Kretingiškis pasistatė namą už 15 tūkst. eurų: patarė, kaip sutaupyti

Namo statybos daugeliui asocijuojasi su ilgu ir daug išlaidų reikalaujančiu darbu. Tačiau 25-erių kretingiškis Tomas Rudys nedidelį namelį savo rankomis pasistatė per dešimt mėnesių, o jam tai atsiėjo 15 tūkst. eurų. Nors ateityje prireiks kiek daugiau investicijų, tačiau bendra suma taip pat nebus itin didelė.

Statybos darbus jis pradėjo 2022 metų balandžio mėnesį. Pradėjo, kaip pats sako, be aiškaus plano, o šiandien jau įsirenginėja naujuosius namus.

Naujienų portalui tv3.lt Tomas sutiko papasakoti apie statybų procesą, kokių klaidų patartų nekartoti kitiems, nusprendusiems statytis būstą, ir pasidalino patarimais, kaip sutaupyti neaukojant medžiagų kokybės.

Pravertė sukaupta patirtis

Mintis statyti namą kilo susiklosčius statyboms palankiai situacijai – jis sako, kad turėjo susitaupęs pinigų, tad dėl didelės infliacijos nusprendė juos investuoti į nekilnojamąjį turtą.

„Pamąstymų turėdavau ir anksčiau, ką norėčiau ateityje statyti, bet pradėjus nebuvo didelių pauzių planavimui. Visas planavimas ir statyba prasidėjo nuo projekto, kurį nusibraižiau pats.

Projektuojant didžiąją dalį svarbiausių klausimų sau jau buvau atsakęs, o po to eigoje viskas ėjosi vis paprasčiau“, – šypteli vaikinas.

Jis pasirinko statyti karkasinį namą – jo teigimu, tai geriausias pasirinkimas norint gretai pasistatyti namus. Tačiau, lygindamas su mūriniu namu, jis pabrėžia, kad karkasiniame name gali išlįsti sienų nelygumai, tačiau jei tai netrikdo – pirmyn į darbus.

Procesą kiek palengvino tai, kad jau metus laiko Tomas dirba su karkasinių namų projektavimu ir statyba, be to, anksčiau maždaug penkerius metus dirbo statybose, tad žinių jau turėjo, teliko jas pritaikyti praktikoje.

„Pačios statybos nėra sunkios, tą gali atlikti praktiškai bet kas – informacijos apstu visame internete. „Youtube“ mokant naudotis praktiškai dešimt kartų įdomesnį projektą įmanoma sukurti“, – sako jis.

Galima drąsiai teigti, kad Tomas viską padarė pats nuo A iki Z:

„Beveik visi darbai atlikti mano paties, tik porą kartų porai valandų buvau pasikvietęs draugą į pagalbą, kad padėtų padaryti sunkesnius darbus, kurių atlikti vienam neįmanoma.“

Svarbiausia – kokybiškos medžiagos

Statyboms laiką jis skirdavo po darbo ir savaitgaliais, tačiau buvo laikotarpių, kai visai nedirbdavo ir leisdavo sau pailsėti – taip per 10 mėnesių iškilo naujieji jo namai.

45 kvadratinių metrų ploto namelio statybos jam atsiėjo 15 tūkstančių eurų. Paklaustas, kas padėjo sutaupyti, vaikinas pabrėžia – planavimas.

„Projekte nuo pat pirmų planavimo etapų viską dėliojausi taip, kad galėčiau panaudoti mažesnį kiekį medžiagų.

Projekto kvadratūra yra 45 kvadratiniai metrai, antras aukštas yra loftas, o tai sutaupo labai daug medžiagų, nes nėra tikro antro aukšto.

Pats namelis šalia stovint tikrai atrodo labai nedidelis, tad ir suma gaunasi nedidelė“, – svarsto T. Rudys.

Anot Tomo, sutaupyti pavyko skaičiuojant ir mąstant, kaip sunaudoti mažiau medžiagų, nes kam tikrai netaupė, tai medžiagų kokybei:

„Medžiagų tikrai nepirkau pigiausių, gal netgi atvirkščiai – medieną rinkausi kokybišką, gerų gamintojų, nes jau buvau susidūręs, ką reiškia statyti su nekokybiškomis medžiagomis.“

Šioje vietoje jis susidūrė su šiokiais tokiais sunkumais – medžiagų pirkimas pareikalavo kone daugiausiai jėgų ir laiko.

„Norint gauti geras kainas fiziniam asmeniui, tikrai reikia pasistengti. Tuo labiau, kai namukas nedidelis, dažniausiai ir medžiagų kiekiai nebūna dideli. Tai turėjo įtakos medžiagų gavimo sudėtingumui“, – svarsto pašnekovas.

Paklaustas, o kaipgi pavyko sutaupyti perkant statybines medžiagas, kurių kainos gerokai išaugusios, jis turi paprastą patarimą:

„Reikia domėtis kainomis, daug kam rašyti, visada bandyti derėtis. Buvo tokių atvejų, kad vieni pasiūlo kainą, tada kiti permuša ją 30 proc. ir tada vėl tie patys, kurie siūlė 30 proc. brangiau, dar permuša kainą.

Yra niuansų, apie kuriuos kartais gali net nepagalvoti. Reikia per daugybę tiekėjų pereiti, nes tas pats tiekėjas gali drastiškai pakeisti kainas.“

Pataria nekartoti šios klaidos

Namas jau stovi, dabar atliekami vidaus įrengimo darbai – sienų glaistymas ir dažymas. Vėliau lauks ir įrengimas, kad galėtų jame gyventi. Tačiau planų Tomui netrūksta.

„Šiame namelyje gyvensiu, bet jis labiau skirtas poilsiui, todėl planuoju pasistatyti didelę terasą, stoginę, stogelį prie įėjimo, sandėliuką, galbūt ir garažą. Galbūt ant terasos stovės kubilas.

Su šiuo projektu viską ir toliau darysiu pats, nebent aplinkos tvarkymui samdysiu specialistus, nors to dar nesu nusprendęs, o viskas priklausys nuo finansų, nes ateityje planuoju užsiimti didesniais projektais“, – šypteli.

Jis skaičiuoja, kad iki tol, kol galės namelyje gyventi, jo vidus bus įrengtas ir bus pagrindiniai baldai, viskas atsieis maždaug 25 tūkst. eurų.

Tačiau vėliau dar lauks aplinkos tvarkymas, tvoros statymas ir kiti darbai, tad bendra projekto suma, Tomo skaičiavimais, sieks 35-40 tūkst. eurų.

Tai reiškia, kad įrengto namo vieno kvadratinio metro kaina svyruos tarp 780-880 eurų, o tai, žvelgiant į pastarųjų dienų būsto kainas – itin nedidelė suma.

Dalindamasis patirtimi, išbandyti savo jėgas statybose jis ragina ir kitus: „Jeigu manote, kad galite statyti, kad suprantate, jeigu turite noro ir finansų, darykite tai kuo greičiau.“

Vis tik, prieš pradedant statybas, T. Rudys įspėja, kokios klaidos verčiau nekartoti, nes vėliau gali prireikti ir meistrų pagalbos.

„Dažniausia klaida – nesuplanavimas į ateitį. Dažniausiai taisymai, pakeitimai būtini tada, kai sprendimai nėra iki galo apgalvoti.

Po to prireikia pataisymų, kurie dažnai reikalauja trigubai daugiau darbo, nei statant viską apmąsčius“, – pataria T. Rudys.

www.tv3.lt

2 comments On Kretingiškis pasistatė namą už 15 tūkst. eurų: patarė, kaip sutaupyti

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer