Į sukčių pinkles gali pakliūti bet kas, o ir nesąžiningi asmenys tampa vis išradingesni – naudoja tiek gerai pažįstamus, tiek naujai sugalvotus apgaulės būdus. Prieš metus į sukčių pinkles pakliuvo ir gerai žinoma pora Justina ir Vytenis Partikai, o savo istoriją jie papasakojo TV3 laidoje „Prieš srovę“.
Vytenis prieš praėjusių metų Kalėdas nusprendė šeimai nupirkti naują automobilį. Pirkinio reikėjo, nes tuo metu pora jau sūpavo savo atžalą, o visiems trims buvęs automobilis jau buvo per mažas. Vyras daug patirties šioje srityje neturėjo, nes tai buvo tik antras jo automobilis.
Automobilio pirkimas vyko sklandžiai – Vytenis pasirašė sutartį, grynais pinigais pardavėjui sumokėjo 13 000 eurų, tačiau po keturių mėnesių automobilis sugedo nepataisomai. Tada V. Partikas suprato, kad buvo apgautas.
Dokumentuose – itališka pavardė
Vytenis automobilį pirko iš lietuvio Evaldo, tačiau šio vyro pavardė dokumentuose nefigūravo. Pirkimo–pardavimo sutartyje parašyta, kad V. Patrikas automobilį nusipirko iš italo. Vyras teigė, kad automobilio numeriai buvo itališki, todėl jis į tai neatkreipė dėmesio, bet vėliau paaiškino, kad dokumentuose minimas pardavėjas – jau seniai miręs.
„Evaldas policijoje pripažino man pardavęs automobilį“, – sakė Vytenis.
Tačiau bylai atkeliavus į teismą, vyras nusprendė tapti tik tarpininku. Tarpininku tarp Vytenio ir galbūt jau prieš ketverius metus mirusio italo.
„Kai paskyrė teismo posėdį staiga atsirado atsakovo atstovas, kuris atėjęs į parengiamąjį posėdį teigė, kad atsakovas tik tarpininkas tarp italo ir manęs. Jis teisme jau keitė parodymus ir aiškino, kad, jei kyla kažkokios problemos, aš turėčiau aiškintis su tuo italu“, – sakė vyras.
Ši nervų, pinigų neatgavimo ir teismų karuselė tęsiasi jau visus metus, nors tik supratę, kad automobilis netikęs, Partikai bandė prisikambinti mašinos pardavėjui ir susitarti gražiuoju, tačiau tai virto šnipštu. Pardavėjas užblokavo jų telefono numerius.
„Tai gi nieko blogo nebuvo, lyg nesusipyko, lyg šampano tarėmės susitikti, bet staigiai buvome užblokuoti. Tai parodo tik vieną – jis kažko bijojo“, – sakė Justina.
Būdas nedeklaruoti pajamų
Vytenio advokatė aiškino, kad pardavėjas Evaldas tikriausiai panaudojo egzistuojančią sukčiavimo schemą, kuri leidžia visiškai paslėpti mokesčius nuo inspekcijos. Taip parduodant brokuotus automobilius gali uždirbti trigubai, o kartais ir keturgubai daugiau.
„Aš manau, kad tai yra viena iš schemų, kuri naudojama ne tik šio pardavėjo. Jos pagrindinis tikslas yra nuslėpti mokesčius, nuslepiant tikrąjį pardavėją. Kadangi atsiskaitymas vyksta grynaisiais pinigais, o tikrasis pardavėjas niekur nefigūruoja, tai būdas tokių pajamų nedeklaruoti ir nemokėti už jas mokesčių“, – teigė Eglė Morkūnienė.
Pardavėjo Evaldo brolis, su kuriuo pardavėjas kartu tvarko automobilius ir užsiima jų prekyba, teigė, kad, nepaisant advokatės paaiškintos sukčiavimo schemos, toliau reikia ieškoti pirkimo–pardavimo sutartyje minimo italo.
„Aš jokių komentarų neduodu. Jūs aiškinkitės ir susiraskite tą italą“, – sakė pardavėjo brolis.
Vytenio teisininkė teigė, kad bus siekiama, kad pardavėjas ne tik grąžintų visus sumokėtus pinigus, bet ir apmokėtų visas patirtas teisines išlaidas, o jei teisime bus pripažinta, kad automobilio tikrasis pardavėjas yra Evaldas, bus domimasi, kiek automobilių tokiu būdu jis pardavė per pastaruosius penkerius mokestinius metus.
Daugiau detalių apie šią situaciją sužinokite laidoje, esančioje straipsnio pradžioje.
Laidą „Prieš srovę“ žiūrėkite kiekvieną antradienį 19:30 per TV3 televiziją.
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA: