Verslininkų sukeltos kainos mūsų šalyje lietuvius padarė rekordininkais Lenkijoje. Lenkijos statistikos departamentas suskaičiavo, kad lietuviai lenkų verslininkams vos per tris pirmus šių metų mėnesius sumokėjo tiek pinigų, kiek seniai pas kaimynus nebuvo išleidę – 70 milijonų eurų.
Gitana iš Vilkaviškio rajono, Matlaukio kaimo, apsipirkti maisto produktų važiuoja į Suvalkus. Įvairių prekių – pilna mašina. Suvažinėti į Lenkijos parduotuves suvalkietei – apie 150 kilometrų. Tačiau moteris sako, kad apsimoka ir tokį kelią sukarti.
„Nieko nenustebins. Jeigu ne Lenkija – Lietuvoje būtų „batai“ lietuviams. Daugiavaikės šeimos visos apsiperka tiktai Lenkijoje, nes Lietuvoje daugiavaikėms yra sunku išgyventi“, – teigia Gitana.
Tokių pinigų – 70 milijonų per pirmą ketvirtį – lietuviai Lenkijos parduotuvėse jau seniai nebuvo išleidę. Paskutinį kartą tokia suma fiksuota prieš penkerius metus. Palyginimui: per tą patį laikotarpį pernai, tautiečiai Lenkijos verslininkų kišenes papildė kiek daugiau nei 52 milijonais eurų.
„Kuomet pas mus infliacija yra paūmėjusi ir tos kainos išties yra aukštos, paskatos važiuoti apsipirkti pas kaimynus jos tikrai yra padidėjusios“, – sako ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.
Išleidžiamų pinigų sumos yra didesnės, nei skelbia Lenkijos statistika. Fiksuojami tik tie apsipirkimai, už kuriuos lietuviai atsiskaito bankinėmis kortelėmis ar pavedimu. Kiek dar grynųjų pinigų lietuviai palieka Lenkijoje – suskaičiuoti nėra įmanoma.
„Jeigu pas mus mažintų PVM, viską, gal ir pas mus visai kitaip būtų. O kai viską brangina, viską kelia, tai važiuoji į kitas šalis pirktis“, – sako Darius iš Vilkaviškio rajono.
Nuo pernai vasario Lenkijoje nėra taikomas PVM maisto produktams, Lietuvoje galioja 21 procentas. Ekonomistai sako, kad Lenkijoje išleidžiami milijonai didžiausią įtaką turi prie sienos veikiančioms parduotuvėms. Parduotuvių tinklo „Gulbelė“ vadovas Arūnas Tarnauskas tam pritaria. Apyvarta smarkiai krito pernai, sako verslininkas. Daug klientų išvažiavo apsipirkti į Lenkiją.
„Perkamoji galia regione ir perkamoji galia miestuose, ji tikrai labai skiriasi. Šitie pakraščiai, retai apgyvendintos gyvenvietės, nutolusios nuo gamybos, pramonės, nuo didesnių miestų, jie turi mažesnes pajamas“, – teigia A. Tarnauskas.
Per pirmą šių metų ketvirtį lietuviai daugiau išleido pinigų ir pačioje Lietuvoje. Statistikos departamento duomenimis, šiemet lietuviai apsipirko už 4 milijardus, pernai išleido milijardu mažiau.
„Kažkiek pasijuto. Visgi mes turime pasakyti, kad brangsta prekės ir už tą pačią prekę, už tą patį kiekį, reikia išleisti daugiau pinigų“, – sako A. Tarnauskas.
Anot ekonomistų, Lenkijoje išleidžiami milijonai sudaro vos kelis procentus nuo visos mažmeninės prekybos apyvartos.
„Lietuviams reiktų ir pagalvoti kaip pritraukti savus pirkėjus. Palikti ne Lenkijoje, o Lietuvoje“, – sako panevėžietė Ingrida.
„Skaičiuojame vien tik Lenkiją. Skaičiuokime visą Europą kiek išveža. Į Vokietiją išvežame, dar kažkur išvežame. Atsotogauti važiuojame, kiek išvežame pinigų“, – teigia panevėžietis Kęstutis.
Lenkijos statistikos departamentas taip pat suskaičiavo, kad lietuviai per pirmą ketvirtį Lietuvos–Lenkijos sieną kirto daugiau nei milijoną kartų. O daugiausiai pinigų lenkų verslininkams palieka Vokietijos gyventojai.