Tomas Bagdonas.

„Mes vaikštom ant kalavijo ašmenų ir tas skaičių žaidimas sukelia didelę baimę“, – tvirtino ligoninės direktorius G. Ramanauskas.

Jonavos ligoninei kyla grėsmė, nes Kaunas čia pat. Nors jonaviškiai pastaraisiais metais sugebėjo kone 50 procentų padidinti gimdymų skaičių nuo 320 – 2021-aisiais, iki 480 – 2023-aisiais. Įstaigos vadovas ministerijos užmojais piktinasi.

„Mano požiūris yra kritiškas, skaičiai yra nepagrįsti, skaičiai sugalvoti iš oro, žmonėms bus nepatogumai, prieinamumas tik pablogės ir sulauksim vieną kartą kad pradės gimdyvės mirinėti arba gimdyti gatvėj“, – kalbėjo jis. 

Ministerija: niekas nepasikeis

Jonava būsimas mamas vilioja ir vis didesnėmis išmokomis bei staigmenomis, tad gimdyti atvyksta moterys iš Kėdainių, Kaišiadorių, Panevėžio, Kauno ar Vilniaus

„Kiekvienai šeimai, kuri gimė Jonavos ligoninėje, pernai skirti 152, šiemet – 176 eurai. Šalia to dar skiriame pakvietimus į baseiną. Jonavos baseinas turi specialią kūdikiams skirtą sekciją ir tai yra labai populiari, mėgiama paslauga“, – Jonavos vicemerė Birutė Gailienė.

Tačiau ministerijos atstovai atkerta – nuo to demografinė situacija mieste ir šalyje nesikeičia.

„Reikia neužmiršti, kad tie pinigėliai, kurie yra skiriami sąlygų gerinimui ar išmokoms, paimami iš kitų pacientų, iš kitų paslaugų arba iš tų pačių medikų atlyginimo. Tai rajonas gali tęsti tokią politiką tik nuo to rajono gyventojų nepadaugėja ir bendros demografinės tendencijos šalyje nesikeičia“, – pabrėžė T. Bagdonas.

Gimdymų Lietuvoje drastiškai mažėja – prieš dešimtmetį gimdavo 30 tūkst. naujagimių, dabar gimsta 20 tūkstančių. Jei aklai bus laikomasi ministerijos nurodymų, po metų Lietuvoje teks uždaryti 7 gimdymo skyrius.

Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše. 

www.tv3.lt

Site Footer