Ši savaitė Lietuvoje – ypatinga, yra minimos Vėlinės, prisiminami išėjusieji anapus, lankomos kapinės ir giminės susirenka pabendrauti prie valgiais, o kartais ir gėrimais, nukrautų stalų.
Darbdaviai jau anksčiau yra pastebėję, kad nedarbo dienos ar ilgieji savaitgaliai gali pakenkti kai kurių žmonių gebėjimui grįžti į įprastą rutiną, o policijos pareigūnai ir medikai žino, kad veikiausiai esant laisvadieniams tarnybų pagalbos reikės daugiau.
Kaip pasirūpinti savo ir artimųjų sveikata, neįklimpti į priklausomybių liūną ir kada jau reiktų kreiptis pagalbos, studijoje kalba Priklausomybės ligų centro gyd. psichiatrė Vilma Andrejauskienė ir reabilitacinės bendruomenės „Aš Esu“ vadovas, kun. Kęstutis Dvareckas.
„Kiekviena šeima, kiekviena giminė turi sukūrusi savo tradicijas ir jie turi savo baimes, jie turi savo ir taktikas, tai tokia bendra žinutė būtų, nereikėtų bet kurio šventinio laikotarpio, ar tai būtų šiuo laikotarpiu mirusių žmonių paminėjimas, ar Vėlinės, Visų šventųjų dienos nepadaryti jo švente, dėl kurios paskui būtų dar vienos Vėlinės, dar vienos kapinės ir dar viena vieta užimta reanimacijos palatoje“, – sakė V. Andrejauskienė.
Pasak jos, tai, kad žmonės moka įjungti savęs naikinimo mechanizmus matoma ne tik Lietuvoje, tad vienas iš būdų saugotis – išvengti aplinkybių, galinčių susargdinti.
Ragina per šventes atsisakyti alkoholio
„Kažkodėl reikia giminėms atvažiavus rasti alkoholio, kažkodėl reikia sušilt po kapų su svaigiaisiais gėrimais. Bet nei jie šildo, čia yra gajus mitas, įsisenėjęs mūsuose mitas, ir, aišku, pritrūkstam kūrybingumo. Atsimenu, kai pats dariau savo gimtadienį, pasakiau, kad nebus alkoholio, tai net mano artimiausiems buvo stresas – ta prasme, ką mes veiksim, nes neturim tokių įgūdžių susiformavusių. Tai tikrai pirmi mėginimai nebuvo tokie džiugūs, kaip norėtųsi, teko pasitelkti aktorių iš šalies, kad užvestų, kad kažkas mus jungtų“ – pasakojo K. Dvareckas.
Visgi, jei manote, kad problemų su alkoholiu neturite, K. Dvareckas pataria atlikti paprastą testą.
„Gal galima vesti paralelę su rūkymu. Yra žmonių, kurie nepriklausomi, nerūko, ir, jeigu neturi cigarečių, jiems nėra streso važiuoti į svečius, nėra streso organizuoti vakarėlį, vakarienę ar dar kažką. O jei tai labai būtina sąlyga kiekvienam susitikimui, tai man labai kelia klausimų“, – sako jis.
Ką reikia žinoti apie priklausomybės ligas, kaip padėti artimajam, kokie ženklai išduoda, kad jau reikia kreiptis pagalbos, kviečiame sužinoti tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“.
Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar! „Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.
00:26 Pašnekovų ir temos pristatymas.
01:40 Laisvadieniai ir šventinės dienos – pavojingos: žmonėms nutinka daugiau nelaimių, tad ko nedaryti.
07:30 Tradicijos, kurios baigiasi blogai: kodėl net laidojant priklausomą žmogų pilstomas alkoholis.
10:27 Kodėl alkoholis tiek vartojamas: lengviau išsakyti nuoskaudas, užsimiršti? Žodžio ne svarba.
15.50 Visi nori tikro ryšio: kodėl alkoholis panaudojamas kaip priemonė bendravimui?
21.30 Kas tie priklausomi žmonės: gydytoja sako, kad alkoholizmas visada kvepia gynyba.
26:00 Žema savivertė gali sukelti priklausomybę: gal kartais patogu užimti aukos poziciją, o artimieji padeda grimzti gilyn.
30:30 Kaip pastebėti, kad jau turi priklausomybę?
38:20 Kas nauja: vis daugiau žmonių kreipiasi pagalbos nesulaukę skyrybų, gydymo ligoninėse ir t.t.
39:45 Namų darbai kiekvienam mūsų: štai, ką reikia padaryti.
45:47 Antroji laidos dalis.