Klaipėdietė visažo meistrė Greta Misiulė neseniai savo „Instagram“ paskyroje pasidalino beveik dviejų metų savo dukrytės Milėjos ligos istorija. Pasirodo, mažylės sveikatą sudrumstė retai girdimas Koksaki virusas. Išgirdusios Gretos pasakojimą ją sekančios moterys, auginančios vaikus, taip pat pradėjo dalintis savo patirtimi, klausti patarimų. Kuo šis virusas yra išskirtinis bei kokios yra galimos jo komplikacijos, pasidalino Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Rasa Liausėdienė.
Greta Misiulė pasakoja, kad vieną dieną pasirodę simptomai jos beveik 2 metukų dukrytei Milėjai ne juokais išgąsdino. Pasak jos, iš pradžių buvo sunku atskirti ligą, kadangi prieš tai mergaitė jau kurį laiką kosėjo.
Viskas paūmėjo dar labiau, kai ant viršaus pasigavo šį virusą. Prasidėjo nuo labai aukštos, 40 laipsnių temperatūros, viduriavimo. Tuo pačiu iš karto pradėjo atsirasti herpes tipo pūslelės ant veiduko, aplink burną, ant rankų.
Visą kūną išbėrė smulkiu bėrimu, kaip būna būdinga po tridienės karštinės. Kelias naktis Milėja itin daug verkė, nes ir užpakaliukas išdegęs buvo siaubingai, vaikui viską skaudėjo. Gerklė labai raudona“, – išvardina pasirodžiusius viruso simptomus Greta.
Neretai sergant Koksaki virusu vaikučiams taip pat yra išberiamos rankos, kojos, burna, todėl dažnai gleivinė būna nusėta itin skaudžiomis pūslelėmis. G. Misiulė taip pat priduria, kad dukrai labai bėgo seilės, mergaitė kurį laiką buvo nevalgi. Būtent dėl šios priežasties, iš pradžių tėvai pamanė, kad mergaitei, viso labo, kalasi dantys:
„Milėja buvo labai irzli, nes vaikui skaudėjo visus galus, laikėsi aukšta temperatūra. Kokias 5-6 dienas ji buvo labai nevalgi, daug verkė. Temperatūra laikėsi aukšta dvi paras, kaip šiam virusui ir būdinga. Simptomai vis ryškėjo ir stiprėjo kokias 3-4 paras, 5-7 parą viskas pradėjo rimti. Bėrimas taip pat nykti pradėjo savaime. Tokia savijauta tęsėsi savaitę laiko.“
Nemalonios kitų mamų patirtys
Pasiteiravus, ar kada buvo girdėjusi apie šį virusą, Greta teigia, kad tai buvo pirmasis kartas, kuomet teko susidurti. „Apsilankius su šiais visais simptomai pas šeimos gydytoją, šis virusas nebuvo įvardintas.
Įvardino tiesiog kaip virusinę infekciją, todėl grįžus namo buvo labai neramu, kodėl vaikui taip yra išbertas kūnas. Tai pati išsiaiškinau, kad tai enterovirusų grupės sukelta Koksaki infekcija. Manau, kad juo Milėja užsikrėtė darželyje“, – svarsto G. Misiulė.
Kadangi moterį seka daugiau nei 30 tūkstančių „Instagram“ vartotojų, kurių dauguma – mamos, pasidalinusi savo dukros ligos istorija bei simptomais, Greta sulaukė kitų moterų žinučių bei klausimų:
„Daug mamų pasidalino savo patirtimi apie šį virusą, tai simptomai vieniems stipresni: išberia labai stipriai, prireikia ir ligoninės, ir antibiotikų. O kitiems – švelnesni, vos keli spuogeliai ir gerklės skausmas.“
Be to, vaikus auginančios moterys su klaipėdiete taip pat pasidalino ir kita šio viruso puse – liekamaisiais infekcijos reiškiniais, kurie pasireiškia po ligos.
„Skaičiau ir mamos dalinosi, kad po šio viruso būna pradeda luptis kojų, rankų pirštų galiukai. Tas labai Milėjai pasireiškė, stipriai lupasi. Na, ir mamos minėjo, kad po 1-2 mėnesio nukrisdavo keli nagučiai, tad labai tikiuosi, kad šito išvengsime…“ – pasakojo G. Misiulė.
Koksaki virusas
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Rasa Liausėdienė pasakoja, kad Koksaki virusas priklauso enterovirusų grupei.
„Enterovirusai gali sukelti įvairaus spektro sunkumo ligas bei simptomus. Iš jų dažniausiai pasitaikančios klinikinės išraiškos yra tokios kaip: karščiavimas, gerklės, raumenų skausmai, taip pat virškinimo trakto sutrikimai. Gali būti viršutinių kvėpavimo takų infekcija, taip pat virusas gali pasireikšti akių junginės uždegimu, rankų, kojų, kūno bei burnos bėrimu“, – sako R. Liausėdienė.
Pasak NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėjos, virusą lydi įvairiausi simptomai. Neretai nutinka taip, kad dėl sukeliamų enterovirusinės ligos simptomų ligos paplitimas nėra gerai įvertintas, todėl apie pusė užsikrėtusių vaikų Koksaki virusu neturi jokių simptomų:
„Kitiems pasireškia galvos, gerklės skausmas, pykinimas. Karščiavimas trunka maždaug tris dienas. Be to, enterovirusinė infekcija gali pasireikšti ne tik lengva forma tokia kaip vasaros peršalimo liga, tačiau gali sukelti ir tokias komplikacijas kaip miokarditas, aseptinis meningitas, encefalitas ar net naujagimių sepsis.“
Taip pat, R. Liausėdienė pastebi, kad vaikams, nuo 3 iki 10 metų amžiaus, pasireiškia ir herpetinė angina, kurios metu susidaro skausmingos pūslelės ant tonzilių, atsiranda karščiavimas, gerklės skausmas. Vaikai praranda apetitą, jaučia didžiulį nuovargį arba skausmą ryjant maistą.
Gali sirgti ir vaikų tėvai
Įprastai ši liga praeina paprastai per savaitę arba dešimt dienų ir nepalieka, anot NVSC specialistės, jokių liekamųjų reiškinių: „Nebent gali išsivystyti tokios formos kaip aseptinis meningitas, miokarditas. Tuomet kyla grėsmė sveikatai, o išsivystęs naujagimių sepsis būna ir mirtinas.“
Be to, nors Koksaki virusas yra pastebimas daugiau mažamečių vaikų tarpe, tačiau neretai juo suserga ir nuo savo atžalų užsikrėtę tėvai.
„Suaugusieji dažniausiai serga asimptomine forma arba visai neserga. Daugiausiai serga tie, kurių imunitetas susilpnėjęs. Visgi, ši liga yra labiau vaikų liga, sakyčiau iki 5 metų amžiaus, nes jie neturi pakankamo imuninio atsako į infekcijas ir higienos įgūdžių“, – sako Rasa Liausėdienė.
Koksaki virusas plinta fekaliniu-oraliniu būdu. Visgi, dažniausiai šia liga vaikai užsikrečia turėdami sąlytį su sergančiu žmogumi per kvėpavimo takų išskyras. „Taip pat virusas gali plisti ir aerozoliniu būdu arba per vandenį“, – priduria specialistė.
Moteris taip pat rekomenduoja laikytis ir higienos rekomendacijų, kurios padės pristabdyti ligos plitimą. Reikėtų dažniau ir kruopščiau plauti rankas, laikytis tinkamos asmeninės higienos ligos metu, vengti artimo sąlyčio su sergančiais asmenimis:
„Kadangi enterovirusai yra atsparūs aplinkos veiksniams, reikėtų dažnai valyti ir dezinfekuoti užterštus namų apyvokos daiktus, paviršius.“
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Rasa Liausėdienė teigia, kad Koksaki viruso ligos atvejai statistikoje yra priskiriami prie kitų virusinių nepatikslintų infekcijų. Anot specialistės, 2020 metais jų buvo 23, o 2021 m. – 21 susirgimas.
1 comments On Klaipėdietės 1-erių dukra užsikrėtė klastingu virusu: skubiai įspėja kitus
Howdy! Do you know if they make any plugins to
assist with SEO? I’m trying to get my site to rank for some targeted keywords but I’m not
seeing very good success. If you know of any please share.
Kudos! You can read similar art here: Wool product