Beveik pusantro šimto eksponatų, kuriuos galima liesti ir išbandyti, bei moderniausias planetariumas Baltijos šalyse – tokiu išskirtiniu mokslo muziejumi nuo šiol gali pasigirti Kaunas.
Šio muziejaus statyba ir įrengimas kainavo beveik 40 milijonų eurų. Lankytojams bilietai irgi bus nepigūs – suaugusiam atsieis apie 25 eurus, vaikui – kiek mažiau.
Kaune duris atveria vienintelis toks Lietuvoje mokslo muziejus „Mokslo sala“, įkurdintas unikalioje vietoje, Nemuno saloje. Lankytojų laukia pažintys ir patirtys. Išskirtinėje pastovioje ekspozicijoje – 140 objektų ir visus juos galima išbandyti.
„Į viską pradedi žiūrėti kitaip. Viską nori liesti, bandyti, imti, tai būtent tą ir skatiname daryti. Nuolatinę ekspoziciją sudaro 7 temos: žmogaus kūnas ir sveikata, maistas, gamta ir aplinka, atliekos ir tarša, energija, transportas ir komunikacija“, – pasakoja „Mokslo salos“ vadovė Aistė Lukaševičiūtė.
Norintiems susipažinti su mokslo paslaptimis, pirmiausia teks gerokai praverti piniginę – bilietai ne iš pigiųjų. Bet sako, norint viską išbandyti, gali prireikti ir visos dienos.
„Nerekomenduojame pirkti visų veiklų, visų edukacijų. Nuolatinės ekspozicijos bilietas suaugusiam yra 17 eurų, vaikui – 12. Planetariumo bilietas suaugusiam – 8, vaikui – 6. Tai tos kainos nustatytos, atsižvelgus į panašių mokslo centrų kitose šalyse kainas“, – vardija „Mokslo salos“ vadovė Aistė.
Valstybė padėti nesistengia
Šeimos bilietas suaugusiems ir keliems vaikams atsieis – 50 eurų. Šį mokslo muziejų statė lietuviai, tačiau pagal australų projektą.
„Daugybė pasaulio architektų, apie 150 darbų buvo, tai visi norėjo parodyt savo plunksnas, visi ignoravo miestą, salą, ignoravo Nemuną, australai, nežiūrint kiek jie toli nuo mūsų, jie savo elegancija pataikė“, – kalba architektas Gintautas Natkevičius.
Muziejus kainavo 38 milijonus eurų, pusė sumos – Europos Sąjungos lėšos, 5 milijonai iš valstybės biudžeto, likusi dalis sumos – Kauno lėšos.
„Valstybė visada mažiausiai stengiasi prisidėt“, – teigia Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.
Svarsto, kaip atnaujinti ateityje
Kauno valdžia svarsto, kaip ateityje atnaujinti ekspozicijas.
„Mes ateityje gal siūlysim sudaryti sąjungą su muziejais, keistis eksponatais, nes jie nepigūs, apie 5 milijonus jie kainavo“, – kalba Kauno meras.
Tokios įstaigos išlaikymas brangus, o jau dabar skaičiuojama, kad mokslo muziejus, kaip ir dauguma tokio pobūdžio įstaigų, dideliu pelnu pasigirti negalės. Tad įstaigos dotacijos guls ant steigėjų – Kauno savivaldybės bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pečių.