Lietuvą siaubs škvalas: štai kur jis smogs stipriausiai – pasiruoškite

Sinoptikė Elvyra Latvėnaitė pateikė naujausią savaitės orų prognozę. „Facebook“ grupėje „Orų entuziastai“ ji pasidalijo platesne prognoze ir pasakė, kas laukia. Atskleidė, kad Lietuvą užgrius tikrai audringi orai.

Pasak jos, žemesnio atmosferos slėgio sistema, net į keturis ciklonus, pasidalinusi ir vienu vardu Valeska pavadinta, užgulė Šiaurės Europą, nuo savaitės vidurio pasipildys nauju ciklonu ir dar labiau stiprės.

Po šiltos ir su vasarišku lietučiu savaitės pradžios, trečiadienį ir ketvirtadienio naktį laukia labai nemalonios permainos. Lietuva bus padalinta į karščiu alsuojančią, su smarkiomis liūtimis, škvalais, stipriomis perkūnijomis besitrankančią, net ir kruša kapojamą pietinę ir rytinę Lietuvą ir jau atvėsusią, irgi lietingą, bet su ramesnėmis perkūnijomis vakarinę ir šiaurinę jos pusę.

Vėsokas, su stipriais vėjais bus ketvirtadienis, bet lietaus jau bus nedaug. Pagal dabartinius duomenis ilgasis, šventinis savaitgalis bus vėl maloniai šiltas, lietutis kartais dulkes nuplaus, vasariškus orus ir silpna perkūnija primins.

Gražus tas vasariškas dangus, dažnai ir įspūdingais debesimis ir vaivorykšte pasipuošęs.Kaip tik mūsų senolių nevadinta spalvota dangaus gražuolė – vaivorykštė. Tai ir Laumės juosta, Laimės juosta Dievo juosta. Smaku ji vadinama Dzūkijoje, taip pat Prienų, Kaišiadorių, Aukštadvario apylinkėse. Apie Merkinę, už pietrytinių Lietuvos sienų – Lazūnuose, Rodūnioje, Nočioje, Armoniškėse vaivorykštę vadina Straubliu, o apie Zarasus –Triauble. Rytų Lietuvoje – apie Salaką, Dusetas, Adutiškį, Gervėčius, Uteną – Drigne, Drigna, Drignu. „Drignė pasidaro po didelio lietaus, ir paskui debesiai traukia undenį šituo drigni, ir kai pritraukia daug undenio, tadu vėl lyja. Ir jos reikia saugotis, kai ji traukia undenį katroj vietoj, sutraukia gyvulius ir žmones. „Vieną kartą laumės skalbė baltinius, jų buvo visokių spalvų. Jos visus baltinius išdėjo ant pievos pažiūrėt.

Tuo tarpu viena laumė liepė jiems pakilti aukštyn, ir tie baltiniai ant dangaus sudarė gražią, įvairių spalvų juostą. Todėl ją pavadino laumės juosta, arba vaivorykšte“. „Vieną kartą laumės audė juostas ir iškėlusios žiūrėjo, katros gražesnė. Ir štai pamatė, kad trečiosios laumės juosta pakilo ant dangaus. Ten ir dabar pasiliko“. „Laumės juosta yra smakas, jis traukia visus galus, bet šventas Jurgis jį prilaiko. Smakas turi devynias galvas ir traukia per jas vandenį ir kas papuolė įtraukia“.

Kokie orai laukia?

Pirmadienį, birželio 17 d. protarpiais lietus su perkūnija nulis, gausesnis dieną, vėl daugiausia vakariniam ir rytiniam, šiaurės rytiniam pakraštuke. Naktį daug kur rūkai nusidrieks. Vėjas naktį nepastovus 3-6 m/s, dieną vakarų, šiaurės vakarų 6-11m/s, rytiniuose rajonuose per perkūniją 8-13 m/s, gūsiai iki 15m/s. Naktį 11-16°C, dieną 22-27°C, pajūryje 18-21°C.

Antradienį, birželio 18-osios naktį be lietaus, dieną vėl gali trumpai, su perkūnija nulyti. Vėjas vakarinių krypčių naktį 4-8 m/s, dieną 7-12m/s. Naktį 10-14°C, vėsiausia šiaurės rytiniuose rajonuose, pajūryje apie 16°C, dieną 24-29°C, pajūryje 19-23°C.

Trečiadienį, birželio 19-osios naktį be lietaus, rūkai nusidrieks, tirštesni vakariniuose rajonuose, rytą ir dieną gausokai, su perkūnija lis, popietę pietiniuose ir rytiniuose rajonuose smarki perkūnija, galima kruša. Vėjas vakarinių krypčių naktį 3-6 m/s, dieną 6-11 m/s, per perkūniją gūsiai 15-20 m/s. Naktį 12-17°C, dieną pietiniuose ir rytiniuose rajonuose 25-28°C, vidurio Lietuvoje 21-24°C, vakariniuose, šiaurės vakariniuose rajonuose 17-20°C.

Ketvirtadienį, birželio 20-osios naktį trumpai, su perkūnija palis, daugiausia nakties pradžioje, vėliau be ženklesnio lietaus. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų 7-12 m/s, gūsiai 15 m/s, pajūryje gūsiai 17 m/s. Naktį 8-13°C, pajūryje 14-16°C, dieną 19-24°C, vėsiausia pajūryje.

Penktadienį, birželio 21 d. be ženklesnio lietaus. Vėjas vakarinių krypčių 7-12m/s. Naktį 10-13°C, pajūryje 14-16°C, dieną 22-27°C, pajūryje 18-21°C.

Koks bus savaitgalis?

Šeštadienį, birželio 22 d. gali trumpai, su perkūnija palyti. Vėjas vakarinių krypčių naktį 4-8 m/s, dieną 6-11 m/s. Naktį 12-17°C, dieną 21-26°C, pajūryje 18-20°C.

Sekmadienį, birželio 23 d. protarpiais ramus, nedidelis lietus nulis. Vėjas vakarų naktį 5-10 m/s, dieną 7-12 m/s. Naktį 11-13°C, pajūryje 14-16°C, dieną 20-25°C, vėsiausia pajūryje.

Vilniuje tarnybos ruošiasi galimai liūčiai

Vilniuje tarnybos ruošiasi galimai liūčiai. „Grinda“ pranešė, kad iki lietaus likus kelioms valandoms specialistai valo vandens nutekėjimo groteles. 

„Sinoptikai pirmadienį Vilniuje prognozuoja besitęsiantį gausų lietų, perkūnijos metu sustiprėsiantį vėją.

Skirtingos orų stebėjimo programėlės nesutaria nei dėl lietaus pradžios, nei dėl laiko, tačiau nerizikuosime:

Savaitgalio lietus kai kurias paviršinių nuotekų groteles užnešė dar praėjusią savaitę nupjauta žole ir nuplėštais lapais.

Per tas kelias iki lietaus likusias valandas tikriname svarbiausius maršrutus, valome užneštas groteles.

Jei matote užneštas lietaus nuotekų surinkimo groteles, dėl kurių gali būti apsunkintas vandens nutekėjimas – praneškite mums tel. 1355. Dėkojame“, – praneša „Grinda“. 

www.tv3.lt

Site Footer