Karo baimė – priimti nauji reikalavimai NT rinkoje, kokių dar neteko regėti

Ketvirtadienį aplinkos ministras Simonas Gentvilas patvirtino, kad nuo dabar naujos statybos aukštesniuose daugiabučiuose ir įstaigose turės būti įrengtos priedangos. Jos turės talpinti 60 proc. pastatų lankytojų ar gyventojų. Tai numato trečiadienį įsigaliojęs naujas statybos techninis reglamentas.

„Lietuvai iškilus aiškiems pavojams reikia iš naujo pažiūrėti į gyventojų, valstybės institucijos, apsaugą nuo pavojų“, – sakė S. Gentvilas.

Jis pridūrė, kad nuo šiandien kitaip statysime didesnius pastatus, juose turės būti įrengtos priedangtos, yra parengti aiškūs reikalavimai.

„Tai galioja naujai statybai, o jau pastatytiems statiniams tai labiau rekomendacijos“, – akcentavo S. Gentvilas.

Ministras aiškino, kad priedangos skirtos trumpam, keletos valandų užsibuvimo, todėl priedangoms standartai yra mažiausi. Jie taikomi pastatams, kurie yra gyvenamieji aukštybiniai virš penkių aukštų arba visuomeniniams pastatams, kuriuose lankosi virš 100 žmonių kasdien. Išimtis taikoma religinės paskirties pastatams.

Tokios priedangos turi būti suprojektuotos pastatų apatinėje dalyje, tai turėtų būti viešai prieinama patalpa, kuri negali būti privatizuojama. Patalpa turi būti suprojektuota bent 60 proc. tos įstaigos lankytojų arba gyvenamojo namo gyventojų. Priedanga turi apsaugoti trumpam laikotarpiui nuo gyvybei ir sveikatai pavojingų susišaudymų, sprogimų.

„Priedangoms yra nustatyti bendrieji reikalavimai, tai iš esmės jie jau galiojo nuo sausio 1 d., kad gyventojams turi būti nustatytas minimalus plotas – pusantro metro, priedanga turi būti požeminėje dalyje, atitikti tinkamus konstrukcinius reikalavimus, kad ji išlaikytų pastato vibracijas arba galimas griūtis virš esamų konstrukcijų“, – paminėjo jis.

Taip pat priedangos turėtų būti su papildomais įėjimais ir išėjimais. Priedangomis bus leidžiama naudotis ir parkavimui, dviračių, kitų dalykų sandėliavimui.

Ministras tikino, kad dėl naujų reikalavimų naujų pastatų statybos labai nepabrangs.

„Priedangų standartas (…) yra paruoštas toks, kad jis nebūtų per brangus valstybės užsakomiems pastatams arba privatiems nekilnojamo turto vystytojams, kurie vysto daugiabučius namus“, – teigė S. Gentvilas.

Slėptuvėms taikomi aukštesni reikalavimai
Slėptuvės taip pat yra reglamentuotos išsamiau, nurodoma, kaip bus įrenginėjamos ligoninių ir kitų svarbiausių institucijų slėptuvės.

„Joms yra žymiai aukštesni reikalavimai dėl pastovaus, nuolatinio darbo karo arba kitomis ekstremaliomis klimato sąlygomis. Reglamente yra numatomi reikalavimai tiek dėl pastovių darbo vietų, apšvietimo, ventiliavimo, šildymo, sanitarinių sistemų“, – sakė ministras.

Taip pat reglamentuoti ir kolektyvinės apsaugos statinių reikalavimai.

„Jie yra labiau skirti pasislėpti gyventojams ir lankytojams nuo stichinių veiksmų, kategorizuota, kas privaloma tokiu atveju. Antra kategorija yra apsisaugoti, kol valstybė pasirūpins gyventojų ir lankytojų apsauga pervežant į saugias vietas ir evakuojant nuo sprogimų ir kitų kinetinių veiksmų. Trečioji kategorija yra kolektyvinės apsaugos statiniai, kurie turi būti atsparūs ir jonizuojančiai, apsaugoti nuo radioaktyvių pavojų“, – tvirtino ministras.

„Kalbant apie esamų pastatų pritaikymą, tai yra didelis iššūkis valstybei pritaikyti esamus pastatus ir jų požemines patalpas gyventojų priedangoms. Mes numatome Vyriausybės nutarimo pakeitimą, kuris leis renovacijos metu finansuoti dalį darbų ir pasidengti su valstybės subsidija ir lengvatine banko paskola šiuos darbus atliekant renovuojant gyvenamąjį pastatą, tačiau gyventojai turi patys rūpintis savo būstu, ypač individualiu būstu“, – teigė S. Gentvilas.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė anksčiau sakė, kad per tris mėnesius reikalavimus atitinkantys Turto banko valdomi nekilnojamojo turto objektai bus įtraukti į priedangų tinklą.

Vidaus reikalų ministerijos (VRM) teigimu, siekiant stiprinti visuomenės pasirengimą galimoms grėsmėms, šalyje įkurtas per 3,3 tūkst. priedangų tinklas, kuriame tilptų 912 tūkst. (apie 31 proc.) gyventojų.

Taip pat, 12 savivaldybių jau pasiekė ir Vyriausybės iškeltą tikslą, numatantį, kiek gyventojų pavojaus atveju galėtų rasti saugų prieglobstį (60 proc. miestų savivaldybėse ir 40 proc. rajonų savivaldybėse).

Pagal Krizių valdymo ir civilinės saugos įstatymą, valstybės ir savivaldybių institucijos ir įstaigos, ūkio subjektai, kitos įstaigos savivaldybei privalo teikti informaciją apie statinius ir patalpas, kurie gali būti parenkami priedangoms įrengti, ir sudaryti galimybes neatlygintinai jomis naudotis.

www.tv3.lt

Site Footer